Płatne szczepienia stanowią przedmiot wielu spekulacji, nie tylko ze względu na podważaną wartość medyczną, ale również znaczenie handlowe. Czy warto je zatem stosować? Postaramy się nieco rozwiać pewne wątpliwości.
Przychodzi taki czas, że rodzice stają przed trudnym wyborem szczepionek dla swojego dziecka. Wyborem trudnym, bo w Polsce wokół tego tematu narosło sporo kontrowersji i mitów. Jakie jest więc najlepsze wyjście? Czy warto stosować płatne szczepienia, czy też lepiej pozostać przy tych refundowanych?
Płatne szczepienia a ryzyko
Wokół tematu szczepień pojawiło się w ostatnim czasie sporo kontrowersji. Wielu rodziców obawia się poszczepiennych powikłań, a także problemów rozwojowych, które według niektórych pojawiają się właśnie wskutek podania szczepionek. Prawda jest jednak taka, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że to szczepionki powodują autyzm lub inne zaburzenia rozwoju dziecka. Płatne szczepienia tak jak i te refundowane, nie są pozbawione ryzyka. Należy jednak pamiętać, że choroby, przed którymi szczepionki mają chronić niosą ze sobą dużo większe zagrożenie.
Jaki skład mają płatne szczepienia?
Decydując się na płatne szczepienia, powinniśmy wiedzieć, że jedyną różnicą nie jest tylko liczba wkuć, ale też skład szczepionek. Szczepionki skojarzone zawierają zazwyczaj mniej antygenów, w porównaniu do tych refundowanych, a więc nie obciążają aż tak układu odpornościowego dziecka. Znacząco różni się także szczepionka przeciw krztuścowi. W bezpłatnej znajdują się całe komórki bakterii, a w płatnej tylko bezkomórkowy składnik krztuśca, co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.
Jak uniknąć powikłań czyli kiedy nie szczepić
Nigdy nie szczepimy dziecka kiedy jest lub było niedawno przeziębione ani nawet wtedy gdy któryś z domowników jest chory (istnieje duża szansa, że dziecko jest osłabione). Unikajmy także szczepienia w trakcie ząbkowania, kiedy dziecko jest szczególnie drażliwe. Szczególną ostrożność należy także zachować przy szczepieniu alergika, nie szczep dziecka jeśli w powietrzu znajduje się akurat dużo uczulających go alergenów, skonsultuj z lekarzem skład szczepionki. Zadbaj o to by wywiad przeprowadzany przez lekarza przed szczepieniem był bardzo dokładny, to jego zagadaniem jest wychwycić wszelkie przeciwwskazania do szczepienia.
Choroba groźniejsza niż powikłania
Jeśli przeraża Cię wizja powikłań poszczepiennych i wydaje Ci się, że w związku z tym lepiej nie szczepić dziecka w ogóle.. Oznacza to, że prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z tego jak poważne są choroby, przeciw którym szczepimy nasze dzieci. Większość z tych chorób przed powstaniem szczepionek, często powodowało groźne powikłania, a nawet zgon u dzieci.
Dziecko zaszczepione nie choruje
Często argumentem przeciwko stosowaniu szczepionek jest podawanie informacji, że dziecko pomimo zaszczepienia i tak zachorowało na daną chorobę. To prawda, że może się tak zdarzyć, jednak przebieg choroby będzie dużo łagodniejszy, znacznie zmaleje też ryzyko groźnych powikłań.
Czy płatne szczepienia to tylko mniej wkłuć?
Płatne szczepienia to nie tylko mniej wkuć, ale też inny skład szczepionek oraz mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji poszczepiennej. Według lekarzy i wielu rodziców, dzieci zaszczepione szczepionką skojarzoną rzadziej reagują gorączką i rozdrażnieniem. Nie da się ukryć, że mniej wkuć to mniejszy stres dla dziecka i rodzica, a także mniej wizyt w przychodni.
Szczepienia płatne to cały pakiet zalecanych szczepień. Czyli w jego skład wchodzą wszystkie szczepionki zalecane dla maluchów (w innych krajach są one obowiązkowe i refundowane), również te, których NFZ nie refunduje. Przykładowo szczepienie przeciwko grypie, rotawirusom, pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej, WZW typu A.
Ufaj tylko sprawdzonym informacjom
Pamiętaj, że informacje podawana na forach internetowych to często subiektywne odczucia rodziców, w żaden sposób niepotwierdzone naukowo. Jeśli masz wątpliwości czy lepiej stosować płatne szczepienia czy raczej te refundowane, szukaj porady u ludzi, którzy mają w tym zakresie odpowiednie kompetencje. Porozmawiaj o swoich wątpliwościach z pediatrą lub wybierz się do poradni szczepień. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja zależy tylko od rodziców.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
CO TO JEST NIEPOŻĄDANY ODCZYN POSZCZEPIENNY
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania
Szczegółowe rodzaje i kryteria niepożądanych odczynów poszczepiennych z rozporządzenie MZ o NOP:
1) odczyny miejscowe, w tym odczyny miejscowe po szczepieniu BCG:
a) obrzęk,
b) powiększenie węzłów chłonnych,
c) ropień w miejscu wstrzyknięcia;
2) niepożądane odczyny poszczepienne ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN):
a) encefalopatia (zapalenie mózgu),
b) drgawki gorączkowe,
c) drgawki niegorączkowe,
d) porażenie wiotkie wywołane wirusem szczepionkowym,
e) zapalenie mózgu,
f) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
g) zespół Guillaina-Barrégo;
3) inne niepożądane odczyny poszczepienne:
a) bóle stawowe,
b) epizod hipotensyjno-hiporeaktywny,
c) gorączka powyżej 39°C,
d) małopłytkowość,
e) nieutulony ciągły płacz,
f) posocznica, w tym wstrząs septyczny (sepsa),
g) reakcja anafilaktyczna,
h) reakcje alergiczne,
i) uogólnione zakażenie BCG (gruźlicą),
j) wstrząs anafilaktyczny,
k) zapalenie jąder,
l) zapalenie ślinianek,
m) porażenie splotu barkowego,
n) inne poważne odczyny występujące do 4 tygodni po szczepieniu.
Wkuć to można materiał przed klasówką, a przy szczepionce dziecko będzie miało więcej lub mniej WKŁUĆ.