Strona główna Styl życia Jak się cieszyć własnymi warzywami, czyli uprawy w tunelu foliowym

Jak się cieszyć własnymi warzywami, czyli uprawy w tunelu foliowym

2
0
uprawy domowe

Uprawa własnego warzywnika to świetny sposób, by móc cieszyć się smaczną i w pełni ekologiczną żywnością. Warto wiedzieć, że domowe uprawy wcale nie są trudne. Nie trzeba też posiadać bardzo dużej działki. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Warzywa z własnego ogródka – dlaczego warto je uprawiać?

Nietrudno poczuć, ale też zauważyć, że kupując warzywa w supermarkecie nie są one najwyższej jakości. Rzeczywiście smak pozostawia wiele do życzenia, a fakt, że okazy są wręcz symetryczne nasuwa pytanie czy aby na pewno te produkty są zdrowe. Według aktualnej piramidy żywienia każdy z nas w ciągu dnia powinien zjeść aż 5 porcji warzyw. Powinny one zajmować ponad 75% miejsca na talerzu. Ale, czy aby na pewno jedząc takie warzywa zachowa się zdrowie? Przy uprawie warzyw na szeroką skalę nie liczy się ekologia, lecz po prostu wielkość uprawy oraz zarobek. Zatem warzywa mogą być pełne konserwantów, czy środków ochrony roślin, które niestety przenikają do ich struktury czy też korzeni. Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. A przecież nikt z nas nie chce jeść produktów niezdrowych, nie ekologicznych, dlatego czas podjąć decyzję o założeniu własnej uprawy.

biały tunel
Biały tunel foliowy średniej wielkości, fot. Ogrodosfera.pl

Co można zyskać uprawiając własne warzywa?

Ekologia jest modna, podobnie jak zdrowy styl życia i trzeba przyznać, że jest to jedna z tych mód, którymi warto kierować się w codzienności. Dlatego też choćby z takiego powodu warto założyć własną uprawę warzyw. Zyskacie również produkty smaczne, zdrowe, bez konserwantów. Na pewno zaletą jest też to, że możecie zjadać je zaraz po zerwaniu czy wykopaniu. W końcu wiecie, że uprawialiście je bez dodatku żadnych sztucznych nawozów i po prostu są w pełni zdrowe. Oczywiście nie wszystkie warzywa da się uprawiać bezpośrednio w gruncie czy na wolnym powietrzu. Niektóre muszą mieć zapewnione specjalne warunki pod osłonami i tutaj świetnie sprawdzą się tunele foliowe lub inspekty. Przy większych uprawach, warto postawić na te pierwsze. We wnętrzu takiego tunelu można umieścić skrzynki, które uzupełni się o ziemię, a następnie umieści w nich wybrane rośliny. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać optymalne dla danego gatunku warunki uprawy. Jeżeli szukacie inspiracji, jak tworzyć własne uprawy, to możecie znaleźć je w ogrodosfera.pl.

zielony tunel
Papryka i pomidory w tunelu foliowym, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie rośliny najczęściej uprawia się w tunelach foliowych i jakie są zalety takiej uprawy? 

W tunelach foliowych tak naprawdę można uprawiać wszystkie warzywa. Aby uprawa była ekologiczna, warto również przygotować kompostownik, w którym znajdą się zeschnięte liście, skoszona trawa, resztki produktów spożywczych typu obierki, małe gałęzie, a także ziemia ogrodowa. Pod osłonami można uprawiać włoszczyznę, ale i rośliny ciepłolubne, które nie czują się dobrze na wolnej przestrzeni. Tutaj można wymienić pomidory, ogórki czy też paprykę. Warto również pamiętać o tym, że na jednej grządce można uprawiać różne gatunki zgodnie z płodozmianem. Największą zaletą uprawy w tunelu foliowym jest możliwość prowadzenia swojego przydomowego ogródka niemal przez cały rok. Jeśli zadba się dodatkowo o ogrzewanie, to będzie można uprawiać rośliny także w zimie. Oczywiście w tym okresie można uprawiać te gatunki, które wykazują mrozoodporność w pewnym zakresie. Dzięki uprawie w tunelu foliowym ma się zawsze dostęp do świeżych i zdrowych warzyw, a ponadto można uprawiać tam również owoce, np. ciepłolubne arbuzy. Z uprawianych warzyw i owoców można tworzyć własne przetwory.

Poprzedni artykułNajlepsze płyty kuchenne — wybierz mądrze!
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.