Strona główna Zdrowie i uroda Techniki radzenia sobie ze stresem: farmakologiczne oraz naturalne

Techniki radzenia sobie ze stresem: farmakologiczne oraz naturalne

279
0
Techniki radzenia sobie ze stresem

Obecnie żyjemy w ciągłym pośpiechu. Często brakuje nam czasu na odpoczynek i relaks po pracy, co bardzo niekorzystnie odbija się na naszej psychice. Stajemy się coraz bardziej nerwowi i drażliwi, łatwo popadamy w konflikty z otoczeniem. Jeśli do tego dochodzi stres w pracy, czy w domu, zaczynamy chorować. Jakie zatem mamy do dyspozycji techniki radzenia sobie ze stresem?

Jakie choroby wywołuje stres?

Jeśli człowiek jest przez dłuższy czas narażony na stres, zaczynają się u niego pojawiać problemy ze zdrowiem. Należą do nich: niestrawność, biegunki, wrzody żołądka i dwunastnicy, nerwice, osłabienie układu odpornościowego, nadciśnienie tętnicze krwi, nadwaga, problemy ze snem, siwienie włosów, cukrzyca, choroby serca i układu krążenia, bóle głowy, choroby autoimmunologiczne itd.

Techniki radzenia sobie ze stresem

W sytuacji stresującej człowiek najczęściej działa impulsywnie i nie myśli obiektywnie. Należy wtedy starać się, aby jak najszybciej nabrać dystansu do sytuacji, w której się znaleźliśmy i odzyskać kontrolę nad sobą (nie nakręcać się). Najstarszą techniką jest wzięcie głębokiego oddechu, zamknięcie oczu i policzenie do dziesięciu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wyjść na krótki spacer na świeżym powietrzu. Nie wolno pozwolić, aby stres się kumulował i narastał. Warto z kimś o tym porozmawiać (najlepiej z osobą bliską), nawet jeśli nie uzyskamy pomocy, samo wypowiedzenie na głos naszych problemów przynosi ulgę. Można również przytulić się do kota lub psa. Nie wolno poddawać się rezygnacji – przecież nie ma sytuacji bez wyjścia.

Metody walki ze stresem

Aby rozładować stres, można wziąć ciepłą, relaksującą kąpiel (np. z olejkiem lawendowym), włączyć ulubioną muzykę, obejrzeć dobrą komedię, pobawić się z psem, popływać na basenie itp. Warto spotkać się ze znajomymi – ważne, aby robić to, co sprawia nam przyjemność.

Bardzo pomocne są ćwiczenia relaksacyjne, a nawet zwykła aktywność fizyczna: pływanie, jazda na rowerze, jogging, ponieważ poprawia krążenie krwi, pozwala rozluźnić mięśnie i koi nerwy.

Środki farmakologiczne

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które potrafią skutecznie wzmocnić i zregenerować układ nerwowy oraz uspokoić. Należą do nich np.: syropy Neospasmina, NervoCAlm, Neopersen, hydroksyzyna, Labofarm, Kalms, D-stres Booster, Biloba Extra itp.

Środki naturalne

Jest również wiele ziół, które pozytywnie wpływają na rozładowanie stresu i złagodzenie jego objawów. Warto stosować różeniec górski, melisę, lipę, lawendę, lecytynę, dziurawiec.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.