Strona główna Styl życia Czym jest bożonarodzeniowa tradycja świąteczna w Polsce

Czym jest bożonarodzeniowa tradycja świąteczna w Polsce

1360
0
tradycja świąteczna w Polsce
Bożonarodzeniowa tradycja świąteczna w Polsce jest bardzo bogata i niezwykle rodzinna

Tradycja świąteczna w Polsce jest bardzo bogata i skupiona na bliskich relacjach rodzinnych. Obecnie ma jednak wymiar o wiele szerszy, niż tylko religijny. 

Tradycja świąteczna i jej celebrowanie ma ogromne znaczenie dla podkreślenia wyjątkowości świąt Bożego Narodzenia. To najlepszy sposób, by przekazać dzieciom zwyczaje i tradycje, które są w naszej rodzinie od pokoleń.

Tradycja świąteczna w Polsce

W Polsce święta Bożego Narodzenia, nadal są w silny sposób związane z zwyczajami naszych przodków oraz z religią Chrześcijańską. W większości krajów, tradycja świąteczna nie jest już wcale tak widoczna. Na pierwszy plan wysuwają się świąteczne zakupy, prezenty, a to powoduje, że święta kojarzone są tylko z komercją. Dzięki tradycji, święta kojarzą się z czymś więcej, tradycja pozwala nam uczynić te dni naprawdę wyjątkowymi. Obchodzenie świąt według zakorzenionych w nas tradycji, pozwala nam na nowo odnaleźć prawdziwą świąteczną magię.

Klimat świąt, który pamiętamy z naszego dzieciństwa. Celebrowanie tradycji zaciera różnice między pokoleniami, pokazuje nam świat z perspektywy naszych przodków. Warto pielęgnować ją w naszych domach, bo w ten sposób ukazujemy naszym dzieciom czas świąt, jako naprawdę magiczny i wyjątkowy. Tak jak nasi rodzice, nam przekazywali tradycję, tak na nas spoczywa obowiązek by przekazać ją dalej, naszym dzieciom.

Tradycja świąteczna ubierania choinki

Ubieranie choinki, to tradycja świąteczna, która przywędrowała do nas z Niemiec. Drzewko symbolizuje życie. Pamiętajcie, że choinka będzie najpiękniejsza wtedy, gdy ubierzecie ją wspólnie! Dawniej choinkę ubierano rano, w dzień wigilijny. Jednak dzisiaj coraz częściej robi się to znacznie wcześniej.

Pierwsza gwiazdka

Święta Bożego Narodzenia, to przede wszystkim oczekiwanie na narodziny zbawiciela. Stąd też wzięła się tradycja oczekiwania pierwszej gwiazdki, symbolu Gwiazdy Betlejemskiej, która poprowadziła 3 Króli do nowo narodzonego Dzieciątka. 24 grudnia, wigilia powinna rozpocząć się dopiero wtedy, gdy pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie. Dzieci będą szczęśliwe i podekscytowane mogąc wraz z rodzicami wypatrywać pierwszej gwiazdki. Często w tym czasie podrzuca się prezenty pod choinkę.

Sianko wigilijne

Jeszcze przed wieczerzą wigilijną, pod obrus włóżcie trochę sianka, symbolizującego posłanie maleńkiego Jezusa. Jest to dosyć stara tradycja świąteczna, jednak coraz rzadziej kultywowana.

Wolne miejsce przy stole

Początkowo zwyczaj ten nawiązywał do zmarłych członków rodziny, wolne nakrycie, było dla nich swego rodzaju zaproszeniem do wspólnej wieczerzy. Później jednak puste miejsce, miało symbolizować gotowość na przyjęcie niespodziewanego gościa. Dziś miejsce to najczęściej jest symbolem pamięci o zmarłych członkach rodziny. Warto się zastanowić, czy gdyby ktoś w wigilijny wieczór zadzwonił do naszych drzwi, czy zaprosilibyśmy go na wieczerzę?

Tradycja świąteczna śpiewania kolęd

Wspólne śpiewanie kolęd to tradycja świąteczna ,którą  naprawdę warto pielęgnować, zwłaszcza, że polskie kolędy są wyjątkowo piękne. Jeśli ktoś z Was gra na gitarze lub innym instrumencie.. wykorzystajcie to i  tym bardziej znajdźcie w święta czas by wspólnie pośpiewać. To zbliża!

Łamanie się opłatkiem

Podczas łamania się opłatkiem nie tylko składamy sobie szczere życzenia, ale i wybaczamy wyrządzone wzajemnie krzywdy, wyjaśniamy nieporozumienia. Często jest to moment nie tylko bardzo wzruszający, ale i oczyszczający, dlatego warto zawsze pamiętać o tej tradycji. Kiedyś łamanie opłatkiem nawiązywało do wieczerzy chrześcijańskich i symbolizowało dzielenie się chlebem.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!e

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.