Kiedy zrobić test ciążowy by wynik był wiarygodny

Kiedy zrobić test ciążowy

Niemal wszyscy znamy to uczucie. Nie dostałaś okresu lub Twoja antykoncepcja zawiodła, a teraz zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży. U tych, którzy starają się o dziecko, pojawia się uczucie nadziei. Ale jeśli ciąża jest czymś, czego staramy się uniknąć, pojawia się strach i lęk. W takich przypadkach wielu zadaje sobie pytanie kiedy zrobić test ciążowy by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań na temat testów ciążowych moczu (HPT) i odpowiedzi na to, jak dowiedzieć się, czy naprawdę jesteś w ciąży.

 1. Kiedy najwcześniej mogę wykonać test ciążowy w domu?

Wszyscy widzieliśmy te reklamy, które mówią, że można uzyskać dokładny wynik 4, 5 lub nawet 6 dni przed okresem. Ale to tylko reklamy. Żeby wiedzieć kiedy zrobić test ciążowy trzeba wiedzieć na jakiej zasadzie on działa.

Testy działają na zasadzie poszukiwania obecności ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która jest wytwarzana po zapłodnieniu podczas formowania się łożyska. Aby upewnić się, że nie marnujemy pieniędzy na badania, nie zaleca się przeprowadzania testów przed ostatnim dniem cyklu. Dla uzyskania optymalnych rezultatów należy odczekać co najmniej siedem do dziesięciu dni po tym, jak normalnie powinniśmy dostać okres.

Jeśli pierwszy test wyszedł negatywny lub tylko „lekko pozytywny”, a Ty nadal przeczuwasz, że możesz być w ciąży, należy odczekać jeszcze kilka dni i wykonać test ponownie. Domowe testy ciążowe są wrażliwe na różne poziomy hCG i możesz nie mieć wystarczającej ilości hormonu na początku ciąży, aby „uruchomić” dany test.

 1. Kiedy najszybciej po niezabezpieczonym stosunku mogę zrobić test ciążowy?

Jeśli masz nieregularny okres, czy też nie jesteś pewna daty owulacji, można zrobić test ciążowy po 14 dniach od ostatniego stosunku bez zabezpieczenia. Jednakże w odniesieniu do dokładności wyniku zaleca się, aby wykonać test 21 dni po stosunku.

Ci z Was, którzy nie chcą tak długo czekać, mogą udać się do lekarza wykonać test ciążowy krwi, który może wykazać ciążę w ciągu 3-4 dni po implantacji lub około 6-8 dni po zapłodnieniu i owulacji. Do takich badań nawet nie musisz mieć skierowania, jednak będzie ono płatne.

 1. Na ile mogę zaufać domowym testom ciążowym?

Testy ciążowe są bardzo dokładne, a ich skuteczność waha się między 95 a 99%.

Przed zrobieniem testu ciążowego na wyniki testu nie powinien mieć wpływu ani poprzedzający go stosunek płciowy, zażycie narkotyków lub alkoholu, antybiotyków czy pigułek antykoncepcyjnych. Jedynie tylko leki zawierające hCG, stosowane w niektórych przypadkach leczenia bezpłodności, mogą powodować fałszywie dodatni wynik. Co więcej, ani infekcje grzybicze, ani infekcje dróg moczowych nie są znaną przyczyną fałszywych wyników domowych testów ciążowych.

Irygacja pochwy tak jak nie zapobiega ciąży, tak również nie będzie miała wpływu na wynik testu. Jeśli więc zastanawiasz się kiedy zrobić test ciążowy ze względu na okoliczności, nie powinny mieć one żadnego wpływu na wynik.

 1. Czy picie zbyt dużej ilości wody ma wpływ na wyniki testu?

Picie zbyt dużej ilości wody przed wykonaniem testu może rozcieńczyć mocz do tego stopnia, że test może nie odnaleźć wystarczającej ilości hCG, aby uzyskać wynik pozytywny.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje testów ciążowych: jeden gdzie oddaje się mocz na patyk zawinięty w folię, i jedno gdzie siusiamy do kubka, a następnie używamy kroplomierza, aby umieścić mocz na teście. Jeśli oddajesz mocz bezpośrednio na taki, który wymaga kroplomierza, może to spowodować uzyskanie nieprawidłowych wyników.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy przestrzegać wszystkich wskazówek i wykonać test podczas pierwszego oddawania moczu po przebudzeniu.

 1. Jak często uzyskuje się fałszywie ujemne wyniki na testach ciążowych?

Bardzo rzadko uzyskuje się fałszywy wynik na teście ciążowym.

Fałszywe negatywy występują zazwyczaj ze względu na:

 • przeprowadzenie testu zbyt wcześnie po stosunku,
 • przy braku postępowania zgodnie ze wskazówkami,
 • odczyt wyników następuje długo po przeprowadzeniu testu,
 • przy użyciu przeterminowanego testu,
 • po zapłodnieniu, w którym nie doszło jeszcze do procesu zagnieżdżenia się.

Ale znowu-jeśli myślisz, że jesteś w ciąży, nawet po negatywnym wyniku, poczekaj kilka dni i przeprowadź test ponownie.

 1. Co to znaczy, jeśli mam 2 wyniki — pozytywny i negatywny na różnych testach?

Najczęściej wynik pozytywny, pomimo braku ciąży, pojawia się, gdyż organizm myśli, że jesteś w ciąży, ponieważ nastąpiło zapłodnienie komórki jajowej, podczas gdy w rzeczywistości nie dochodzi do jej zagnieżdżenia, co doprowadza do późniejszego negatywnego wyniku testu.

Jeśli nadal masz wątpliwości, badanie krwi wykonywane przez lekarza jest bardziej wiarygodne. Jeśli nie wiesz kiedy zrobić test ciążowy domowym sposobem wizyta w przychodni może Ci znacznie pomóc. Jeśli badanie krwi da wynik negatywny, a Ty jesteś więcej niż siedem dni po normalnej dacie okresu, to jest wysoce prawdopodobne, że nie jesteś w ciąży.

 1. Jakie domowe testy ciążowe są najlepsze?

Odpowiedzią nie jest rodzaj, ale czułość. Najszybciej ciążę wykażą testy o czułości mniejszej niż 500 mIU/ml, które są wiarygodne już w 10 dni po zapłodnieniu. Następnie testy o czułości 500–800 mIU/ml najczęściej wskażą prawidłowy wynik powyżej 10 dni od zapłodnienia, w terminie spodziewanej miesiączki. Testy z czułością powyżej 800 mIU/ml sprawdzają się w przypadku około 3 tygodniowej ciąży, czyli mniej więcej około tygodnia po spodziewanym terminie okresu.

Podsumowując

Nasze babcie miały swoje sposoby na to, żeby rozpoznać ciążę, Oczywiście nie zawsze były one skuteczne. My mamy ten komfort, że za parę groszy w aptece, możemy zakupić w miarę wiarygodny test. Nie są one 100% dokładne, tak jak testy przeprowadzane u lekarza, ale mimo wszystko warto je wykonać, żeby zdawać sobie sprawę z naszego potencjalnego stanu, zanim trafimy do gabinetu. Jeśli nie jesteśmy pewni kiedy zrobić test ciążowy zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę producenta i dokładnie się do niej stosować.

 

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

 

Prosimy o wsparcie naszej pracy!

Jeżeli podoba Ci się treść na naszej stronie

pomóż nam i polub nas na Facebooku!

DZIĘKUJEMY!