Strona główna Rozwój osobisty Endorfiny – Co zrobić by zalały Twój organizm

Endorfiny – Co zrobić by zalały Twój organizm

3647
5
PODZIEL SIĘ
endorfiny
Jeżeli spowodujesz że endorfiny zaleją Twój organizm życie stanie się wspaniałe.

Bardzo często mówi się o przypływie endorfin i związanym z tym wspaniałym samopoczuciu. Zjawisko to wiąże się często z seksem, ćwiczeniami, a nawet niektórym jedzeniem. Czy na prawdę endorfiny dają poczucie satysfakcji, a nawet podniecenia? Czym są i skąd się biorą?

Już kilkadziesiąt lat temu naukowcy zaczęli badać wpływ opiatów, takich jak heroina czy morfina na ludzki mózg. W ich wyniku stwierdzono, że związki te wchodzą w interakcję z receptorami komórek, które zlokalizowane są głównie w mózgu i rdzeniu kręgowym. W efekcie tego utrudniona jest transmisja niektórych sygnałów i bodźców, a człowiek pod wpływem tych związków przestaje odczuwać ból.

Na tej podstawie wysnuto wniosek, że musi istnieć naturalna substancja wytwarzana przez nasz organizm, która wspomaga jego działanie w niektórych sytuacjach stresowych, działając dokładnie na te same receptory komórek. Tymi naszymi prywatnymi substancjami narkotycznymi są właśnie endorfiny.

Jak działają endorfiny

Endorfiny w ludzkim organizmie pełnią funkcje neuroprzekaźników, pełniących kluczowe funkcje w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Te naturalne substancje chemiczne są wytwarzane pod wpływem niektórych silnych bodźców, takich jak ból, lęk czy stres. Endorfiny wytwarzane są we wielu częściach ciała – przysadka mózgowa, rdzeń kręgowy, a także inne obszary mózgu i układu nerwowego.Ich najbardziej rozpoznawalne działanie polega na interakcji z receptorami komórek mózgowych, powodując m.in. blokowanie bólu i kontrolę emocji.

Ustalono dotychczas, że endorfiny występują w co najmniej 20 postaciach, a beta-endorfiny mają działanie nawet silniejsze niż morfina. Uznaje się również, że te naturalne związki, powstające w naszych organizmach, odgrywają dużą rolę w procesach życiowych i podatności na niektóre problemy, takie jak starzenie się mózgu, cukrzyca czy nawet alkoholizm.

Jak endorfiny wpływają na emocje

Jak wiadomo endorfiny nie tylko blokują ból, ale dają uczucie przyjemności, a nawet uniesienia. Dzieje się tak dlatego, że wpływają one nie tylko na receptory bólowe, ale i układ limbiczny, bogaty w receptory opioidowe. W skrócie ujmując, ten obszar układu nerwowego jest odpowiedzialny za odczuwanie większości emocji, a także wspomnień.

Działanie na układ w rejonie podwzgórza, wpływa na zatem szereg kluczowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, poczucie satysfakcji seksualnej czy głodu. Poczucie przyjemności i satysfakcji wiązane jest z silnym wpływem, jaki endorfiny wywołują na ten kluczowy dla człowieka element systemu nerwowego.

Uznaje się również, że endorfiny są również odpowiedzialne za zwiększone stany gniewu i lęku. Wynikać to może z błędnego odczytywania sygnałów wywoływanych nagłym przypływem tych substancji. Poziom wydzielania i reakcja organizmu zależy od cech indywidualnych, jednak większość osób pozytywnie odczuwa ich umiarkowane dawki.

Jak uwalniać endorfiny

Endorfiny uwalniają się pod wpływem bardzo zróżnicowanych czynników, a główne z nich to stres i ból. Dzieje się tak, ponieważ uczucie bólu fizycznego lub emocjonalnego wzmaga potrzebę obrony. Naturalnym sposobem działania mózgu jest w takiej sytuacji wysłanie sygnału do wytworzenia substancji wspomagający.

Obszar mózgu, odpowiedzialny za kontrolę systemu hormonalnego decyduje o bardzo wielu kwestiach, nie tylko o tym kiedy uwalniane są endorfiny. Dzięki wysyłanym sygnałom inicjowane są procesy w organach odpowiedzialnych za produkcję niezbędnych substancji chemicznych, a monitorowany ich poziom.

Jak wskazano powyżej endorfiny wytwarzane są w całym organizmie, a sygnał o zapotrzebowaniu na nie wysyła podwzgórze. Warto jednak zwrócić uwagę co oprócz stresu i bólu powoduje ich uwalnianie:

 • Pierwszy sposób polega na spożyciu chili, dzięki działaniu zawartej w niej substancji nazywanej kapsaicyną. Potrzymaj je na języku przez chwilę, i nie tylko poczujesz się lepiej, ale również będziesz w stanie pozbyć się bólu.
 • Drugi sposób – myśleć pozytywnie! Do tego konieczne jest, aby kontrolować swoje myśli i przy pojawieniu się jakiejkolwiek negatywnej, natychmiast zamienić ją na pozytywną. Zapewni to, uwalnianie endorfin do krwi, i na pewno zauważysz, jak podniesie się Twój nastrój.
 • Sport bardzo pomaga uwalniać endorfiny, szczególnie taki jak: bieganie, pływanie , tenis. Dotyczy to głównie sportów, w których człowiek angażuje się przez dłuższy czas treningu. W pewnym momencie podczas jego trwania poczujesz absolutną przyjemność z powodu tego zajęcia – to pokaże ci, że był to wyrzut endorfin.
 • Najbardziej skutecznym i niewątpliwie niezawodnym sposobem  jest seks. Dzięki niemu endorfiny rozlewają się na cały organizm i uzyskujemy poczucie satysfakcji.
 • Nowe doświadczenia, na przykład, takie jak, pójście do teatru lub na koncert ulubionego artysty, również wpływają na poziom endorfin.
 • Muzyka, która wywołała wzruszenie, jest także doskonałym stymulatorem, który uwalniania endorfiny w dość dużych ilościach. Warto zadbać, by była to muzyka dobrze dopasowana do aktywności, jaką w danej chwili wykonujemy. Inna powinna być na treningu na siłowni, a inna podczas seksu.
 • Dla poczucia harmonii i szczęścia można również zwrócić się do specjalisty akupunktury. Po akupunkturze endorfiny wydzielane są do krwi, podobnie jak i przy śmianiu się.
 • Śmiech, z oczywistym efektem podwyższenia poziomu endorfin, wzmacnia także układ odpornościowy.
 • Alkohol – Lekki trunek do umiarkowanego picia pobudza endorfiny, ale nadużywanie alkoholu już nie będzie działać.
 • Czekolada w niewielkich ilościach może być także źródłem radości. Nie powinno się jednak za bardzo tego wykorzystywać, ponieważ może mieć ona negatywny wpływ zarówno dla zdrowia jak i figury.
 • Światło ultrafioletowe jest również w stanie stymulować wydzielanie endorfin, więc możesz zawsze pójść do solarium albo na plażę, aby poprawić sobie humor. Terapia światłem daje niezwykle dobre efekty, szczególnie w okresie długiego okresu przejściowego.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrimark prezentuje swoją kolekcję Jesień / Zima 2013
Następny artykułFrancuski akcent w nowej kolekcji H&M. Isabel Marant współpracuje ze znaną sieciówką.
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

5 KOMENTARZE

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.