Handel odzieżą używaną w Polsce w ostatnich latach był niewątpliwie bardzo popularny. Jego popularność nie tylko ma podłoże ekonomiczne, ale także wynika z ogólnej mody. Handel odzieżą używaną daje bowiem szansę na wykreowanie określonego stylu życia, który będzie nieco odmienny i wyjątkowy. Warto się zastanowić jakie szanse na powodzenie daje tego typu biznes w przyszłości.
Już kilka lat temu w Polsce był prawdziwy boom na sklepy z odzieżą używaną. Od tego czasu sporo się jednak zmieniło, a handel odzieżą używaną nie jest wcale łatwym kawałkiem chleba. Czy otwarcie lumpeksu to nadal dobry pomysł na biznes?
Handel odzieżą używaną to przede wszystkim recycling i oszczędność
Wielu ludzi jest coraz bardziej świadomych potrzeby chronienia naszego środowiska naturalnego. Coraz modniejsze jest, więc dawanie 'drugiego życia’ używanym przedmiotom. Warto pamiętać też o tym, że ludzie w dobie kryzysu, poszukują oszczędności. Żeby handel odzieżą używaną się opłacał, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że kupowanie w lumpeksach to dla ludzi alternatywa dla drogich sieciówek. Jeśli chcemy przyciągnąć i zatrzymać klienta, nie należy więc przesadzać z cenami.
Duża konkurencja w branży second hand
W niektórych miastach, lumpeksy są tak samo powszechne jak sklepy spożywcze. Nic dziwnego, w końcu wielu ludzi wzbogaciło się na tego typu sklepach, a i popyt na odzież używaną rośnie. Warto jednak pamiętać, że im większą mamy konkurencję, tym większy wysiłek musimy włożyć w pozyskanie i utrzymanie klienta np. za pomocą atrakcyjnych cen czy regularnych wymian towaru.
Zmiana podejścia do odzieży używanej
Kiedyś handel odzieżą używaną wydawał się łatwym pomysłem na biznes. Wystarczyło pozyskać odpowiedniego dostawce, wynająć pomieszczenie, wyłożyć towar… i już. Odzież zza granicy była dla ludzi atrakcyjna, właściciel sklepu nie musiał, więc dokładać większego wysiłku w podtrzymanie klientów. Dziś jednak realia są zupełnie inne. Ludzie nadal chcą kupować jak najtaniej, ale mają przy tym wysokie wymagania, nie tylko do jakości i stanu odzieży, ale i do wystroju wnętrza i całej oprawy sklepu.
Dziś lumpeksy, które przyciągają klientów, niewiele różnią się od luksusowych odzieżowych butików, a co się z tym wiąże, utrzymanie i prowadzenie takiego sklepu wymaga większego nakładu pieniędzy i pracy. Warto jednak wspomnieć o tym, że bardzo zmieniło się postrzeganie kupowania w lumpeksach. Kiedyś dla wielu ludzi był to powód do wstydu czy wyśmiewania.
Dziś najbogatsi bez skrępowania przyznają się do szperania w secondhandach, zwłaszcza, że można znaleźć tam naprawdę unikatowe rzeczy, takie, których nikt inny na siebie nie założy. Zakupy w lumpeksach nie są już synonimem biedy, a raczej kreatywności, bo wynajdywanie perełek za grosze, jest powodem do dumy.
Handel odzieżą używaną przez Internet
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się internetowe sklepy z odzieżą używaną. Handel odzieżą używaną przez Internet daje ogromne możliwości, wymaga bowiem mniejszego nakładu pieniędzy niż otwarcie stacjonarnego sklepu, ale zwiększa się także jego zasięg, bo działamy na terenie całego kraju. Nie ma się jednak co łudzić, konkurencja w sieci jest ogromna i trudno jest pozyskać nowego klienta.Mogą oni jednak liczyć zwykle na znacznie tańsze zakupy.
Pamiętajmy też, że żeby zakup przez Internet był opłacalny, cena musi być na tyle niska by po dodaniu kosztów wysyłki, klientowi nadal się to opłacało. Dla wielu profesjonalnych sklepów z odzieżą używaną, pewnym zagrożeniem są osoby prywatne, które po kosztach wyprzedają swoje nieużywane już rzeczy.
Odpowiednie warunki do handlu odzieżą z drugiej ręki
Handel odzieżą używaną nadal ma przyszłość, ale jest to zdecydowanie trudniejszy biznes niż jeszcze kilka lat temu. Coraz trudniej o dobrych i uczciwych dostawców, którzy zaoferują nam dobry, nieoszukany towar. Żeby wyrobić sobie markę w tej branży, potrzeba dużego kapitału i wysiłku, nie obędzie się także bez reklamy i odpowiednich działań promocyjnych (wyprzedaży, wymian towaru, rabatów). Trzeba również stale myśleć o zwiększaniu swojego asortymentu, chociażby o takie produkty jak ubranka dla psów.
Jak w każdej innej działalności, także i tu, dobrze jest mieć konkretny pomysł na to, jak nasz sklep ma wyglądać i jaki odbiorca nas interesuje.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie problemu, jakim jest zdrada małżeńska i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
Patrząc na to jak kreują się trendy w społeczeństwie, to może być to intratny interes. Przy założeniu że mamy do zaoferowania naprawdę dobrej jakości produkt. Używana odzież wyróżnia nas w przeciwieństwie do produktów z sieciówek których pełno w koło. Mamy czasy, w których bardzo dbamy o to by być unikalnym, jedyni w swoim rodzaju. Używane ubrania pozwalają nam na to 😉 Poniżej trochę porad o zakładaniu sklepu z używkami
Handel odzieżą używaną cały czas się rozwija. Sprzyjają temu przede wszystkim dwa czynniki: ekonomiczny – to oczywiste, jest to najtańszy sposób na pozyskanie przyzwoitej, nadającej się do noszenia odzieży oraz czynnik związany z modą – dzięki zakupom w lumpeksach osoby kreatywne mogą stworzyć swój unikalny styl i wyróżnić się na ulicy. Kupowanie w sklepach z odzieżą używaną przestało być obciachem, coraz częściej przyznają się do tego tak zwani celebryci, a to też nakręca ten biznes.
znam abrdzo fajna hurtownie lidia w poznaniu
buahahahnh wypowiedzi tylko ledwo ciągnacych jeszcze hurtowników. Ten biznes się zwija i to w bardzo szybkim tempie.