Strona główna Rozwój osobisty Jak odzyskać radość życia po śmierci bliskiego

Jak odzyskać radość życia po śmierci bliskiego

1798
1
odzyskać radość życia
Czasami bardzo ciężko odzyskać radość życia po stracie kogoś bliskiego

Strata kogoś bliskiego jest niezaprzeczalnie jednym z najtrudniejszych momentów w naszym życiu. Czy jest w ogóle możliwe, by odzyskać radość życia po śmierci najbliższej nam osoby? Jak sobie pomóc w takiej sytuacji? Co możemy zrobić, żeby wrócić do względnej równowagi? Podpowiadamy jak próbować poradzić sobie w takiej sytuacji.

Każdy człowiek inaczej reaguje na stratę bliskiej osoby, żeby odzyskać radość życia, musisz pozwolić sobie na swoją, indywidualną reakcję. Jeśli potrzebujesz ciszy i spokoju, zapewnij sobie odpowiednie warunki. Jeśli chcesz płakać, krzyczeć , rób to! Jeśli chcesz wyjść do ludzi, porozmawiać, powspominać z uśmiechem ukochaną osobę, rób to! Masz prawo do każdej reakcji, która wydaje Ci się w tym momencie odpowiednia.

Nie bój się mówić o śmierci

Jeśli chcesz odzyskać radość życia, musisz przełamać tabu, które narosło wokół tego tematu. Nie bój się rozmawiać o śmierci, o swoich uczuciach, nie unikaj tematu bliskiej Ci osoby. Nazwij swoje uczucia, powiedz wprost co czujesz, określ jakie emocje Ci towarzyszą. Samo mówienie o emocjach, pozwala nam znacznie lepiej je kontrolować. Nigdy nie próbuj tłumić w sobie tego co czujesz, nie zamykaj się na świat, nie przybieraj maski w kontaktach z innymi ludźmi.

Nie wstydź się swoich emocji, jeśli chcesz zmniejszyć uczucie bólu i rozpaczy, musisz wyrzucić je na zewnątrz! Nie odrzucaj prób kontaktu jakie podejmują inni ludzie lub sam wyciągnij rękę do tych z którymi najłatwiej będzie Ci porozmawiać. Jeśli łatwiej będzie Ci otworzyć się przed neutralną osobą możesz skorzystać z pomocy psychologa.

Daj sobie czas po śmierci bliskiego

Choć wiele osób pogrążonych w żałobie oczekiwałoby szybkiego antidotum na przejmujący ich ból, to niestety.. najlepszym lekarstwem zawsze jest czas. Przez poszczególne etapy żałoby i bólu musisz przejść, ale w pewnym momencie osiągnie on punkt kulminacyjny, po którym będzie już tylko lepiej. Gdzieś w środku, każdy ma siłę na to by sprostać rozpaczy jaka pojawia się po utracie bliskiej osoby, taka jest natura naszego świata i prędzej czy później Tobie również uda się odzyskać radość życia.

Pamiętaj, że życie toczy się dalej

Choć początkowo będzie Ci się zdawało, że cały świat stanął w miejscu, to nie prawda. Życie toczy się dalej i gdzieś tam, nadal są osoby które Cię potrzebują, które na Ciebie liczą. Wyjdź z domu i spróbuj cieszyć się najdrobniejszymi rzeczami, świecącym słońcem, śpiewającymi ptakami.. Zastanów się czego chciałaby dla Ciebie ta bliska osoba która odeszła. Czy naprawdę chciałaby patrzeć jak rozpaczasz, płaczesz i chowasz przed całym światem? Na pewno wolałaby patrzeć na Twoje szczęście. Chciałaby być z Ciebie dumna. Rób wszystko by tak było, znajdź w sobie siłę do działania, bo tego najbardziej chciałaby zmarła osoba.

Nie miej wyrzutów sumienia

Jeśli wydaje Ci się, że w żałobie nie wolno Ci się uśmiechać lub sprawiać przyjemności, to jesteś w błędzie. Nie możesz odczuwać wyrzutów sumienia tylko dlatego, że żyjesz dalej. Nie przejmuj się tym co wypada, a co nie. Jeśli masz ochotę wyjechać, wyjść na rower, iść do kina. Zrób to. Każdy moment w którym na Twojej twarzy może pojawić się uśmiech jest dla Ciebie niezwykle cenny. To jedyny sposób by odzyskać radość życia.

Żeby odzyskać radość życia szukaj pomocy

Nie wstydź się wołać o pomoc, jeśli czujesz, że sobie nie radzisz, koniecznie skonsultuj się z psychologiem. Jeśli jesteś osobą wierzącą, pomóc może Ci twoja religia i to jak traktuje się w niej kwestię śmierci i życia pozagrobowego. Pomocna może się okazać także literatura, która mówi o śmierci i o odchodzeniu bliskich nam osób, w przystępny i uspokajający sposób.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.