Strona główna Dzieci Jakie są wady i zalety pieluszek wielorazowych

Jakie są wady i zalety pieluszek wielorazowych

1058
0
zalety pieluszek wielorazowych
Istnieją pewne zalety pieluszek wielorazowych o których dzisiaj już prawie nikt nie pamięta

Nikt już prawie nie pamięta o ile dawniej trudniejsza była pielęgnacja malutkich dzieci. Istnieją jednak pewne zalety pieluszek wielorazowych, które bez wątpienia warto dzisiaj przypomnieć. Chociaż wciąż najpopularniejsze są te jednorazowe, to rosnąca rzesza młodych rodziców zauważa ich wady.

W ostatnich latach do łask powracają pieluszki wielorazowe. Nie wyobrażajcie sobie jednak tetry spiętej agrafką, bo dziś pieluszki te wyglądają zupełnie inaczej! Jeśli niedługo zostaniesz rodzicem lub już nim jesteś, warto przyjrzeć się temu jakie tak naprawdę są wady i zalety pieluszek wielorazowych.

Ekologiczni rodzice

Każdy rodzic, który miał okazję używać pieluszek jednorazowych, wie jak zwiększa się ilość wyrzucanych odpadów. A ich historia nie kończy się przecież wraz z wyrzuceniem do kosza… pieluszki te zrobione są w większości z sztucznych materiałów, które potrzebują bardzo dużo czasu by się rozłożyć! Ekologia i znikomy wpływ na środowisko to właśnie najczęściej wymieniane zalety pieluszek wielorazowych. W zależności od rodzaju pieluszki, wrzucamy ją całą do prania lub wymieniamy jedynie wkład znajdujący się w środku. Ważne jest, że wkład ten może być np. spuszczony w toalecie.

Koszty pieluszek jednorazowych i wielorazowych

Koszty uważane są zarówno za wady jak i zalety pieluszek wielorazowych. Dlaczego? Jednorazowy wydatek na pieluszki wielorazowe może wydawać się bardzo duży, zwłaszcza jeśli porównujemy go do zakupu paczki pampersów. Trudno jest dostrzec wtedy oszczędność takiej opcji. Należy jednak pamiętać, że pieluszki wielorazowe to wydatek na lata, a pampersy musimy dokupywać minimum raz w miesiącu.

Kiedy, więc porównamy koszty generowane przez cały okres pieluszkowania, okaże się, że pieluszki wielorazowe są zdecydowanie tańsze. Zwłaszcza, że większość z nich rośnie wraz z dzieckiem (rodzice regulują wielkość za pomocą napów). Warto wspomnieć, że pieluszki wielorazowe mogą przysłużyć się jeszcze młodszemu rodzeństwu, a wtedy koszt obniża się jeszcze bardziej! Być może, zalety pieluszek wielorazowych w zakresie oszczędności w budżecie domowym dla wielu okażą się przekonujące.

Pieluszki wielorazowe a wygoda

Wygoda, a raczej jej brak była kiedyś główną wadą pieluszek wielorazowych. Mowa tu zarówno o wygodzie dziecka (głównie o szybkim przemakaniu pieluszek) jak i rodzica, który musiał wypracować odpowiednią technikę zakładania. Dziś wygoda rodziców i dziecka, to prawdziwe zalety pieluszek wielorazowych. Pieluszki zakłada się w sposób bardzo podobny do pieluszek jednorazowych, a i dziecko nie powinno odczuć różnicy w swobodzie ruchów. Wkłady umieszczone w pieluszkach wielorazowych są zazwyczaj tak zaprojektowane, że świetnie wchłaniają wilgoć, która nie drażni pupy dziecka.

Pranie pieluszek wielorazowych

Największą wadą pieluszek wielorazowych, według wielu rodziców jest to, że trzeba je prać. W końcu pranie pochłania czas, wodę, energię… a co za tym idzie i pieniądze. Pamiętajmy jednak, że w dzisiejszych czasach, gdy w większości domów znajdziemy pralkę automatyczną, pranie nie nastręcza już takich trudności. Ot wrzucamy pieluszki do pralki, stosujemy się do zaleceń producenta, wieszamy na sznurku.. i już! Warto podkreślić, że nowoczesnych pieluszek wielorazowych nie trzeba prasować.

Zalety pieluszek wielorazowych w zakresie ochrony zdrowia

Największe zalety pieluszek wielorazowych to zdecydowanie ich wpływ na zdrowie dziecka, które dla rodziców jest przecież najważniejsze. Pieluszki te nie zawierają sztucznych materiałów, które często uczulają dziecko w przypadku pieluszek jednorazowych. Są delikatne i bezpieczne dla skóry, dużo rzadziej dochodzi do odparzeń i podrażnień. Co więcej, dzięki stosowaniu pieluszek wielorazowych, dzieci szybciej siadają na nocnik.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.