Strona główna Styl życia Bezpieczeństwo i gustowny wystrój – wybieramy drzwi do łazienki

Bezpieczeństwo i gustowny wystrój – wybieramy drzwi do łazienki

356
1
drzwi do łazienki
Źródło: unsplash.com

Kupno drzwi zapewne nie należy do zadań prostych, a już tym bardziej, jeśli chodzi o drzwi do łazienki. Musimy wybrać model wpisujący się w styl nadany przez nas pomieszczeniu, ale również spełniający szereg odgórnie narzuconych wymogów związanych z bezpieczeństwem. Przed przystąpieniem do poszukiwań warto poznać kilka najważniejszych zasad, chcąc oszczędzić sobie późniejszych problemów i nerwów. Nie czekaj więc i dowiedz się wszystkiego już teraz!

  1. Podstawowa czynność.
  2. Nie zapomnij o wentylacji.
  3. Pozostałe wymogi.
  4. Drzwi do łazienki a poszczególne style.

O tym, że drzwi do łazienki potrafią być wyjątkową ozdobą przekonała się już niezliczona rzesza osób budujących dom czy też remontujących mieszkanie. Wyróżniają się na tle drzwi od pozostałych pomieszczeń – istnieje znacznie więcej wymogów, które muszą spełnić, żeby zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że nie nie można sprawnie i skutecznie przeprowadzić ich wybór i kupno, żeby jednocześnie wpasowały się w nasze wyobrażenie o całokształcie…

Podstawowa czynność

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, wybierając drzwi do łazienki, jest ich sposób otwierania, o czym niejednokrotnie się zapomina, traktując to jako trywialną, oczywistą sprawę. Otóż drzwi te powinny się otwierać na zewnątrz. Z założenia ma to ułatwić pomoc udzielaną osobie znajdującej się wewnątrz łazienki, np. w przypadku, gdy straciła przytomność. Przez drzwi otwierane na zewnątrz łatwiej jest się dostać do środka, jednocześnie nie krzywdząc dodatkowo osoby poszkodowanej. Co ważne, nie ma tu znaczenia, czy drzwi do łazienki są prawe czy lewe.

Nie zapomnij o wentylacji

Dobra wentylacja łazienki dla każdego powinna być prawdziwym priorytetem. Ma wpływ na wiele czynników, w tym odprowadzanie wilgoci, czyli walkę z pojawiającą się wilgocią i grzybem, a także spalin w przypadku ewentualnych awarii instalacji gazowych oraz dostarczanie powietrza do term napędzanych takowym paliwem. Niemałą rolę odgrywają już same drzwi do łazienki, które powinny u spodu posiadać kratkę wentylacyjną lub specjalne wycięcie. Umożliwia to odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego tak ważne jest, żebyśmy wybrali drzwi z takim otworem.

Pozostałe wymogi

Oprócz wentylacji oraz sposobu otwierania drzwi, nie można zapominać o kilku dodatkowych zasadach. Według aktualnych wytycznych wymiary drzwi do łazienki powinny wynosić 0,8 metra szerokości, a 2 wysokości. Może się to różnić w starego typu budownictwie, dlatego też remontując dom czy mieszkanie, nie musimy się przejmować, gdyż znajdziemy modele nieco odstające od tych wytycznych. Warto również zadbać, żeby drzwi wyposażono w specjalny zamek z rozetą, która umożliwia w sytuacjach kryzysowych otwarcie od zewnątrz, używając do tego płaskiego przedmiotu jak nóż czy śrubokręt.

Drzwi do łazienki a poszczególne style

Producenci drzwi doskonale zdają sobie sprawę z wymogów budowlanych, a także aktualnych trendów i stylów preferowanych przez klientów. Dlatego też nie powinno stanowić dla nas problemu kupno drzwi do łazienki we wcześniej upatrzonym kolorze czy wyglądzie. Zapewne warto korzystać z wiedzy i doświadczenia sprzedawcy, który niejednokrotnie może podpowiedzieć nam rozwiązanie, o którym z początku w ogóle nie mieliśmy pojęcia. Dobrym tego przykładem są drzwi szklane, które zapewnią naszej łazience większą ilość naturalnego światła, a także drzwi przesuwne, które docenimy zwłaszcza w przypadku niewielkich metraży w łazienkach!

Materiał zewnętrzny

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.