Korzyści ze stosowania krwawnika pospolitego

krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity to wspaniałe i nieco zapomniane zioło, które może zapewnić wiele cennych korzyści zdrowotnych. Sprawdźmy dlaczego warto go stosować i w jakich okolicznościach.

Uznaje się, że krwawnik pospolity pochodzi z południa Europy, ale dostosował się do klimatu umiarkowanego, dzięki czemu może rosnąć między innymi w Ameryce Północnej. Botaniczna nazwa rośliny to Achillea millefolium, gdzie słowo Achillea odnosi się do mitycznego bohatera Achillesa. Nosił on zawsze ze sobą ziele krwawnika, by w czasie wojny opatrywać sobie i swoim wojownikom rany. Słowo Millefolium oznacza „nadejście tysiąca liści”. Odnosi się to do bardzo drobnych listków rośliny, które występują w bardzo dużej ilości.

Co warto wiedzieć o krwawniku

Krwawnik to roślina o włochatej łodyżce, która osiąga wysokość do 1 metra. Kwiaty są białe z odcieniem różowego, mają bardzo charakterystyczny zapach, a także gorzki smak. Krwawnik od stuleci służy jako zioło lecznicze. W XVII wieku był również popularnym składnikiem w niektórych kuchniach. Jest to także użyteczna roślina, która w ogrodzie użyźnia glebę, poprawia jej jakość, a także uwalnia ją od robaków.

Ziele posiada silny środek ściągający, który dawniej często wykorzystywany był do leczenia ran. Obecnie wykorzystuje się go również w ziołolecznictwie przy różnych chorobach i dolegliwościach, począwszy od zaburzeń żołądkowych i wątrobowych, po problemy z krążeniem, aż do nowotworów. Krwawnik może także stymulować działanie lecznicze innych ziół oraz bywa pomocny przy usuwaniu toksyn z organizmu.

Ziele krwawnika posiada on lekko anyżkowy smak, który wykorzystywany jest do produkcji absyntu. Na początku XX wieku absynt został zakazany w wielu krajach i dopiero niedawno  został ponownie zalegalizowany, jednak w ściśle określonych proporcjach składników. Głównie ilość substancji zwanej tujonem została ograniczona. Innym nieco toksycznym składnikiem krwawnika pospolitego jest kumaryna. Jest to związek chemiczny w dużym stężeniu powodujący niewydolność wątroby oraz nerek.

Krwawnik ma również wiele innych nazw, w tym: krwawodzioby, krwawnik pospolity, ziele stolarskie, ziele rycerza, pokrzywa diabła, czy pieprz starców. Jako środek ziołowy ma bardzo bogatą historię i posiada 120 związków o właściwościach leczniczych, dzięki czemu uznawany jest za botaniczną aptekę. Obok czystka, pokrzywy, dziurawca i ostropestu, to jedno z najczęściej stosowanych ziół leczniczych.

Inne korzyści krwawnika pospolitego

  • Walczy z bakteriami

Krwawnik posiada działanie antyseptyczne, a gorzki smak oraz kwasy tłuszczowe sprzyjają produkcji żółci w woreczku żółciowym. To działanie poprawia trawienie, a także zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych.

  • Środek na kaszel

Krwawnik ma działanie osłabiające kaszel, a także zakażenie zatokowe. Poprawia również tworzenie flegmy. Herbata z krwawnika jest stosowana również przy przeziębieniu i grypie. Jako kąpiel parowa może być wykorzystana przy leczeniu astmy oraz zapalenia oskrzeli.

  • Środek wstrzymujący

Krwawnik jest bardzo pomocy przy alergiach spowodowanych pleśnią, kurzem, czy innym alergenem, kiedy występuje katar sienny i łzawią oczy. W przypadku występowania krwotoków, gorączki czy przeziębienia krwawnik znany jest ze zmniejszania krwawienia oraz z łagodzenia skutków infekcji.

  • Działanie przeciwzapalne

Obecny w krwawniku olej w medycynie naturalnej był wykorzystywany m.in. w celu łagodzenia bólu stawów.

  • Działanie wykrztuśne

Krwawnik pomaga leczyć choroby układu oddechowego. Ma naturalne działanie wykrztuśne, ułatwiające pozbycie się kaszlu.

  • Pomaga w trawieniu

Krwawnik pomaga w produkcji enzymów i soków trawiennych, poprawiając tym samym apetyt. To również pomaga w trawieniu. W celu wyeliminowania robaków jelitowych należy użyć wlewu z krwawnika (10 gramów krwawnika na 100 gramów wody). Musi być stosowane rano na pusty żołądek.

  • Leczenie skóry

Krwawnik wykorzystuje się do poprawy stanów skóry, takich jak egzema. Na dotknięty obszary skóry stosuje się olejki eteryczne.

Co jeszcze warto wiedzieć

Herbatę z krwawnika wykonuje się poprzez wymieszanie dwóch łyżeczek ziela w szklance wrzątku. Całość należy zaparzać przez dwie minuty. Codzienne spożywanie dwóch lub trzech szklanek herbaty z krwawnika może być skutecznym wsparciem leczenia stwardnienia rozsianego oraz innych chorób rdzenia kręgowego. Pomaga w tworzeniu nowych komórek oraz w odnawianiu komórek krwi w szpiku.

Często krwawnik pospolity jest wykorzystywany w kompostach, które używa się do roślin pozbawionych miedzi mineralnej. Jak wiadomo jest ona niezbędna dla zdrowia roślin.

Nalewka z krwawnika może być wykorzystywana przy zaburzeniach związanych z układem moczowym. Wykonuje się ją poprzez umieszczenie kwiatów krwawnika w butelce z żytnią lub owocową brandy. Butelkę należy pozostawić w nasłonecznionym lub ciepłym miejscu przez dwa tygodnie.

Najprawdopodobniej duże dawki krwawnik powodują bóle głowy. Mogą również spowodować wsypkę na skórze. Nie powinien być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

A Wy macie już jakieś doświadczenia z tym ziołem?

Prosimy o wsparcie naszej pracy!

Jeżeli podoba Ci się treść na naszej stronie

pomóż nam i polub nas na Facebooku!

DZIĘKUJEMY!