Bardzo często mówi się o przypływie endorfin i związanym z tym wspaniałym samopoczuciu. Zjawisko to wiąże się często z seksem, ćwiczeniami, a nawet niektórym jedzeniem. Czy na prawdę endorfiny dają poczucie satysfakcji, a nawet podniecenia? Czym są i skąd się biorą? Podpowiadamy w jaki sposób zadbać o przypływ endorfin do organizmu w celu zapewnienia sobie lepszego samopoczucia i poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Już kilkadziesiąt lat temu naukowcy zaczęli badać wpływ opiatów, takich jak heroina czy morfina na ludzki mózg. W ich wyniku stwierdzono, że związki te wchodzą w interakcję z receptorami komórek, które zlokalizowane są głównie w mózgu i rdzeniu kręgowym. W efekcie tego utrudniona jest transmisja niektórych sygnałów i bodźców, a człowiek pod wpływem tych związków przestaje odczuwać ból.
Na tej podstawie wysnuto wniosek, że musi istnieć naturalna substancja wytwarzana przez nasz organizm, która wspomaga jego działanie w niektórych sytuacjach stresowych, działając dokładnie na te same receptory komórek. Tymi naszymi prywatnymi substancjami narkotycznymi są właśnie endorfiny.
Jak działają endorfiny
Endorfiny w ludzkim organizmie pełnią funkcje neuroprzekaźników, pełniących kluczowe funkcje w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Te naturalne substancje chemiczne są wytwarzane pod wpływem niektórych silnych bodźców, takich jak ból, lęk czy stres. Endorfiny wytwarzane są we wielu częściach ciała – przysadka mózgowa, rdzeń kręgowy, a także inne obszary mózgu i układu nerwowego. Ich najbardziej rozpoznawalne działanie polega na interakcji z receptorami komórek mózgowych, powodując m.in. blokowanie bólu i kontrolę emocji.
Ustalono dotychczas, że endorfiny występują w co najmniej 20 postaciach, a beta-endorfiny mają działanie nawet silniejsze niż morfina. Uznaje się również, że te naturalne związki, powstające w naszych organizmach, odgrywają dużą rolę w procesach życiowych i podatności na niektóre problemy, takie jak starzenie się mózgu, cukrzyca czy nawet alkoholizm.
Jak endorfiny wpływają na emocje
Jak wiadomo endorfiny nie tylko blokują ból, ale dają uczucie przyjemności, a nawet uniesienia. Dzieje się tak dlatego, że wpływają one nie tylko na receptory bólowe, ale i układ limbiczny, bogaty w receptory opioidowe. W skrócie ujmując, ten obszar układu nerwowego jest odpowiedzialny za odczuwanie większości emocji, a także wspomnień.
Działanie na układ w rejonie podwzgórza, wpływa na zatem szereg kluczowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, poczucie satysfakcji seksualnej czy głodu. Poczucie przyjemności i satysfakcji wiązane jest z silnym wpływem, jaki endorfiny wywołują na ten kluczowy dla człowieka element systemu nerwowego.
Uznaje się również, że endorfiny są również odpowiedzialne za zwiększone stany gniewu i lęku. Wynikać to może z błędnego odczytywania sygnałów wywoływanych nagłym przypływem tych substancji. Poziom wydzielania i reakcja organizmu zależy od cech indywidualnych, jednak większość osób pozytywnie odczuwa ich umiarkowane dawki.
Jak uwalniać endorfiny
Endorfiny uwalniają się pod wpływem bardzo zróżnicowanych czynników, a główne z nich to stres i ból. Dzieje się tak, ponieważ uczucie bólu fizycznego lub emocjonalnego wzmaga potrzebę obrony. Naturalnym sposobem działania mózgu jest w takiej sytuacji wysłanie sygnału do wytworzenia substancji wspomagający.
Obszar mózgu, odpowiedzialny za kontrolę systemu hormonalnego decyduje o bardzo wielu kwestiach, nie tylko o tym kiedy uwalniane są endorfiny. Dzięki wysyłanym sygnałom inicjowane są procesy w organach odpowiedzialnych za produkcję niezbędnych substancji chemicznych, a monitorowany ich poziom.
Jak wskazano powyżej, endorfiny wytwarzane są w całym organizmie, a sygnał o zapotrzebowaniu na nie wysyła podwzgórze. Warto jednak zwrócić uwagę co oprócz stresu i bólu powoduje ich uwalnianie:
- Pierwszy sposób polega na spożyciu chili, dzięki działaniu zawartej w niej substancji nazywanej kapsaicyną. Potrzymaj je na języku przez chwilę, i nie tylko poczujesz się lepiej, ale również będziesz w stanie pozbyć się bólu.
- Drugi sposób – myśleć pozytywnie! Do tego konieczne jest, aby kontrolować swoje myśli i przy pojawieniu się jakiejkolwiek negatywnej, natychmiast zamienić ją na pozytywną. Zapewni to, uwalnianie endorfin do krwi, i na pewno zauważysz, jak podniesie się Twój nastrój.
- Sport bardzo pomaga uwalniać endorfiny, szczególnie taki jak: bieganie, pływanie , tenis. Dotyczy to głównie sportów, w których człowiek angażuje się przez dłuższy czas treningu. W pewnym momencie podczas jego trwania poczujesz absolutną przyjemność z powodu tego zajęcia – to pokaże ci, że był to wyrzut endorfin.
- Najbardziej skutecznym i niewątpliwie niezawodnym sposobem jest seks. Dzięki niemu endorfiny rozlewają się na cały organizm i uzyskujemy poczucie satysfakcji.
- Nowe doświadczenia, na przykład, takie jak, pójście do teatru lub na koncert ulubionego artysty, również wpływają na poziom endorfin.
- Muzyka, która wywołała wzruszenie, jest także doskonałym stymulatorem, który uwalniania endorfiny w dość dużych ilościach. Warto zadbać, by była to muzyka dobrze dopasowana do aktywności, jaką w danej chwili wykonujemy. Inna powinna być na treningu na siłowni, a inna podczas seksu.
- Dla poczucia harmonii i szczęścia można również zwrócić się do specjalisty akupunktury. Po akupunkturze endorfiny wydzielane są do krwi, podobnie jak i przy śmianiu się.
- Śmiech, z oczywistym efektem podwyższenia poziomu endorfin, wzmacnia także układ odpornościowy.
- Alkohol – Lekki trunek do umiarkowanego picia pobudza endorfiny, ale nadużywanie alkoholu już nie będzie działać.
- Czekolada w niewielkich ilościach może być także źródłem radości. Nie powinno się jednak za bardzo tego wykorzystywać, ponieważ może mieć ona negatywny wpływ zarówno dla zdrowia jak i figury.
- Światło ultrafioletowe jest również w stanie stymulować wydzielanie endorfin, więc możesz zawsze pójść do solarium albo na plażę, aby poprawić sobie humor. Terapia światłem daje niezwykle dobre efekty, szczególnie w okresie długiego okresu przejściowego.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
„wykożystywać”?
Smaczny kąsek na zdjęciu… Mniam!
Dobrze byłoby się trzymać tych zasad. Jak to jest że człowiek o nich tak szybko zapomina?
Też bym chciała to wiedzieć!
Ja polecam Afirmacje szczęścia – ja stosuję afirmacje HEPIKA i naprawdę są rewelacyjne.
Napełniają pozytywną energią 🙂