Strona główna Zdrowie i uroda Klimakterium – Czym się objawia i jak sobie radzić

Klimakterium – Czym się objawia i jak sobie radzić

1119
1
klimakterium
Klimakterium to trudny czas dla każdej kobiety

Klimakterium jest okresem nieuniknionym u każdej kobiety. Kiedyś w końcu stopień stężenia hormonów spada i uświadamiamy sobie, że nigdy już nie dostaniemy miesiączki. Przeklinany przez nas wcześniej okres więcej się nie pojawi. Sprawdźmy zatem czym jest menopauza, jakie daje objawy i jak ją łagodzić.

Menopauza pojawia się zwykle dość niespodziewanie, ale nie jest to jednorazowy występek natury, a długotrwały okres, w którym to zachodzi wiele zmian w ciele kobiety. Dlatego nie warto popadać w panikę, a w razie potrzeby zgłosić się do lekarza specjalisty.

Menopauza – Kiedy można ją stwierdzić?

Przede wszystkim, ta rola należy do lekarza. Z zasady klimakterium można stwierdzić u kobiet, które ukończyły już 40 rok życia i od przynajmniej sześciu miesięczny nie mają już krwawień miesięcznych. Czas ten wyznacza zwykle magiczna bariera wieku jaką jest 45 lat, to wtedy wszystko się zaczyna. Ale są kobiety, które dłużej czekają na tą chwilę i coś zmienia się dopiero gdy skończą 55 lat.

Niestety nie jest to przyjemny stan, klimakterium przynosi ze sobą wiele niepożądanych dolegliwości. Przede wszystkim są to uderzenia gorąca. Nieważne czy jest ciepło, czy przeraźliwie zimno, Tobie wiecznie wydaje się, że zalewają Cię siódme poty. A do tego jesteś tak okropnie płaczliwa. Wzrusza cię wszystko dookoła, choć przecież powód jest zupełnie błahy – a może nie ma go w ogóle?

Klimakterium przynosi ze sobą także częste bóle głowy – nawet jeśli nigdy nie cierpiałaś na migrenę, teraz się to zmieni. Ułatwiaj sobie życie, staraj się niwelować ból. Rób masaż skroni, korzystaj z aromaterapii. A jeżeli to nie pomaga, sięgnij po środku przeciwbólowe. Niestety to nie wszystkie dolegliwości, jakie przynosi ze sobą menopauza. Z pewnością poczujesz też znaczny spadek libido. Możesz nie mieć w ogóle ochoty na seks. Nagle przestanie cię pociągać twój seksualny partner a sam akt zbliżenia mógłby dla ciebie przestać istnieć. No i ta nadmierna potliwość. Dopiero co się przebrałaś, a znów jesteś zupełnie mokra.

Terapia hormonalna

Klimakterium nie jest chorobą. To normalna kolej rzeczy i każda kobieta musi przez nią przejść. Żeby jednak nieco zmniejszyć jej objawy, można – a nawet należy – zastosować hormonalną terapię. Niestety nie każda pani, która wkroczyła w wiek klimakterium będzie mogła z niej skorzystać. Są pewne wyjątki, których dotyczy m.in. zakrzepica żył, ciąża, nieznanej przyczyny krwawienia z dróg rodnych, nowotwory i wiele innych. Najbardziej popularne hormony, zalecane przy kuracji w trakcie menopauzy to fitoestrogeny. Dzięki nim można nieco zniwelować przykre objawy klimakterium.

Niestety korzystanie z kuracji hormonalnej może prowadzić do złego samopoczucia oraz do szeregu innych, nieprzyjemnych zmian. Najczęściej kobiety, które łykają hormony, mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi i w krótkim czasie bardzo dużo tyją, ale nie mają już uderzeń gorąca, dzięki czemu nie budzą się w nocy po kilka razy oblane potem.

Suplementy ma menopauzę

Nie trzeba od razu sięgać po kurację hormonalną. Jak się okazuje natura ma dla nas wiele dobroci, dzięki którym można zmniejszyć przykre skutki menopauzy. Warto na przykład sięgnąć po soję, zarówno w naturalnej postaci jak i przetworzoną, a jedną z dogodniejszych postaci jest niewątpliwie mleko sojowe. Powstaje jednak coraz więcej sojowych smakołyków, a ponieważ jest ona bardzo zdrowa, warto wprowadzić ją do codziennego menu jeszcze zanim wejdziesz w okres klimakterium.

Skutecznie zmniejsza przykre dolegliwości także syrop z czerwonej koniczyny oraz alg. Warto również sięgnąć po melisę. Nie ma lepszego poprawiacza jakości snu – a wystarczy wypić tylko jedną szklankę. Wiele kobiet obawia się przekwitania, zazwyczaj jest tak, że boimy się nieznanego. Nie warto o tym rozmyślać. Jest tyle skutecznych sposobów, które pozwalają praktycznie uniknąć przykrych skutków klimakterium, że może ono przejść praktycznie niezauważone.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. U mnie klimakterium objawiło się uderzeniami gorąca,bezsennością i drażliwością.O mały włos a popadłabym w depresję.Koleżanka poleciła mi Menopauzin i o dziwo naprawdę mi pomógł.Jest o niebo lepiej a i rodzina zadowolona,że już tak nie marudzę.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.