Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania dziurawca

dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny stał się bardzo popularny w ostatnich dekadach jako potencjalne panaceum ziołowe dla szerokiego wachlarza schorzeń. W przeciwieństwie do wielu innych zabiegów ziołowych wiele korzyści zdrowotnych, wynikających z jego stosowania zostało pozytywnie zweryfikowane przez społeczność naukową, a ziołowe suplementy są coraz powszechniej przypisywane przez lekarzy.

Dziurawiec pospolity jest małą kwitnącą rośliną z rodzaju Hypericum, która rośnie dziko w Europie, ale też z czasem rozprzestrzeniła się w obu Amerykach, Azji, m.in. w Rosji, Chinach i na Bliskim Wschodzie. Dziurawiec to bardzo ważny składnik w szerokiej gamie suplementacji ziołowej i jest obecnie powszechnie dostępny praktycznie na całym świecie.

Dziurawiec można znaleźć w formie kapsułek, nalewki, olejku, albo w postaci surowej, a wszystkie one mają swoje indywidualne zastosowania. Składniki chemiczne dziurawca obejmują bioflawanoidy oraz szereg przeciwutleniaczy, które mogą mieć znaczący wpływ, zarówno na hormonalne i fizyczne, jak i chemiczne funkcje ciała. Podczas gdy jego składniki mogą być bardzo cenne dla zdrowia ludzkiego, istnieje również możliwość pojawienia się wiele efektów ubocznych lub powikłań, które mogą wynikać ze stosowania dziurawca w połączeniu z pewnymi chorobami lub lekami. Z tego powodu zawsze warto przed rozpoczęciem suplementacji ziołowej skonsultować się z lekarzem.

Niektóre z najbardziej imponujących korzyści zdrowotnych, wynikających z zastosowania dziurawca, to jego zdolność do leczenia depresji, poprawa wahań nastroju, łagodzenie niepokoju, zmniejszenie nasilenia objawów napięcia przedmiesiączkowego, regulacja aktywności hormonalnej, zapobieganie nowotworom, ochrona przed infekcjami wirusowymi, zmniejszenie stanu zapalnego oraz uspokojenie układu nerwowego. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.

Korzyści zdrowotne wynikające z dziurawca

  • Działanie antydepresyjne

Być może, najbardziej znany efekt działania dziurawca wynikają z jego właściwości antydepresyjnych. Od pokoleń był on powszechnie stosowany do łagodzenia objawów obniżonego samopoczucia i również dzisiaj jest dość popularnym oraz naturalnym rozwiązaniem, które polecane jest wielu pacjentom. Dziurawiec zawiera rzadkie połączenie przeciwdepresyjnych substancji chemicznych, które hamują lub opóźniają wychwyt niektórych neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina, czy noradrenalina. Tym samym dają organom dodatkową energię do działania, niwelując objawy depresji.

  • Inne działania na psychikę

Najbardziej nagłośnione korzyści ze stosowania dziurawca to naturalna pomoc ludziom cierpiącym z powodu lęku i wahań nastroju. Pomaga on regulować równowagę hormonalną w organizmie, gdyż jest w stanie wspomóc regulację metabolizmu i wewnętrznego zegara biologicznego. Dzięki temu przynosi pomoc w przypadku bezsenności, drażliwości i chronicznego zmęczenia. Eliminowanie przewlekłych hormonów stresu z organizmu może również poprawić ogólny stan zdrowia i funkcje poznawcze, ponieważ nadmiar hormonu stresu może trwale zmienić działanie różnych narządów.

  • Huśtawki nastroju po menopauzie

Istnieją dwa różne okresy w kobiecym zdrowiu seksualnym, które mogą być trudne, jeśli chodzi o wahania nastroju. Pierwszy z nich to zespół napięcia przedmiesiączkowego, a drugi to menopauza. Ziele dziurawca jest powszechnie zalecane dla kobiet w obu tych przypadkach, ponieważ zawarte w nim składniki chemiczne zmniejszają wahania nastroju i zaburzenia lękowe u kobiet po menopauzie, a także zmniejszają skurcze, rozdrażnienie przedmiesiączkowe i depresję.

  • Równowaga hormonalna

Niedoczynność tarczycy jest jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń zdrowotnych. Jak już wcześniej wspomniano, zawarte w dziurawcu składniki aktywne mają silny wpływ na regulację hormonalną organizmu. To wspaniałe ziele wykazuje wpływ na zmniejszenie nieprzyjemnych objawów i pomaga tarczycy ponownie wytwarzać normalne poziomy hormonów.

  • Leczenie uzależnień

Chociaż dodatkowe badania nad tym szczególnie korzystnym działaniem dziurawca są nadal w toku, wczesne oznaki wskazują, że jego stosowanie może być bardzo pomocne w łagodzeniu objawów odstawienia, po rzuceniu palenia papierosów, alkoholu lub innych substancji uzależniających. Może okazać się on bardzo przydatny, ponieważ uzależnienie i wyjście z nałogu jest również wielkim wyzwaniem dla obecnej nauki.

  • Działanie przeciwwirusowe

Nowe badania wykazały, że dziurawiec posiada pewien potencjał możliwości działania przeciwwirusowego, w tym zapobiegania lub pozwalania zmniejszyć ryzyko zapadalności na AIDS, zapalenia wątroby i innych poważnych schorzeń. Jedyny problem polega na tym, że dla tego rodzaju działania są wymagane bardzo duże dawki tego zioła, które również powodują szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Dodatkowe badania nad znalezieniem równowagi w tej specjalistycznej dziedzinie zdrowia są obecnie w toku.

  • Efekty przeciwnowotworowe

Badania laboratoryjne wykazały zdecydowaną korelację między zapobieganiem i leczeniem białaczki, z konsekwentnym stosowaniem suplementów z dziurawca. Wszelkie zapobiegające rakowi substancje są wysoko cenione w czasach prawdziwej epidemii tej choroby, a badania nad tym ziołem z pewnością będą coraz dokładniejsze.

  • Środek przeciwzapalny

Kojący charakter dziurawca oraz bogate stężenie związków przeciwutleniających i przeciwzapalnych idealnie powodują, że nadaje się on doskonale do złagodzenia dyskomfortu i bólu mięśni podczas zapalenia stawów i dny moczanowej. Pomaga również radzić sobie w stanach zapalnych skóry i jelit. Dziurawiec zmniejsza również ryzyko problemów w układzie sercowo-naczyniowym, przyczyniając się do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia poziomu stresu dla serca.

  • Leczenie skóry

Jeśli używasz ziela dziurawca do stosowania miejscowego, często w postaci maści lub nalewki, może on przyspieszyć proces gojenia oparzeń, stłuczeń i stymulować krążenie natlenionej krwi do tych komórek skóry, dzięki czemu szybciej rozpoczynają się procesy naprawcze i regeneracyjne.

Słowo końcowe i ostrzeżenie

Najczęstsze negatywne skutki działania dziurawca to zawroty głowy, nudności i zmęczenie. Dzieje się tak tylko u niewielkiego procenta osób, chociaż inne ograniczenia co do jego stosowania obejmują osoby z rozpoznaniem zaburzenia dwubiegunowego i schizofrenii. Intensywne hormonalne reakcje dziurawca mogą być również niebezpieczną mieszanką z różnymi lekami. Istotne jest, aby przed dodaniem ziela dziurawca do diety omówić bieżące interakcje z lekami i schorzeniami z lekarzem.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Prosimy o wsparcie naszej pracy!

Jeżeli podoba Ci się treść na naszej stronie

pomóż nam i polub nas na Facebooku!

DZIĘKUJEMY!