Strona główna Zdrowie i uroda Pasty wybielające do zębów – Czy warto stosować

Pasty wybielające do zębów – Czy warto stosować

2258
6
pasty wybielające
Posty wybielające potrafią rozjaśnić zęby o 1-2 tony

Pasty wybielające to bardzo powszechny i tani sposób na utrzymanie ładnego wyglądu uzębienia. Istnieje jednak wiele istotnych pytań na ich temat: Na czym polega wybielanie pastą? Na ile jest ono skuteczne? Czy pasty wybielające nie szkodzą? Warto poznać odpowiedzi na wszystkie podstawowe dylematy.

Olśniewający, biały uśmiech, to marzenie każdego z nas. Jednak nie łatwo jest utrzymać śnieżnobiały wygląd uzębienia, kiedy na co dzień nie mamy czasu na to, by szczegółowo o nie zadbać. A dodatkowo korzystamy w nadmiarze z kawy, herbaty, a czasem pozwalamy sobie na kilka papierosów dziennie lub kieliszek czerwonego wina. Czy jest jakieś rozwiązanie, by móc wybielić nieco zęby? Czy pasty wybielające przyniosą pożądany efekt?

Jak odpowiednio dbać o zęby

Czy wiesz, że po stanie twojego uzębienia, każdy stomatolog jest w stanie ocenić twój wiek? Na początku są zwykle białe jak perełki, ale z biegiem lat szarzeją, i nawet jeśli staramy się regularnie i intensywnie o nie dbać, lecz trudno jest utrzymać ich naturalnie biały wygląd. Oczywiście nie dotyczy to każdego, ale szczególnie objawia się u osób, które spore ogromne ilości kawy, zapijając je herbatą i w międzyczasie wypalając papierosa. Wiele zależny od od prowadzonego trybu życia oraz poziomu stosowania codziennej higieny.

Wprawdzie uzębienie można wybielić w profesjonalnym gabinecie, ale koszt takiego zabiegu jest wciąż dla większości przerażający i sięga nawet kilkuset złotych. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na pasty wybielające, licząc na ich skuteczność i nie zastanawiając się nad tym, czy taki specyfik może przynieść naprawdę pożądany efekt.

Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z pasty wybielającej, warto zastanowić się nad tym, czy odpowiednio dbamy o zęby. Czy używamy gum bezcukrowych, a po każdym większym posiłku szczotkujemy zęby. Czy ograniczamy się z w jedzeniu słodkości oraz ile pijemy kawy i ciemnej herbaty. Nie wszyscy pamiętają, że należy także używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Jeżeli dostosujemy się do porad stomatologów, powinniśmy cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem przez długi czas. Jeżeli natomiast zauważamy, że nasze zęby szarzeją, możemy zdecydować się na pasty wybielające i sprawdzić ich działanie.

Wybielanie zębów – zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego

Dla pierwszych efektów często wystarczy oczyszczenie szkliwa z nalotu i kamienia, dzięki czemu zęby od razu stają się jaśniejsze. W tym celu warto więc zacząć od wizyty u dentysty. Kamień nazębny można usunąć na kilka sposobów – mechanicznie, ultradźwiękami albo podczas zabiegu tzw. piaskowania. Ta ostatnia metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku silnych przebarwień pomiędzy zębami, spowodowanych długotrwałym spożywaniem ciemnych napojów oraz paleniem tytoniu. Koszt usuwania kamienia nazębnego wynosi zwykle ok. 100-150 zł. Warto jednak sprawdzić czy nie przysługuje nam usługa bezpłatna w ramach ubezpieczenia z NFZ.

Po oczyszczeniu zębów z kamienia warto jeszcze zrobić przegląd plomb. Warto pamiętać, że zakładane przed laty plomby amalgamatowe mogą zmieniać kolor szkliwa, a kompozytowe mogą zmieniać barwę. Z tego powodu lepiej wymienić najstarsze z nich z materiałów o trwałym kolorze.

Jak działają pasty wybielające

Pasty wybielające najczęściej zawierają w sobie składniki cierne, tlenki fluoru lub naturalne ekstrakty z takich roślin jak cytryna czy porost islandzkiego. Działanie czyszczące i wybielające opiera się na mechanicznym oraz chemicznym usuwaniu osadów, które u każdego zbierają się na powierzchni szkliwa. Składniki pasty wybielającej oraz prawidłowe stosowanie pozwalają pozbyć się płytki i kamienia nazębnego, a także rozjaśnić zewnętrzny kolor zębów.

