Strona główna Styl życia Zakupy prezentów na święta – Kiedy i jak robić

Zakupy prezentów na święta – Kiedy i jak robić

1059
0
zakupy
Warto robić zakupy prezentów na święta odpowiednio wcześniej by uniknąć wielu rozczarowań

Ten sam dylemat kiedy i w jaki sposób robić zakupy prezentów na święta pojawia się co roku. Najlepiej podejść do niego odpowiednio wcześniej i nie zwlekać do ostatniej chwili.

Sklepy bombardują nas świątecznymi klimatami już od samego listopada i nakłaniają nas by robić zakupy na święta. Niektórych z pewnością to denerwuje, ale warto potraktować to jako małe przypomnienie. Bo jeśli chcemy rozsądnie podejść do tematu świątecznych prezentów, zasada jest prosta. Im wcześniej się za to weźmiemy tym lepiej.

Komu zrobić prezent

Takie pytanie powinniśmy sobie postawić w pierwszej kolejności, tymczasem rzadko kiedy to robimy. Idziemy do sklepu, licząc na to, że pomysły same wpadną nam do głowy. To jednak pierwszy krok do tego by wydać za dużo lub sprezentować komuś przysłowiowego bubla. Czym innym będą prezenty dla rodziców, a czym innym dla dzieci. Jak wiadomo, to zupełnie inne wyzwania i oczekiwania.

Dlatego właśnie warto sporządzić sobie listę osób, którym chcemy w tym roku coś sprezentować. Takie zestawienie ma szczególny sens gdy obdarowanych ma być wielu. Pozwoli ono na bieżącą kontrolę wydatków i ograniczy możliwość zrobienia pomyłki lub przeoczenia. Dlatego warto rozpocząć robić zakupy prezentów z przemyślanym zakresem osób, którym chcemy zrobić niespodziankę.

Jakim budżetem dysponujemy i co możemy kupić

W dalszej kolejności, koniecznie należy określić jakim dysponujemy budżetem i ile pieniędzy chcielibyśmy przeznaczyć na prezent dla konkretnej osoby. Warto wstępnie przypisać poszczególnym osobom jakieś orientacyjne kwoty i podliczyć nasze sumaryczne wydatki. Na tym etapie możemy jeszcze postarać się o jakieś zmiany, by robić zakupu prezentów w określonym zakresie cenowym.

I teraz najtrudniejsze? co kupić? Zastanówmy się czym interesuje się dana osoba, może ostatnio wspominała nam o czym marzy lub co by jej się przydało, a może sami zaobserwowaliśmy, że czegoś jej brakuje? Koniecznie należy zwrócić uwagę nie tylko na zainteresowania danej osoby, ale i na jej wiek i relacje jakie nas z nią łączą. Jest to o tyle ważne, że niektórym osobom, pewnych rzeczy po prostu nie wypada kupować.

Siostra może i się ucieszy z seksownej bielizny, ale teściowa.. niekoniecznie! Dlatego naprawdę nie jest łatwo robić zakupy na święta. Jeśli nie znamy zbyt dobrze jakiejś osoby, która będzie obecna na wigilii, bezpieczniej będzie kupić coś symbolicznego i uniwersalnego niż przekombinować. Dobrym pomysłem jest zawsze skonsultowanie się z kimś z rodziny. A nuż, zna tę osobę lepiej i coś nam podpowie.

Przyłóżmy się do kupowania prezentów, poświęćmy trochę czasu na zastanowienie się nad tym co i komu kupić, kierujmy się preferencjami osoby obdarowywanej, a nie swoimi. Możemy także poszukać inspiracji w internecie. Szkoda wydawać pieniądze na coś, co wyląduje w kartonie w piwnicy… Poza tym nie ma nic przyjemniejszego niż dawanie innym szczerej radości! Zanim się zacznie robić zakupy prezentów warto zastanowić się co danej osobie przyniesie trochę uśmiechu. Czasami rzeczy symboliczne mają więcej wartości niż te kosztowne.

Co roku hitem świątecznych zakupów są kosmetyki, książki, ubrania i galanteria. Oczywiście by zdobyć się nieco na oryginalność możemy zdecydować się np. na kosmetyki organiczne, zawierające tylko składniki naturalne. Książki z kolei mogą być w formie elektronicznej i prezentowane przy pomocy kart klubowych danej księgarni. Z kolei ubrania czy galanteria mogą pochodzić z zagranicznych sklepów internetowych, bez problemu dostarczających wszelki towar do naszego kraju.

Kiedy zacząć robić zakupy prezentów?

Im wcześniej tym lepiej! Dzięki temu unikniemy zatłoczonych sklepów i stresujących, kilometrowych kolejek, a zakupy będą dużo bardziej przemyślane. Co więcej… takie spokojne zakupy, przyniosą nam dużo więcej radości, niż te na szybko, tuż przed wigilią! Im wcześniej zabierzemy się robić zakupy prezentów, tym bardziej będą dopracowane, a szok dla portfela mniejszy.

Za myślenie o prezentach, spokojnie można zabrać się już w listopadzie, będziemy mieli wtedy wystarczająco czasu na wymyślenie czegoś oryginalnego i porównanie cen. Co więcej, jeśli wcześniej zabierzemy się za szukanie prezentów, będziemy mieli okazję skorzystać z zakupów internetowych. Taka opcja, z przyczyn oczywistych odpada, gdy o prezentach zaczynamy myśleć w dzień przed wigilią. Często nawet tydzień przed nią jest również za późno, ze względu na ilość zleceń do obsłużenia przez pocztę i kurierów.

No właśnie… gdzie kupować prezenty?

Im wcześniej zaczniesz myśleć o prezentach, tym więcej masz czasu na porównywanie cen. Z pomocą mogą Ci przyjść np. niezastąpione internetowe porównywarki cenowe. Zanim zdecydujemy się na zakup czegoś w sklepie stacjonarnym, warto sprawdzić czy i za ile produkt jest dostępny np. na aukcji internetowej. Obecnie blisko 90% oferowanych tam produktów jest zupełnie nowych i sprzedawanych przez różnego rodzaju wirtualne sklepy, takie drogerie z kosmetykami naturalnymi. Warto robić zakupy w ten sposób, gdyż znacznie ogranicza się swój czas i pieniądze. Często oszczędność sięga nawet kilkudziesięciu złotych!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.