Strona główna Styl życia Smaczne i zdrowe zioła prowansalskie

Smaczne i zdrowe zioła prowansalskie

1463
0
zioła prowansalskie
Zioła prowansalskie to wspaniałe wzmocnienie smaku i zapachu

Zioła prowansalskie to niezwykle popularna mieszanka smakowa i zapachowa, często wykorzystywana w kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej. Stanowi ona zestawienie kilku ziół, tworząc niepowtarzalne walory kulinarne.

Jedna z najbardziej znanych mieszanek przypraw, lubiana przez dzieci i dorosłych. Mało jednak kto wie, jakie przynosi korzyści zdrowotne. Zioła prowansalskie to również charakterystyczny zapach i smak potraw.

Czym są zioła prowansalskie?

W skład ziół prowansalskich wchodzą aromatyczne rośliny i jednocześnie wspaniałe przyprawy, nadające potrawom charakterystycznych walorów kulinarnych. Zioła prowansalskie dają także możliwość stosowania ich przy różnych dolegliwościach zdrowotnych, jak i w pielęgnacji cery. Poniżej przedstawiamy ich skład.

Tymianek – zioło, które w medycynie ludowej było uważane za „lek na nieśmiałość”. Cokolwiek by to nie znaczyło pewne jest, że pomaga w formie inhalacji, przy walce z kaszlem oraz chrypką, a także doskonale poprawia trawienie. Stosowanie tymianku w formie płukanki do włosów wzmacnia je, przeciwdziała przetłuszczaniu i likwiduje łupież, także ogólnie polepsza kondycję skóry głowy.

Szałwia – kolejny składnik, z jakiego słyną zioła prowansalskie. Aromaterapeutyczne właściwości tej przyprawy sprawiają, że nadaje się idealnie do kąpieli relaksacyjno – leczniczych. Wygładza skórę i usuwa toksyny. Ma dosyć silne antyseptyczne działanie, stąd nadaje się jako płukanka do ust, na podrażnioną błonę śluzową. W starożytności była także stosowana nawet jako lek na ukąszenia żmii.

Mięta pieprzowa – o jej pozytywnym działaniu w zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego, chyba nie trzeba wspominać. Przeciwdziała mdłościom, reguluje wydzielanie soku żołądkowego, a nawet działa przeciwbólowo, szczególnie na bóle brzucha. Posiada też właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Stosowanie naparów do inhalacji oraz płukanek do gardła, skutecznie złagodzi kaszel. Wykazuje również oczyszczające i odświeżające właściwości dla cery, a przy jej pomocy łatwo można wykonać domową maseczkę z jej zmiażdżonych liści.

Rozmaryn – to jemu zioła prowansalskie w głównej mierze zawdzięczają swoje lecznicze działanie. Działa przeciwbólowo i pobudzająco. Zawiera szereg substancji odżywczych, szczególnie dla prawidłowej serca, mózgu i układu nerwowego. Wykazuje też działanie antymigrenowe. Substancje zawarte w rozmarynie działają regenerująco i pobudzająco, praktycznie na cały przewód pokarmowy. Inhalacje z rozmarynu, dzięki dużej zawartości olejków eterycznych, pomagają zawalczyć katar i infekcje zatok oraz działają uspokajająco. Stosowanie tego zioła zewnętrznie pobudza krążenie, rozgrzewa i łagodzi bóle reumatyczne. Rozmaryn działa również odżywczo na włosy oraz wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.

Bazylia – dzięki której zioła prowansalskie zyskują unikalny aromat i silne działanie przeciwzapalne. Wykazuje fantastyczne działanie na układ pokarmowy i sercowo – naczyniowy. Jest skarbnicą witamin A, dzięki której chroni wzrok, witaminy C, będącej przeciwutleniaczem i oraz witaminy B5, niezbędnej dla dobrej kondycji włosów. Zawarte w niej składniki aktywne chronią organizm oraz wspomagają jego rozwój. Bazylia jest szczególnie bogata w wapń, magnez, żelazo i potas.

Oregano – działa przeciwbakteryjnie na szkodliwe szczepy, przy okazji nie niszcząc poziomu dobrych bakterii w jelitach. Wykazuje także dobre właściwości przeciwgrzybiczne. Olejki eteryczne zawarte w oregano działają rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu działa przeciwskurczowo, głownie w obrębie przewodu pokarmowego. Oregano działa również jako naturalny środek wykrztuśny i pomaga w nieżycie nosa. Olejek z oregano ma szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie.

Zioła prowansalskie to mieszanka wyjątkowych składników roślinnych, charakteryzujących się szerokim spectrum działania, praktycznie w obrębie całego organizmu. Każde z nich, poza innymi działaniami, wykazuje silne właściwości wspomagające i regulujące pracę układu trawiennego oraz pobudzające apetyt. Dlatego warto o nich pamiętać w kuchni, przyrządzając posiłki dla całej rodziny.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji o tym skąd brać motywację do odchudzania!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.