Strona główna Styl życia Jak dbać o drewniane meble?

Jak dbać o drewniane meble?

8
0
drewniane meble

Drewno to szlachetny materiał, niezwykle ceniony i szeroko wykorzystywany w przemyśle meblarskim. To właśnie z drewna powstają najtrwalsze i najpiękniejsze meble. Wyposażony w drewniane meble dom zyskuje niepowtarzalny charakter, a wnętrza wydają się bardziej przytulne. O drewniane meble trzeba jednak odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, co możesz zrobić, by cieszyć się pięknem naturalnego drewna.

Meble drewniane – jak wybrać?

Ważne jest to, by kupować meble dobrej jakości (znajdziesz je tu: https://naturestyle.pl/pl/). Produkcja takich mebli rozpoczyna się tak naprawdę już na etapie rosnącego w lesie drzewa. Meble wykonuje się bowiem z wyselekcjonowanych drzew. Doświadczeni stolarze wykonują meble ręcznie, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Dzięki temu meble drewniane są nie tylko trwałe, perfekcyjnie wykonane i piękne, ale również unikatowe. Na koniec meble zabezpieczane są warstwą wosku, co podkreśla naturalny rysunek słojów i piękną barwę drewna.

Jak dbać o meble drewniane?

Pielęgnacja mebli drewnianych polega na regularnym odkurzaniu ich powierzchni (miękką ściereczką). Trzeba także zwrócić uwagę na panujące w pomieszczeniu warunki. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%, we wnętrzu nie powinno też być zbyt ciepło. Trzeba również przemyśleć ustawienie mebli (lakierowanych czy woskowanych) – drewniane meble nie mogą znajdować się w pobliżu kaloryfera, kominka czy pieca.

Kolejna kwestia to ochrona przed gorącymi naczyniami. Drewniany blat stołu należy chronić podkładkami pod talerze i kubki. Meble drewniane są wprawdzie chronione przed wnikaniem wody, natomiast trzeba uważać na inne płyny (kawę, herbatę, wino itp.). W przypadku rozlania – należy od razu wytrzeć plamę do sucha. W innym wypadku drewniany blat może ulec przebarwieniu.

Czym czyścić meble z drewna?

Jak wspomnieliśmy – meble z drewna należy regularnie odkurzać za pomocą miękkiej ściereczki. Niemniej można używać delikatnych środków czyszczących (w żadnym wypadku silnych detergentów!). Meble olejowane powinny być czyszczone środkiem z dodatkiem wosku. Nie należy zmywać ich powierzchni wodą. Na koniec trzeba wypolerować mebel suchą szmatką.

Z kolei meble lakierowane uchodzą za trwalsze i bardziej odporne na takie czynniki jak rozlanie płynu czy zarysowania. Wystarczy przetrzeć je szmatką z mikrofibry. To bardzo ważne, aby zawsze przecierać powierzchnię drewna miękką szmatką, ponieważ szorstki materiał czy gąbka mogłyby naruszyć jego strukturę.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Meble drewniane znajdują zastosowanie nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ ten naturalny surowiec idealnie komponuje się z ogrodową roślinnością. Meble drewniane sprawiają, że ogród zyskuje sielski i nieco romantyczny charakter. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji mebli ogrodowych. Przed każdym kolejnym sezonem należy wykonać konserwację mebli drewnianych.

Oczywiście podstawowym zabiegiem jest oczyszczanie mebli – za pomocą zmiotki z miękkim włosiem i ściereczki. Meble w ogrodzie są zdecydowanie bardziej narażone na gromadzenie się na ich powierzchni kurzu, pyłu i brudu.

Przed sezonem letnim należy natomiast zaimpregnować meble. Drewno olejowane wymaga pokrycia warstwą świeżego oleju. Drewno lakierowane może wymagać zdrapania starej warstwy lakieru, by pokryć meble nową. Trzeba też pamiętać, by schować meble z drewna na zimę – tak, by nie były wystawione bezpośrednio na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Podsumowując; meble drewniane to piękna ozdoba domu i ogrodu. Dzięki swojej trwałości będą służyć domownikom przez lata, a może nawet staną się cenną rodzinną pamiątką. Trzeba tylko odpowiednio o nie zadbać.

Materiał zewnętrzny

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.