Strona główna Nauka i kariera Czego nie pisać w CV?

Czego nie pisać w CV?

963
1
czego nie pisać w CV
CV nie powinno zawierać wszystkich informacji o kandydacie

Szukanie dobrej i wymarzonej pracy wymaga pewnego wysiłku. Oprócz wskazania swoich kompetencji i motywacji należy również zadbać zadbać o formę przedstawianych dokumentów. Należy również unikać przekazywania nadmiaru informacji. Poniżej przedstawiamy czego nie pisać w CV i dlaczego.

Szukając pracy posługujemy się CV – jest to dokument, który „reklamuje”, przybliża naszą osobę, nasze doświadczenie i kwalifikacje. Te informacje mogą zdecydować o uzyskaniu zatrudnienia. Dlatego CV musi być odpowiednio przygotowane. Ważne jest nie tylko to, co taki dokument musi zawierać – istotne jest również, by wiedzieć, czego w nim nie umieszczać.

Jakie informacje nie powinny znaleźć się w CV?

1. Nierealne cele życiowe

Oczywiście poczucie humory jest ważne, ale lepiej sprawdza się w czasie rozmów. CV to poważny dokument, z którym lepiej nie eksperymentować. Dobrze jest zatem unikać określania celów, które są zupełnie poza naszym zasięgiem. Pracodawca, chce uzyskać informacje, które zachęcą go do zatrudnienia nas.

2. Doświadczenie, które nie ma znaczenia

 

Nie chcemy zaśmiecać naszego CV, szczególnie jeżeli nasza kariera zawodowa była dość zróżnicowana. Nie ma potrzeby umieszczać w nim informacji o pracy, która zupełnie nie wiąże się z posadą, o którą się ubiegamy – a szczególnie jeżeli było to wyjątkowo krótkie zatrudnienie. Trzeba dobrze przemyśleć, jakie informacje i doświadczenie mogą być znaczące w danej pracy.

3. Bezsensowne osiągnięcia

CV nie jest również miejscem do chwalenia się swoimi bzdurnymi i bezsensownymi osiągnięciami. Nie chcemy zatem umieszczać tutaj informacji o wygranych konkursach w jedzeniu hamburgerów, piciu piwa czy zostaniu królową balu.

W CV umieszczamy dane o sukcesach biznesowych lub formach pracy społecznej, które mają znaczenia dla naszej pracy lub świadczą o naszym zaangażowaniu.

4. Dane prywatne

W CV nie chcemy też podawać zbyt wielu danych osobowych – za wyjątkiem tych koniecznych. Nie jest to zatem miejsce na podawanie PESEL’u czy numeru konta bankowego, gdyż nie wiemy kto mógłby te informacje wykorzystać. Nie należy także przedstawiać swoich poglądów politycznych, informować o wyznaniu czy orientacji seksualnej. Nie są to bowiem informacje ważne, decydujące o zatrudnieniu pracownika.

5. Dziwne słownictwo

CV ma być przejrzyste i podawać konkretne, niezbędne informacje. Należy zatem unikać stosowania dziwnych lub wręcz trudnych słów, tylko po to by komuś zaimponować. Potencjalny pracodawca może po prostu odrzucić CV, które musiałby czytać ze słownikiem. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dane słowo można zastąpić prostszym i powszechnie znanym. Skomplikowane słowa dopuszczane są tylko w związku z profesjonalną terminologią zawodową, np. gdy określamy zakończony kurs.

Unikając takich elementów sprawiamy, że nasze CV staje się bardziej profesjonalne i poważne – a to zwiększa nasze szanse na uzyskanie pracy.

Źródło: accommo.pl

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.