Strona główna Rozwój osobisty Jak odzyskać radość życia po śmierci bliskiego

Jak odzyskać radość życia po śmierci bliskiego

932
1
odzyskać radość życia
Czasami bardzo ciężko odzyskać radość życia po stracie kogoś bliskiego

Strata kogoś bliskiego jest niezaprzeczalnie jednym z najtrudniejszych momentów w naszym życiu. Czy jest w ogóle możliwe by odzyskać radość życia po śmierci najbliższej nam osoby? Jak sobie pomóc?

Każdy człowiek inaczej reaguje na stratę bliskiej osoby, żeby odzyskać radość życia, musisz pozwolić sobie na swoją, indywidualną reakcję. Jeśli potrzebujesz ciszy i spokoju, zapewnij sobie odpowiednie warunki. Jeśli chcesz płakać, krzyczeć , rób to! Jeśli chcesz wyjść do ludzi, porozmawiać, powspominać z uśmiechem ukochaną osobę, rób to! Masz prawo do każdej reakcji, która wydaje Ci się w tym momencie odpowiednia.

Nie bój się mówić o śmierci

Jeśli chcesz odzyskać radość życia, musisz przełamać tabu, które narosło wokół tego tematu. Nie bój się rozmawiać o śmierci, o swoich uczuciach, nie unikaj tematu bliskiej Ci osoby. Nazwij swoje uczucia, powiedz wprost co czujesz, określ jakie emocje Ci towarzyszą. Samo mówienie o emocjach, pozwala nam znacznie lepiej je kontrolować. Nigdy nie próbuj tłumić w sobie tego co czujesz, nie zamykaj się na świat, nie przybieraj maski w kontaktach z innymi ludźmi.

Nie wstydź się swoich emocji, jeśli chcesz zmniejszyć uczucie bólu i rozpaczy, musisz wyrzucić je na zewnątrz! Nie odrzucaj prób kontaktu jakie podejmują inni ludzie lub sam wyciągnij rękę do tych z którymi najłatwiej będzie Ci porozmawiać. Jeśli łatwiej będzie Ci otworzyć się przed neutralną osobą możesz skorzystać z pomocy psychologa.

Daj sobie czas

Choć wiele osób pogrążonych w żałobie oczekiwałoby szybkiego antidotum na przejmujący ich ból, to niestety.. najlepszym lekarstwem zawsze jest czas. Przez poszczególne etapy żałoby i bólu musisz przejść, ale w pewnym momencie osiągnie on punkt kulminacyjny, po którym będzie już tylko lepiej. Gdzieś w środku, każdy ma siłę na to by sprostać rozpaczy jaka pojawia się po utracie bliskiej osoby, taka jest natura naszego świata i prędzej czy później Tobie również uda się odzyskać radość życia.

Pamiętaj, że życie toczy się dalej

Choć początkowo będzie Ci się zdawało, że cały świat stanął w miejscu, to nie prawda. Życie toczy się dalej i gdzieś tam, nadal są osoby które Cię potrzebują, które na Ciebie liczą. Wyjdź z domu i spróbuj cieszyć się najdrobniejszymi rzeczami, świecącym słońcem, śpiewającymi ptakami.. Zastanów się czego chciałaby dla Ciebie ta bliska osoba która odeszła. Czy naprawdę chciałaby patrzeć jak rozpaczasz, płaczesz i chowasz przed całym światem? Na pewno wolałaby patrzeć na Twoje szczęście. Chciałaby być z Ciebie dumna. Rób wszystko by tak było, znajdź w sobie siłę do działania, bo tego najbardziej chciałaby zmarła osoba.

Nie miej wyrzutów sumienia

Jeśli wydaje Ci się, że w żałobie nie wolno Ci się uśmiechać lub sprawiać przyjemności, to jesteś w błędzie. Nie możesz odczuwać wyrzutów sumienia tylko dlatego, że żyjesz dalej. Nie przejmuj się tym co wypada, a co nie. Jeśli masz ochotę wyjechać, wyjść na rower, iść do kina. Zrób to. Każdy moment w którym na Twojej twarzy może pojawić się uśmiech jest dla Ciebie niezwykle cenny. To jedyny sposób by odzyskać radość życia.

Szukaj pomocy

Nie wstydź się wołać o pomoc, jeśli czujesz, że sobie nie radzisz, koniecznie skonsultuj się z psychologiem. Jeśli jesteś osobą wierzącą, pomóc może Ci twoja religia i to jak traktuje się w niej kwestię śmierci i życia pozagrobowego. Pomocna może się okazać także literatura, która mówi o śmierci i o odchodzeniu bliskich nam osób, w przystępny i uspokajający sposób.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.