Pasty wybielające w swoim składzie zawierają specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki, pozwalające na usunięcie wiązań płytki nazębnej ze szkliwem. Substancje ścierne, takie jak uwodniona krzemionka czy węglan wapnia umożliwiają z kolei mechanicznie usunięcie powstałych osadów. Warto wiedzieć, ze każda pasta wybielająca posiada odpowiedni wskaźnik ścieralności RDA, który powinien być widoczny na opakowaniu produktu. Zwykle nie należy stosować pasty o współczynniku RDA powyżej 200, gdyż może ona uszkodzić szkliwo. Z tych samych powodów nie należy używać past wybielających przez okres powyżej 2 miesięcy.

W celu pełnego wykorzystania potencjału, jaki daje pasta wybielająca warto korzystać z odpowiednich szczoteczek do zębów oraz płynu do płukania ust. Pomiędzy włóknami czyszczącymi szczoteczki powinny występować gumowe wypustki, pozwalające na polerowanie zębów podczas ich mycia. Stosowanie płynów z kolei opóźnia proces powstawania szkodliwej płytki nazębnej.

Czy warto inwestować w pasty wybielające

Wystarczy na chwilę usiąść przed telewizorem, żeby trafić na kilka reklam prezentowanych przez gwiazdy telewizji z olśniewająco białym uśmiechem. Są już po czterdziestce, a mimo to ich zęby nie zszarzały. Jak to możliwe? Podobno to dzięki tym pastom. Umyją zęby kilka razy i uśmiech nagle znów staje się śnieżnobiały. Siła perswazji jest w tym przypadku tak wielka, że trudno nie uwierzyć paniom z ekranu, że moc działania pasty wybielającej jest wręcz magiczna. Czy tak jedna jest naprawdę?

Niestety, zwykle zdarza się, że reklama ma jedynie na celu zwiększenie sprzedaży danego produktu. Owszem, pasty wybielające mogą przynieść zdumiewające efekty, ale jeżeli twoje zęby poszarzały dlatego, że sporo paliłeś i piłeś kawę, to bardzo wątpliwe jest to, by jedynie szczotkowanie tego rodzaju pastą doprowadziło je do stanu sprzed dwudziestu lat. Dlatego nie możesz spodziewać się natychmiastowych i wyjątkowo widocznych efektów. Przyznać jednak należy, że tego rodzaju specyfiki mają pewną moc wybielania, więc na pewno rozjaśnią nieco podniszczone szkliwo, a dodatkowo zajmą się też niewielkimi przebarwieniami.

Trzeba mieć jednak świadomość, że to silny kosmetyk, który w swoim składzie zawiera sporo różnego rodzaju substancji chemicznych. O ile jesteś osobą, której problem znajduje się głównie w samej powierzchni szkliwa, pasty wybielające mogą być dla ciebie doskonałym ratunkiem. Jeśli natomiast problem tkwi gdzieś głębiej, niestety samo stosowanie tego rodzaju pasty nie wystarczy. Zawsze jednak warto spróbować, bo mimo chemicznych składników uważa się powszechnie, że używanie past wybielających nie ma znaczącego wpływu na zdrowie i można je stosować bez większych zastrzeżeń i przeciwwskazań.

Pasty wybielające to najprostszy i zwykle skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień zębów. Nie należy jednak spodziewać się żadnych oszałamiających efektów gdyż pozwalają one uzyskać barwę jedynie o 1-2 tony jaśniejszą. Jednak ich stosunkowo niska cena i łatwość zastosowania skłania do podjęcia indywidualnej próby prowadzenia zabiegów rozjaśniających.

Jak jeszcze poprawić wygląd zębów

Główną substancją aktywną wielu preparatów do zębów domowego użytku jest nadtlenek wodoru, posiadający dobre właściwości wybielające. Dzięki zastosowaniu takich produktów można uzyskać odcień szkliwa nawet o 2-4 tony jaśniejszy. Pierwszych efektów można spodziewać się mniej więcej po 2-3 tygodniach stosowania. Najpopularniejszym ze sposobów są paski na żeby z żelem wybielającym, które należy stosować 2 razy dziennie przez ok. 20 minut. Koszt takich zabiegów wynosi zwykle ok. 40 zł.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

6 KOMENTARZE

  1. Osobiście polecam pastę DETARTRINE działa jako balsam umożliwiając mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego przy wrażliwych dziąsłach. Ja zamawiam ją w sklepie internetowym Jednocześnie usuwa kamień nazębny i przebarwienia z zębów nie podrażniając dziąseł.

  2. Jak jeszcze poprawić wygląd zębów? Warto zmienić szczoteczkę z tradycyjnej na elektryczną. Nie koniecznie musi to być szczoteczka soniczna za kilkaset złotych. Aby zauważyć znaczną poprawę wystarczy używać najprostszej szczoteczki elektrycznej, pasty wybielającej, nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Pamiętajmy, że higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów.

  3. Myślę, że warto. Jednak należy stosować regularnie żeby było widać efekty. Ja stosowałam różne pasty wybielające, ale ta od roku zwycięża.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.