Strona główna Styl życia Czego nie wiesz o codziennym praniu

Czego nie wiesz o codziennym praniu

1031
0
pranie
Bezpieczne pranie to wybór odpowiednich środków i detergentów

Niemal dla każdego codzienne pranie to nic nadzwyczajnego. Używamy do tego automatów i gotowych proszków lub płynów. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że najczęściej stosowane detergenty mogą wpływać na nasze zdrowie i nastrój. Przyjrzyjmy się temu problemowi nieco bliżej.

Robienie prania to dla większości ludzi zupełnie proste i łatwe zadanie. Jednak, czy pomyśleliście kiedyś o chemikaliach zawartych w większości detergentów do prania? Większość z tych rzeczy nie zmywa się podczas płukania i mogą być one wchłaniane przez skórę do wnętrza organizmu. Wiedza o tym, co zostawiamy na naszych ubraniach i w naszym organizmie, może być niezwykle ważna dla skutecznej ochrony naszego zdrowia.

Detergenty zawierają substancje chemiczne, mogące przyczynić się do podrażnienia skóry. Ale nie tylko. Wiele komercyjnych detergentów może naśladować hormony i zakłócać funkcje ich produkcji, co wpływa na reprodukcję, nastrój i metabolizm organizmu. Warto zatem przyjrzeć się im nieco bliżej.

Niebezpieczeństwa czyhające z prania

Poniższe 6 faktów na temat prania może pomóc stać się bardziej świadomym wielu niebezpiecznych działania niektórych składników, zawartych w powszechnie stosowanych środkach czyszczących. Być może informacje te dadzą również pewien pogląd, by codzienne pranie nie stwarzało zagrożenia nam i naszej rodzinie:.

Surfaktanty powodują podrażnienia skóry

Jeśli uważnie spojrzysz na etykiety ostrzegawcze na swoim ulubionym środku do prania, możesz zauważyć, że producenci zalecają unikanie bezpośredniego kontaktu ze skórą. Detergenty działają poprzez usunięcie olejów z ubrań, które są pozostałościami sebum wytwarzanego przez skórę. Sebum jest konieczne do ochrony przed drobnoustrojami, dlatego jego obecność jest niezbędna.

Surfaktanty są głównymi czynnikami, które mogą poważnie podrażnić skórę i nasilać problemy skórne. Po kontakcie z nimi powszechne są wysypki i zaburzenia oddechowe. Jeżeli zatem cierpisz na takie dolegliwości warto zmienić swój środek piorący na bardziej naturalny.

Neutralizatory endokrynologiczne

Wiele substancji chemicznych, zawartych w produktach czyszczących powszechnego użytku, odgrywa rolę ksenoestrogenów lub syntetycznych estrogenów, które zwiększają ilość aktywności estrogenowej w ludzkim ciele. Może to ujemnie wpływać na płodność u mężczyzn i zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet. Brak równowagi hormonalnej przyczynia się również do szerokiej gamy problemów, w tym chorób serca, depresji i zaburzeń psychicznych.

Są one szkodliwe dla środowiska

Po ostatnim płukaniu cała woda z pralki wraz z chemikaliami zaczyna podróż… do środowiska. Negatywny efekt naszego prania na środowisko jest niezaprzeczalny i tylko w ciągu ostatnich kilku lat mamy do czynienia z dowodami na temat ich niszczącego wpływu na życie zwierząt i roślin.

Większość detergentów odprowadzanych do wody zmienia równowagę w środowisku naturalnym. Zawarte w nich substancje nie są naturalne i wiele roślin oraz zwierząt nie może się ich pozbyć. Produkcja i dystrybucja proszku do prania prowadzi do i tak już wysokiej emisji dwutlenku węgla. Trifosforan sodu i fosforan trisodowy dostają się do wody i wpływają również bardzo negatywnie na rozwój życia morskiego.

Wyższe ryzyko chorób u dzieci

Popyt na łatwe, skoncentrowane formy produktów do prania sprawia, że wszelakie na rynku pojawiają się różnego typu kapsułki i kostki piorące. Pranie jest wygodniejsze? Tak, ale również powodują więcej problemów u dzieci, niż mniej skoncentrowane proszki.

Według najnowszych badań szkodzą one dzieciom bardziej, niż tradycyjne detergenty w proszku. Niektóre z nich cierpią częściej na dolegliwości pokarmowe, trudności w oddychaniu, a także zmiany skórne, które czasem skutkują wizytą w szpitalu.

Potrzeba tylko niewielkich ilości

Nie umieszczaj zbyt dużej ilości detergentów, nawet przy mocno zabrudzonych ubraniach. Efekt czyszczący będzie taki sam, a nadmiar środków pozostanie na materiale.

Ta reszta prowadzi do podrażnienia skóry, wysypki, zaburzeń hormonalnych i ewentualnej niewydolności oddechowej.

Rozwój alergii

Im silniejsze detergenty, tym mocniejsze składnik aktywny. Może to powodować problemy u osób o wrażliwej skórze. Alergie na produkty zawierające surowe składniki chemiczne mają tendencje wzrostowe i coraz więcej osób zwraca się do łagodniejszych, naturalnych alternatyw.

Znalezienie alternatywy na codzienne pranie

Chodzenie w brudnych ubraniach nie jest oczywiście właściwą opcją, ale to nie znaczy, że toksyczne, handlowe detergenty są jedyną drogą. Istnieją delikatne produkty, które nie zawierają wszystkich ciężkich toksyn. A czego Ty używasz do prania?!

 

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.