Niemal wszyscy rodzice czekają z utęsknieniem, kiedy ich dziecko po raz pierwszy zwróci się do nich słowami mama lub tata? W jakim wieku powinno zacząć mówić i jak mu w tym pomóc. Warto poznać podstawowe fakty na ten temat.
Pierwsze słowa naszego dziecka są zawsze powodem do dumy. Początkowo są to nieporadnie wypowiadane głoski, składające się w sylaby, a następnie słowa: mama, tata, daj… Te wypowiadają już niespełna roczne maluszki. Ale kiedy tak naprawdę dziecko powinno zacząć mówić?
Pierwsze pół roku
Pierwsze kilka miesięcy to taki czas, kiedy dziecko oswaja się ze światem, z rodzicami, z otaczającymi je zabawkami. Zauważa, że zmieniają się pory dnia i potrafi odróżnić już dzień od nocy. Maluch uwielbia wtedy słuchać ludzkiego głosu. Obserwuje dorosłych, którzy stojąc nad nim wypowiadają poszczególne słowa, uśmiecha się i wydaje się być tym faktem BARDZO zadziwiony.
Gdy dziecko przestaje być noworodkiem – czyli w drugim miesiącu swojego życia, zaczyna samo używać różnego rodzaju dźwięków. Bawi się nimi. To tak zwane gruchanie, na które większość rodziców czeka z utęsknieniem. Gdzieś w okolicy czwartego miesiąca, wszystkie wydawane przez niemowlaka dźwięki zaczynają przypominać raczej śpiew, są tak bardzo melodyjne, że dorównać mogłyby niejednemu, słowiczemu śpiewowi. I to właśnie czas, kiedy dziecko zacznie powtarzać po rodzicach ciąg głosek, składać je w sylaby. Właśnie w tym czasie rozpoczyna się zabawa, dzięki której dziecko za jakiś czas będzie mogło zacząć mówić.
Drugie półrocze życia dziecka
Kiedy maluch kończy sześć miesięcy, rozumie już wiele słów, wypowiadanych najczęściej przez osoby, które zazwyczaj z nim przebywają. Powtórzenie słowa „mama” czy „tata” nie powinno już sprawić mu trudności. W dodatku Maluch kojarzy też swoje imię a także nazwy poszczególnych, używanych na co dzień przedmiotów. Zanim skończy rok, może zacząć uczyć dziecko mówić przez powtarzanie najbardziej znanych mu wyrazów. Warto w tym czasie tłumaczyć dziecku poszczególne słowa. Na przykład, jeżeli powie „ma-ma”, należałoby wskazać na mamę palcem i powiedzieć: „Tak, to właśnie jest twoja mama”.
Od pół roku, do dwóch lat
Czy wiesz, że dziecko, które ukończyło już osiemnasty miesiąc życia powinno potrafić wypowiedzieć aż pięćdziesiąt różnych słów? Oczywiście nie każde z nich jest w stu procentach dopracowane. Niektóre są źle odmienione, inne nie do końca da się zrozumieć ale musimy mieć świadomość, że nasze dziecko sobie te słowa zakodowało i wciąż chłonie nowe.
Dlatego tak ważne jest, by mówić do niego jak najwięcej i wprowadzać go w świat słów. Dodatkowo ten okres półtora roku to czas, kiedy maluszek zaczyna łączyć nieporadnie słowa w zlepki kilku słów, czyli w zdania. Teraz warto śpiewać dzieciom, mówić wierszyki i oczywiście czytać książki. To czas, w którym maluch najbardziej chłonie nowe słowa, a w dodatku stara się je łączyć. Im prędzej opanuje tę sztukę, tym wcześniej uda mu się zacząć mówić.
Przez co dziecko może później zacząć mówić?
By nie kusić losu, warto przede wszystkim jak najszybciej zrezygnować ze smoczka. W zasadzie maluch, który ukończył 12 miesięcy, powinien pożegnać się ze swoim przyjacielem. Najlepiej także w tym samym czasie oduczyć dziecko picia z butelki. Na rynku jest mnóstwo kubeczków – niekapków, które świetnie się sprawdzą, również podczas picia w nocy. Zaburzeniom mowy sprzyja również karmienie dziecka zmiksowanymi posiłkami. Maluch musi uczyć się przeżywać i gryźć – ćwiczy w ten sposób nie tylko żuchwę i języczek, a także usta, dzięki czemu może znacznie szybciej zacząć mówić.
Kiedy zacząć się martwić?
Gdy dziecko kończy dwa latka, a wciąż porozumiewa się na swój własny sposób, należałoby wybrać się z nim do specjalisty. Trzeba będzie sprawdzić co może być przyczyną problemu. Bo aż pięć procent maluszków rodzi się co roku z pewną niepełnosprawnością, która może być przyczyną tego, iż dziecko może zacząć mówić później, niż jego rówieśnicy. Ale wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego rozwoju maluszka, bo często dzieci zupełnie zdrowe również zaczynają mówić dopiero w okresie trzeciego, a nawet czwartego roku życia.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!