Kobieta może zajść w ciążę tylko podczas „płodnego okna” w cyklu menstruacyjnym. Ten czas to dzień owulacji, w którym dojrzałe jajeczko czeka na zapłodnienie. Jest kilka sposobów na sprawdzenie, kiedy jest właściwy moment. Twoje szanse na zajście w ciążę są znacznie zwiększone, jeśli uprawiasz seks w dniu owulacji lub do 5 dni wcześniej.
Kiedy masz większe szanse na poczęcie?
Często mówi się o „płodnym oknie” w cyklu menstruacyjnym kobiety, w których możliwe jest zapłodnienie. Płodne dni zależą od długości cyklu miesiączkowego, który różni się u poszczególnych kobiet. „Płodne okno” to dzień wypuszczenia jajeczka z jajnika (owulacja) i pięć wcześniejszych dni. Uprawianie seksu w tym czasie daje najlepszą szansę zajścia w ciążę.
Dlaczego dni płodne to okres 5-6 dni?
Czas ten jest warunkowany długością jajeczka i nasienia, który jest dość krótki:
- plemniki w ciele kobiety żyją przez około 5 dni,
- jajeczka można zapłodnić tylko przez około 12-24 godziny po uwolnieniu się go z jajnika.
Jajeczka i nasienie muszą znaleźć się w jednym miejscu w odpowiednim czasie, aby zapłodnienie mogło nastąpić.
Owulacja – Fakty na temat płodnych dni
Owulacja ma miejsce, gdy dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione z jajnika. Przesuwa się ono następnie do jajowodu, gdzie może zostać zapłodnione. Jeśli plemniki znajdują się w jajowodzie po uwolnieniu jajeczka, istnieje duża szansa, że zostanie ono zapłodnione, tworząc zarodek, który może urosnąć w dziecko.
Ciąża jest technicznie możliwa tylko wtedy, gdy uprawia się seks w ciągu pięciu dni przed owulacją lub w dniu owulacji. Ale najbardziej płodne dni to trzy dni poprzedzające owulację włącznie. Uprawianie seksu w tym czasie daje najlepszą szansę na zajście w ciążę.
W ciągu 12-24 godzin po owulacji kobieta nie może już zajść w ciążę podczas danego cyklu miesiączkowego, ponieważ jajeczka nie ma już w jajowodzie.
Prawie nie ma szans na zajście w ciążę, jeśli uprawia się seks przed lub po okresie płodnym. Jeśli nie próbujesz zajść w ciążę, nie polegaj na tym, gdyż antykoncepcja jest najlepszą opcją!
Jak się dowiedzieć, kiedy ma się owulację?
Wiedza na temat owulacji może pomóc zaplanować zbliżenie z partnerem we właściwym czasie i zwiększyć szansę zajścia w ciążę. Można w tym celu śledzić swoje cykle miesiączkowe na wykresie, w dzienniku lub w bezpłatnej aplikacji do monitorowania okresu na smartfonie.
Aby obliczyć długość cyklu miesiączkowego, zapisz pierwszy dzień krwawienia (pierwszy dzień miesiączki). Ostatni dzień cyklu to dzień przed rozpoczęciem następnego okresu.
Co to jest „cykl menstruacyjny” i „okres”?
Niektórzy uważają, że „cykl menstruacyjny” i „okres” to to samo.
Okres to krwawienie (lub miesiączka).
Cykl miesiączkowy rozpoczyna się w dniu, w którym rozpoczyna się miesiączka (dzień pierwszy), a kończy w dniu poprzedzającym następny okres. Długość cyklu uważa się za normalną, jeśli wynosi od 21 do 35 dni, a średnio 28 dni. Długości te mogą się jednak różnić między kobietami i między cyklami.
Wyznaczanie „średniej” długości cyklu miesiączkowego
Jeśli Twoje cykle miesiączkowe mają różne długości (większość cykli kobiet), możesz obliczyć swoją średnią długość.
Liczba dni w cyklu miesiączkowym kobiety może zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Okresy nie zawsze są regularne. Przydatne może być ustalenie „średniej” długości cyklu na podstawie długości trzech cykli menstruacyjnych z rzędu, aby oszacować, kiedy najprawdopodobniej będziesz mieć owulację.
