W okresie noworocznym wielu ludzi podejmuje nowe wyzwania, również w zakresie odchudzania. Dieta Dukana jest jedną z wielu takich propozycji. Jaki są jej zalety i wady?
Dieta Dukana od pewnego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, w końcu wielu osobom naprawdę pomogła schudnąć… i to nie mało! Jak każda dieta ma ona jednak swoje wady i zalety, którym warto się przyjrzeć.
Na czym opiera się dieta Dukana?
Dieta ta została opracowana przez francuskiego dietetyka Pierre Dukana i już od paru dobrych lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Dieta składa się z 4 faz, od pierwszej w której ograniczeń jest najwięcej (dozwolone są wyłącznie produkty białkowe), aż do kolejnych faz w trakcie których stopniowo włączane są inne produkty.
Dieta jest niewątpliwie skuteczna, ponieważ już w pierwszej fazie można odnotować spory spadek wagi, ma jednak swoje minusy. Widać to szczególnie na dietetycznych forach, na których znajdziemy całą masę fanów diety Dukana, ale i zagorzałych przeciwników.
Jakie zalety ma dieta Dukana?
- szybko zauważalny spadek wagi (już w czasie pierwszej fazy!),
- spora ilość dozwolonych produktów z których można komponować różnorodne posiłki. Zwłaszcza, na początku może się wydawać, że ta dieta to sama przyjemność…(dozwolone produkty to np. chude mięso, ryby, jaja, nabiał)
- eliminuje z diety produkty szkodliwe, takie jak słodycze czy fastfoody,
- doktor Dukan proponuje ponad 750 gotowych przepisów, z których każdy może wybrać coś dla siebie,
- jasne i proste zasady diety,
- dieta nie zachęca do głodówek, wręcz przeciwnie nie nakłada ograniczeń co do ilości spożywanego jedzenia.
Jakie wady ma dieta Dukana?
- dieta jest monotematyczna, więc na dłuższą metę może przynieść organizmowi sporo szkód.
- monotematyczność diety może działać zniechęcająco.
- niedobór błonnika pokarmowego, który może skutkować np. zaparciami, wzdęciami, problemami ze strony układu pokarmowego.
- niedobór ważnych witamin i mikroelementów (głównie tych obecnych w produktach zbożowych).
- może wywoływać uczucie przemęczenia i osłabienia u osób bardzo aktywnych, zwłaszcza w pierwszej fazie.
- nie każdy wie o tym, że przed przystąpieniem do diety należałoby wykonać badania kontrolne i skonsultować się z lekarzem
- zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy
- obciążenie wątroby i nerek
- osoba stosująca dietę może być bardziej nerwowa i rozdrażniona
- może prowadzić do groźnej dla życia kwasicy ketonowej
- może powodować problemy z trawieniem
- powoduje zakwaszenie organizmu
- wzrost cholesterolu we krwi
Stosować czy nie stosować dietę Dukana?
Dieta Dukana choć niewątpliwie skuteczna, ma sporo wad o których nie sposób zapomnieć, wiążą się bowiem z poważnymi problemami zdrowotnymi, jakie dieta ta może wywołać. Diety tej na pewno nie mogą stosować kobiety w ciąży, osoby o wymagających warunkach pracy, osoby bardzo aktywne fizycznie oraz osoby o złym stanie zdrowia. Należy też pamiętać o tym, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego jaki naprawdę jest nasz stan zdrowia, warto więc wcześniej wykonać odpowiednie badania. Stosowana przez krótki czas dieta Dukana nie powinna zaszkodzić, ważne jest jednak by osoba ją stosująca była w pełni zdrowa.
Jeżeli dieta Dukana nie jest Wam obca i chcielibyście się podzielić swoimi spostrzeżeniami koniecznie opiszcie je w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!