Strona główna Styl życia Sposób na posprzątanie łazienki

Sposób na posprzątanie łazienki

668
0
posprzątanie łazienki
Sprzątanie łazienki warto dobrze zaplanować

Okres świąteczny wymaga wielu wysiłków fizycznych i finansowych. Jednym z wyzwań jest oczywiście posprzątanie łazienki, w której mamy mnóstwo drobiazgów i zakamarków. Nie jest to proste zadanie, dlatego wiele osób się zniechęca. Warto jednak trzymać się wytyczonego planu i wykorzystać kilka sztuczek.

Posprzątanie łazienki to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Ale każdy może sobie z nim poradzić i cieszyć się świetnymi efektami. Dzięki temu łazienka będzie czysta i zadbana. Wystarczy jedynie mieć odpowiedni plan, znać kilka praktycznych sztuczek i wyposażyć się w niezbędne akcesoria. I do dzieła!

Posprzątanie łazienki a przygotowania

Na etapie przygotowań należy wynieść z łazienki wszystko to, co będzie nam przeszkadzało w swobodnym sprzątaniu – chodzi głównie o kosmetyki. Warto też zastosować sprytną wskazówkę – puścić gorącą wodę w wannie lub pod prysznicem oraz w zlewie. Dlaczego? Unosząca się przez kilka minut para woda rozpuści brud znajdujący się na płytkach i o wiele łatwiej będzie się go pozbyć.

Kolejne problemy ze sprzątaniem

  • Plamy na płytkach – najważniejszym etapem jest odpowiednie wyczyszczenie płytek. Idealnie do tego celu nadaje się roztwór wody z mydłem i sodą oczyszczoną, który pomoże oczyścić płytki oraz fugi. Bardzo uważnie należy wyszorować fugi nie tylko dla wrażenia estetycznego – w tych miejscach bardzo szybko może zacząć powstawać grzyb. Co jakiś czas warto fugi wyszorować mieszanką wody i płynu do WC z chlorem.
  • Podłoga – raz w miesiącu należy podłogę wyszorować twardą szczotką, a nie tylko umyć mopem. Należy przy tym pamiętać zwłaszcza w wypadku płytek o chropowatej powierzchni, w której brud łatwiej się utrzymuje. Należy przygotować wodę z płynem do naczyń, wyszorować dokładnie podłogę, a na koniec przetrzeć ją mopem.
  • Polerowanie płytek – płytki będą wyglądały efektowniej, gdy będą wypolerowane. Dodatkowo ich powierzchnia będzie odporna na wilgoć oraz powstawanie kamienia. Można w tym celu zastosować wosk do karoserii samochodowej lub specjalną emulsję. Preparat nakłada się na płytki na kilka minut, później zmywa i poleruje bawełnianą szmatką.
  • Połyskujące płytki – płytki w łazience bardzo szybko tracą połysk. Jeżeli po ich umyciu chcemy nadać im blasku należy przygotować odpowiedni środek – wodę z amoniakiem. Najlepiej umieścić go w butelce ze spryskiwaczem, dzięki czemu łatwiej będzie się korzystało. Następnie płytki należy delikatnie spryskiwać i polerować gazetą.

Co jeszcze warto zrobić?

Przy czyszczeniu łazienki świetnie sprawdzają się domowe środki czystości. Jak je przygotować? Oto trzy propozycje:

  • Środek na niewielką pleśń – pół szklanki wody i 4 łyżki octu. Najlepiej wymieszać w butelce ze spryskiwaczem.
  • Środek do mycia podłóg – półtorej szklanki wody, szklanka soli, szklanka octu, sok z 3 cytryn. Wymieszane składniki należy wlać do garnka i gotować przez 10 minut, aż mieszanka zgęstnieje. Płyn taki można rozcieńczać z wodą, dzięki czemu starcza na dłużej.
  • Środek dezynfekujący – litr ciepłej wody i 20 kropli olejku z drzewa herbacianego. Taki środek ma działanie antybakteryjne i jest w pełni ekologiczny. Można nim przemyć sanitariaty oraz elementy, których najczęściej dotykamy rękami.

Jak widać, za posprzątanie łazienki warto się wziąć według określonego planu, a także z właściwymi pomocami.

Źródło: accommo.pl

Poprzedni artykułMięta pieprzowa – Właściwości i wykorzystanie
Następny artykułJak rozpoznać infekcje intymne?
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.