Jeśli dodasz liczbę dni do trzech cykli i podzielisz całkowitą liczbę przez trzy, otrzymasz średnią długość cyklu.
Przykład
Monika śledziła ostatnie trzy cykle miesiączkowe, odliczając czas od pierwszego dnia jednego okresu do następnego dnia.
Cykl nr 1 trwał 28 dni; Cykl nr 2 trwał 32 dni; Cykl nr 3 wynosił 27 dni.
28 + 32 + 27 = 87
87 podzielone przez 3 = 29
Tak więc średnia długość cykli miesiączkowych Moniki wynosi 29 dni.
Owulacja i najbardziej płodne dni
Kiedy znasz swoją średnią długość cyklu miesiączkowego, możesz oszacować dzień owulacji.
Owulacja następuje około 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki.
- Jeśli średni cykl miesiączkowy wynosi 28 dni, owulujesz około 14 dnia, a twoje najbardziej płodne dni to 12, 13 i 14.
- Jeśli średni cykl miesiączkowy wynosi 35 dni, owulacja następuje około 21 dnia, a twoje najbardziej płodne dni to 19, 20 i 21 dni.
- Jeśli masz krótsze cykle, powiedzmy 21 dni, owulacja następuje około dnia 7, a twoje najbardziej płodne dni to 5, 6 i 7.
Twoje najbardziej płodne dni to trzy dni poprzedzające dzień owulacji włącznie.
Niektóre kobiety mają bardzo nieregularne cykle lub mają trudności z ustaleniem średniej długości cyklu. Może to utrudnić przewidzenia dnia owulacji. Jeśli jest to zbyt trudne, uprawianie seksu co 2-3 dni obejmuje wszystkie podstawy i zwiększa szansę zajścia w ciążę.
Inne sposoby na sprawdzenie dnia owulacji
Dni płodne to dzień owulacji i kilka poprzedzających ją dni. Istnieją pewne sposoby na ich wyznaczenie:
Zwróć uwagę na zmiany w śluzie pochwy
Kilka dni przed owulacją możesz zauważyć, że śluz w pochwie staje się przejrzysty, śliski i przypomina trochę białko jaja.
To znak, że wkrótce nastąpi owulacja. To najlepszy czas na seks, ponieważ plemniki łatwiej przemieszczają się w tego rodzaju śluzie.
Użyj zestawu do przewidywania owulacji
Można również użyć zestawu predykcyjnego z supermarketu lub apteki, aby zbadać w domu mocz w celu wykrycia oznak owulacji. Jeśli zaczniesz testować swój mocz na kilka dni przed dniem, w którym spodziewasz się owulacji, pozytywny wynik oznacza, że będziesz miał owulację w ciągu 24 do 36 godzin, czyli od jednego do dwóch dni.
Jakie są szanse na zajście w ciążę?
Uprawianie seksu jak najbliżej czasu owulacji zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Ten okres to dni płodne.
Jeśli kobieta uprawia seks 6 lub więcej dni przed owulacją, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi praktycznie zero.
Jeśli uprawia się seks 5 dni przed owulacją, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi około 10%.
Jeśli uprawia się seks w dniu owulacji lub 2 dni wcześniej, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi około 30%.
Wszystkie te wartości są jednak średnie i zależą m.in. od wieku i zdrowia partnerów.
Źródła:
American Society for Reproductive Medicine, Optimizing natural fertility, https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/optimizing-natural-fertility/
Stanford, J. B. (2015). Revisiting the fertile window. Fertility and Sterility, 103(5), 1152-1153. doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.fertnstert.2015.02.015
Ecochard, R., et al. (2015). Self-identification of the clinical fertile window and the ovulation period. Fertility and Sterility, 103(5), 1319-1325.e1313. doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.fertnstert.2015.01.031
Bardzo ważny jest ten fragment, aby nie stosować kalendarzyka jako metodę antykoncepcji. Jeśli ktoś nie planuje ciąży niech polega na sprawdzonej antykoncepcji typu tabletki belara, gdyż prawie że w 100% dają zabezpieczenie w odróżnieniu od metod „obserwacyjnych” owulację