Butonierka często mylona jest z brustaszą, czyli niewielką kieszonką na froncie marynarki, gdzie umieszcza się poszetkę – ozdobną, kwadratową chusteczkę. Czym zatem jest butonierka i do czego służy? Po odpowiedź zapraszamy poniżej.
Czym jest butonierka?
Butonierka to nie kieszonka, a niewielki otwór w prawej klapie marynarki, do którego zazwyczaj wpina się żywy kwiat lub inną ozdobną przypinkę np. taką imitującą kwiat (tego typu pinsy dostępne są m.in. w salonach mody męskiej Borgio). Choć dziś pełni rolę czysto dekoracyjną, dawniej służyła do zapinania najwyższego guzika marynarki, którego współczesne modele są już zazwyczaj pozbawione, bo nikt nie zapina marynarki pod samą szyję. Została jednak nazwa – boutonnière od francuskiego słowa bouton, czyli guzik.
Co wkładamy do butonierki?
Tak już zostało wspomniane do butonierki wpina się kwiat – jego łodygę mocuje się do szlufki po niewidocznej stronie klapy marynarki. W stylizacjach codziennych nie jest to element obowiązkowy, ale jeżeli czeka nas uroczysta gala lub ślub (szczególnie ten własny), w butonierce powinien znaleźć się kwiat. Podobnie w sytuacji, gdy zdecydujemy się włożyć smoking.
Jaki kwiat można włożyć do butonierki?
Kwiaty wkładane do butonierki często mają znaczenie symboliczne. W Dniu Świętego Jerzego (23 kwietnia) Brytyjczycy umieszczają w butonierce czerwoną różę, w Dniu Pamięci (11 listopada) towarzyszą im natomiast czerwone maki.
Niektórzy mężczyźni uczynili też z kwiatów umieszczanych w butonierce swój znak rozpoznawczy. Przykładowo Joseph Chamberlain – brytyjski polityk i minister kolonii Imperium Brytyjskiego w latach 1985-1903 – najczęściej ozdabiał swoją marynarkę kwiatami orchidei.
Najczęściej jednak do butonierki trafiają goździki. Ma to związek z tym, że są to bardzo odporne kwiaty, które długo trzymają świeżość. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przystroić marynarkę innym kwiatem. Może być to róża, margerytka, wspomniana orchidea, a nawet polne kwiaty takie jak konwalia czy chaber.
Najważniejsze jest to, aby kwiat korespondował z resztą stylizacji. Może nawiązywać do deseniu na krawacie, koszuli a nawet skarpetek! Podczas komponowania formalnych stylizacji lepiej jednak wystrzegać się tego typu eksperymentów i postawić na klasykę, czyli kwiaty w kolorze pasującym się do poszetki czy krawata. Dla Pana Młodego najlepszym możliwym wyborem będzie biała róża, orchidea lub margerytka. Lepiej wystrzegać się zbyt ozdobnych kwiatowych stroików.
Jak prawidłowo umieścić kwiat w butonierce?
Nie każdy współczesny garnitur jest przygotowany do tego, aby umieścić w klapie marynarki kwiatową dekorację. Butonierka najczęściej jest zaszyta, dlatego chcąc należycie ją wykorzystać, należy rozciąć otwór. Najlepiej zlecić to zadanie krawcowi, aby nie przeciąć obrębienia.
Gdy butonierka jest już gotowa, pora zainstalować w niej kwiat. Najlepiej wybrać taki o długiej łodydze, bez zbędnych szypułek i liści. Chodzi o to, aby z otworu wystawała sama korona kwiatu.
Źródło: Borgio.co