Jak radzić sobie z pryszczami

radzić sobie z pryszczami

Trądzik to zmora nie tylko nastolatek. Problem z pryszczami może dotyczyć kobiety w każdym wieku. Aby sobie z nim poradzić, trzeba dbać o odpowiednią pielęgnację cery. Co będzie ona obejmowała? Jak sobie radzić z pryszczami? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Pielęgnacja cery trądzikowej jest niezwykle ważna – pomaga pozbyć się pryszczy oraz zapobiega ewentualnym powikłaniom w postaci blizn czy przebarwień. Niestety, nie ma uniwersalnych rozwiązań, ponieważ powstawanie tego typu problemów dermatologicznych może mieć bardzo różne podłoże. Można jednak zawsze przeciwdziałać jego ciężkim stanom i łagodzić objawy.

Jak radzić sobie z pryszczami?

Pierwszym krokiem jest niewątpliwe poznanie podłoża powstawania trądziku oraz jego forma. Sposób w jaki należy pielęgnować cerę, zależy zatem od rodzaju trądziku.

  1. Trądzik lekki – należy stosować podstawowe zasady pielęgnacji cery, co pomoże zapobiegać rozprzestrzenianiu się pryszczy i je usunąć.
  1. Trądzik ciężki – w takiej sytuacji konieczna jest pomoc dermatologa. Wybierze on leki i preparaty, które pomogą zwalczyć trądzik. Można także spróbować ustalić przyczynę takiej postaci choroby, np. udając się do endokrynologa, który oceni czy trądzik ma podłoże hormonalne.

Jakie kosmetyki wybrać?

W pielęgnacji cery trądzikowej bardzo ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Oczywiście trzeba wybierać kosmetyki, które przeznaczone są do takiej cery. Bardzo ważne jest bowiem, by korzystać z kosmetyków, które nie zatykają porów. Jednocześnie jednak trzeba uważać, gdyż kosmetyki zwalczające trądzik wysuszają skórę – związane jest to z działaniem kwasu salicylowego, który działa odkażająco, ale też wysuszająco. Kosmetyków z tym składnikiem nie należy zatem stosować zbyt często. Jeżeli jednak skóra zdąży się przesuszyć, należy zadbać o jej nawilżenie – wybierając krem nawilżający, który jednak nie będzie zbyt tłusty.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki na trądzik?

  • nadtlenek benzoilu – ma właściwości przeciwbakteryjne. Działa także złuszczająco oraz pomaga zmniejszyć przebarwienia, które powstały w wyniku stanów zapalnych;
  • tlenek cynku – pomaga łagodzić łojotok, gdyż usuwa nadmiar tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe. Działa także antybakteryjnie, pomaga goić się ranom;
  • siarka – działa odkażająco.

W jaki sposób działają takie kosmetyki?

Okazuje się, że spośród wielu kosmetyków przeciwtrądzikowych również trzeba wybrać te odpowiednie. Poszczególne preparaty mają bowiem odmienne działanie. Dlatego należy przyjrzeć się potrzebom naszej skóry i dobrać do niej właściwe preparaty. Kosmetyki przeciwtrądzikowe pomagają zwalczać pryszcze na kilka sposobów, między innymi:

  • lecząc zakażenia bakteryjne;
  • zmniejszając stan zapalny, co pomaga zmniejszyć ilość krostek;
  • zmniejszając ilość wydzielanego sebum;
  • pomagając złuszczać martwe komórki, co pomaga zapobiegać powstawaniu zaskórników.

Korzystając z takich kosmetyków można skutecznie walczyć z trądzikiem. Warto również zadbać o odpowiednią dietę, która wspomoże nasze działania pielęgnacyjne.

Źródło: accommo.pl

Prosimy o wsparcie naszej pracy!

Jeżeli podoba Ci się treść na naszej stronie

pomóż nam i polub nas na Facebooku!

DZIĘKUJEMY!