Strona główna Rozwój osobisty Szczęście – 8 głównych przyczyn jego braku

Szczęście – 8 głównych przyczyn jego braku

1534
0
szczęście
Często szczęście czyha na nas tuż za rogiem

Czy wydaje ci się czasem, że powinieneś być szczęśliwszy? Na zewnątrz wydajesz się być ucieleśnieniem sukcesu, lecz w środku jesteś nieszczęśliwy, a szczęście zdaje się tuż poza zasięgiem.

Kiedyś myślałeś, iż sukces przyniesie ci zadowolenie, lecz teraz przepełniają cię wątpliwości. Pora to zmienić. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na to, dlaczego nie jesteś szczęśliwy nawet wtedy, gdy wszystko w twoim życiu idzie gładko.

1. Zaszczepiono ci ideę szczęścia, która nie jest twoją własną

  • Czy masz już dobry samochód, lecz chcesz mieć lepszy?
  • Czy zastanawiałeś się nad członkostwem w ekskluzywnym klubie?
  • Czy rozważałeś kupno droższego domu, mimo że ten, który masz, zupełnie ci wystarcza?
  • Czy masz wspaniałego partnera, lecz nie możesz powstrzymać się od krytykowania jej / jego drobnych wad?

Przypuszczalnie wciąż chcesz więcej, gdyż zaszczepiono w tobie obrazy sukcesu, szczęścia oraz doskonałości, rodem z kolorowych magazynów. Są to jednak tylko obrazy wykreowane po to, by ludzie, omamieni abstrakcyjną ideą szczęścia, chętniej szastali pieniędzmi.

Rozwiązanie: Nie daj się zwieść obrazom dobrego życia, kreowanym przez filmy oraz reklamy. Jeżeli twoje obecne życie cię nie satysfakcjonuje, musisz odkryć prawdziwe powody tego stanu rzeczy – zanim wpadniesz w błędne koło zdobywania pieniędzy, statusu oraz gadżetów – i popracować nad sobą, by odkryć, co może uczynić cię szczęśliwym już teraz.

2. Zachowujesz się tak, jakbyś wciąż był w liceum

  • Czy porównujesz się czasem z „niedościgłymi Kowalskimi”?
  • Czy kiedykolwiek czułeś pokusę, by sprawić sobie bardziej luksusowy samochód, dom czy partnera tylko dlatego, iż postąpili tak twoi koledzy?

Pragnienie dotrzymania kroku Kowalskim oraz bycia pełnoprawnym członkiem „wspólnoty plemiennej” to normalne objawy, gdyż potrzeba miłości oraz przynależności są głęboko zakorzenione w ludzkiej naturze. Chcesz odczuwać szczęście przez bycie częścią ekskluzywnej grupy? Musisz mieć świadomość, iż dorosłe życie to tylko kolejna wersja tego znanego ci z czasów licealnych. Jedyną różnicą jest to, iż bohaterowie owego dramatu mają zmarszczki, siwe włosy i parę nadmiarowych kilogramów.

Jeżeli twoje otoczenie gromadzi dobra, czujesz presję, aby za nim nadążać. Gdy ci się to nie udaje, przypominają ci się sceny odrzucenia i upokorzenia ze szkoły. Jest to jedna z przyczyn, dla których obawiasz się pozostawać w tyle.

Rozwiązanie: Znajdź sobie nową grupę, która bardziej niż na dobrach materialnych skupia się na czynieniu świata lepszym. Przestań myśleć o sobie – daj coś z siebie społeczeństwu. Znajdź ideę, która rozbudzi w tobie pasję, a ano na pewno przyniesie ci upragniony spokój i szczęście.

3. Nie potrafisz nawiązywać głębokich relacji

  • Czy czujesz się samotny mimo licznych znajomych na Facebooku, Naszej Klasy oraz kolegów ze swojego środowiska?
  • Czy oddałbyś wszystko za prawdziwych przyjaciół, z którymi mógłbyś się dzielić najskrytszymi myślami, uczuciami i lękami?

Najpewniej większość twoich kolegów czuje się tak samo jak ty. Tylko czekają, aż ktoś inny rozpocznie rozmowę na drażliwy temat.

Rozwiązanie: Umów się na kawę czy lunch ze znajomym, którego zawsze chciałeś lepiej poznać. Spróbuj się otworzyć i podzielić się z nim najskrytszymi myślami. Zadawaj mu pytania takie jak: „Co przynosi ci szczęście? Czego się obawiasz? Jakie masz cele w życiu? Dlaczego są one dla ciebie ważne?”.

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.