Strona główna Styl życia Sposób na posprzątanie łazienki

Sposób na posprzątanie łazienki

1174
0
posprzątanie łazienki
Sprzątanie łazienki warto dobrze zaplanować

Okres świąteczny wymaga wielu wysiłków fizycznych i finansowych. Jednym z wyzwań jest oczywiście posprzątanie łazienki, w której mamy mnóstwo drobiazgów i zakamarków. Nie jest to proste zadanie, dlatego wiele osób się zniechęca. Warto jednak trzymać się wytyczonego planu i wykorzystać kilka sztuczek.

Posprzątanie łazienki to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Ale każdy może sobie z nim poradzić i cieszyć się świetnymi efektami. Dzięki temu łazienka będzie czysta i zadbana. Wystarczy jedynie mieć odpowiedni plan, znać kilka praktycznych sztuczek i wyposażyć się w niezbędne akcesoria. I do dzieła!

Posprzątanie łazienki a przygotowania

Na etapie przygotowań należy wynieść z łazienki wszystko to, co będzie nam przeszkadzało w swobodnym sprzątaniu – chodzi głównie o kosmetyki. Warto też zastosować sprytną wskazówkę – puścić gorącą wodę w wannie lub pod prysznicem oraz w zlewie. Dlaczego? Unosząca się przez kilka minut para woda rozpuści brud znajdujący się na płytkach i o wiele łatwiej będzie się go pozbyć.

Kolejne problemy ze sprzątaniem

  • Plamy na płytkach – najważniejszym etapem jest odpowiednie wyczyszczenie płytek. Idealnie do tego celu nadaje się roztwór wody z mydłem i sodą oczyszczoną, który pomoże oczyścić płytki oraz fugi. Bardzo uważnie należy wyszorować fugi nie tylko dla wrażenia estetycznego – w tych miejscach bardzo szybko może zacząć powstawać grzyb. Co jakiś czas warto fugi wyszorować mieszanką wody i płynu do WC z chlorem.
  • Podłoga – raz w miesiącu należy podłogę wyszorować twardą szczotką, a nie tylko umyć mopem. Należy przy tym pamiętać zwłaszcza w wypadku płytek o chropowatej powierzchni, w której brud łatwiej się utrzymuje. Należy przygotować wodę z płynem do naczyń, wyszorować dokładnie podłogę, a na koniec przetrzeć ją mopem.
  • Polerowanie płytek – płytki będą wyglądały efektowniej, gdy będą wypolerowane. Dodatkowo ich powierzchnia będzie odporna na wilgoć oraz powstawanie kamienia. Można w tym celu zastosować wosk do karoserii samochodowej lub specjalną emulsję. Preparat nakłada się na płytki na kilka minut, później zmywa i poleruje bawełnianą szmatką.
  • Połyskujące płytki – płytki w łazience bardzo szybko tracą połysk. Jeżeli po ich umyciu chcemy nadać im blasku należy przygotować odpowiedni środek – wodę z amoniakiem. Najlepiej umieścić go w butelce ze spryskiwaczem, dzięki czemu łatwiej będzie się korzystało. Następnie płytki należy delikatnie spryskiwać i polerować gazetą.

Co jeszcze warto zrobić?

Przy czyszczeniu łazienki świetnie sprawdzają się domowe środki czystości. Jak je przygotować? Oto trzy propozycje:

  • Środek na niewielką pleśń – pół szklanki wody i 4 łyżki octu. Najlepiej wymieszać w butelce ze spryskiwaczem.
  • Środek do mycia podłóg – półtorej szklanki wody, szklanka soli, szklanka octu, sok z 3 cytryn. Wymieszane składniki należy wlać do garnka i gotować przez 10 minut, aż mieszanka zgęstnieje. Płyn taki można rozcieńczać z wodą, dzięki czemu starcza na dłużej.
  • Środek dezynfekujący – litr ciepłej wody i 20 kropli olejku z drzewa herbacianego. Taki środek ma działanie antybakteryjne i jest w pełni ekologiczny. Można nim przemyć sanitariaty oraz elementy, których najczęściej dotykamy rękami.

Jak widać, za posprzątanie łazienki warto się wziąć według określonego planu, a także z właściwymi pomocami.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.