Strona główna Zdrowie i uroda Łuszczyca – Naturalne metody leczenia

Łuszczyca – Naturalne metody leczenia

5671
1
łuszczyca
Nie są dokładnie znane przyczyny zachorowań na łuszczycę

Łuszczyca jest to choroba, która powoduje stany zapalne i łuszczenie się skóry. Normalna i zdrowa skóra przeżywa odnowę komórek mniej więcej raz w miesiącu. Kiedy występuje łuszczyca to komórki rosną zbyt szybko, co powoduje, że zaczynają piętrzyć się na sobie. Na szczęście jest możliwość zwalczenia tej choroby, również poprzez leczenie naturalnymi produktami.

Wiadomo, że łuszczyca rozpoczyna się w układzie immunologicznym i obejmuje tym białych ciałek krwi zwanych T-komórkami. Kiedy występuje łuszczyca komórki T są błędnie aktywowane i wprowadzane w czynne działanie. To sprawia, że mamy nadprodukcję komórek skóry.

Łuszczyca i jej główne cechy

Objawy łuszczycy mogą być różne, a to ze względu na różne rodzaje występowania tej choroby. Objawami może być tylko dyskomfort znajdujący się na skórze, jednakże równie dobrze może to być łuszczycowe zapalenie stawów. Na łuszczycowe zapalenie stawów cierpi około 15% pacjentów z tą chorobą.

Konwencjonalne leczenie łuszczycy może zwykle przynieść dość dobre rezultaty. Jednakże bardzo często nie ma skutecznego leku lub też okazuje się jedynie tymczasowo skuteczny. Na szczęście istnieje wiele naturalnych możliwości, zarówno w zakresie leczenia, jak i odpowiedniej diety.

Dlaczego odpowiednia dieta przy łuszczycy jest tak ważna? Badania wykazały, że takie choroby jak przepuszczalność jelita lub zespół jelita nieszczelnego są często występującymi chorobami u ludzi dotkniętych łuszczycą. Dlatego też dokonywanie wyboru odpowiednich składników diety może mieć ogromny wpływ na zdrowie u pacjentów z łuszczycą.

Objawy i przyczyny łuszczycy

Najczęstsze objawy łuszczycy, zwłaszcza u osób z łuszczycą plamistą:

  • niektóre obszary pokryte czerwoną skórą, a czasami mogą się na niej znajdować białe skorupki,
  • luźna skóra lub zmiany, które sprawiają, że skóra jest wrażliwa, swędząca i bolesna,
  • łupież na skórze głowy,
  • pęknięte odbarwienia na skórze, które łatwo krwawią,
  • siniaki,
  • paznokcie odrywają się od opuszka, co jest bolesne i doprowadza do krwawienia.

Wiele osób z łuszczycą cierpi również z powodu problemów emocjonalnych. Chodzi o ich wstyd i zakłopotanie w związku z widocznymi objawami choroby. Najczęściej łuszczyca występuje na nogach, łokciach, głowie, plecach, twarzy, dłoniach i podeszwach stóp. Jednakże może pojawić się również w innych miejscach jak, chociażby paznokcie, genitalia czy wewnętrzna strona jamy ustnej.

Nie wiadomo dokładnie, co może być przyczyną występowania łuszczycy. Jednakże lekarze zajmujący się medycyną naturalną mają listę czynników, które na to mogą mieć wpływ. Należą do nich:

  • zła dieta,
  • nienormalnie niska przepustowość jelita,
  • zwiększona liczba limfocytów T we krwi, skórze właściwej i naskórku,
  • trudność trawienia białka,
  • stres emocjonalny,
  • zmiany hormonalne,
  • genetyka,
  • niedobór witaminy D,
  • zaburzenia czynności wątroby.

Jeśli chcesz pokonać łuszczyce, musisz odpowiednio dobrać dietę. Może to mieć duży wpływ na występowanie tej choroby i jej skutki.

Konwencjonalne leczenie kontra naturalne leczenie łuszczycy

Uważa się, że łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, w której ciało błędnie uważa swoje komórki za obce i je atakuje. Jeśli chodzi o leczenie konwencjonalne to lekarze dobierają je w zależności od typu łuszczycy, wielkości plam, a także od stanu zaawansowania choroby. W leczeniu konwencjonalnym często lekarze zmieniają metody, które po jakimś czasie okazują się często mało skuteczne.

Konwencjonalne leczenie łuszczycy jest bardzo trudne, a obecnie najpopularniejszymi środkami są retinoidy oraz leki immunosupresyjne. Te ostatnie to najczęściej sterydy lub też cyklosporyna. Chociaż przynoszą one pożądane efekty, to jednak ich stosowanie niesie ze sobą również pewne skutki uboczne.

Często stosuje się leczenie miejscowe, które polega na wcieraniu kremów lub maści w miejsca dotknięte łuszczycą. Inną metodą konwencjonalnego leczenia jest leczenie światłem. Metoda ta polega na połączeniu naturalnego promieniowania ultrafioletowego od słońca oraz sztucznego światła ultrafioletowego. PUVA jest formą terapii polegającej na leczeniu światłem z wykorzystaniem kombinacji leków. Takie działanie sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na światło podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Kiedy objawy łuszczycy są bardzo ciężkie lekarze często mogą wykorzystywać leczenie systemowe, które obejmuje leki na receptę lub nawet zastrzyki. Leczenie skojarzone przy łuszczycy stosowane jest miejscowo i polega na połączeniu terapii światłem i leczenia systemowego. Jednakże we wszystkich tych metodach można spodziewać się również niepożądanego działania, czyli skutków ubocznych.

Naturalne metody leczenia łuszczycy

Naturalne lub całościowe leczenie ma na celu dotarcie do źródła problemu. Dla wielu ludzi połączenie odpowiedniej diety z naturalnymi metodami jest najlepszym sposobem na leczenie łuszczycy.

W ciągu ostatnich lat badania skupiły się na związku pomiędzy strukturami i funkcjami jelita cienkiego w rozwoju łuszczycy. Niektórzy naukowcy uważają, że przyczyną tej choroby dermatologicznej jest przepuszczalność jelita, w szczególności na odcinku między dwunastnicą a jelitem czczym. W związku z tym organizm ma za zadanie wydalenie toksyn poprzez skórę. W tym przypadku, powodem łuszczycy może być desperacka chęć usunięcia toksyn z organizmu przy wykorzystaniu skóry.

Oto kilka naturalnych metod zapobiegania łuszczycy

1. Łuszczyca a zmniejszenie stresu

Stres jest uznawany za jedną z głównych przyczyn występowania łuszczycy. Dlatego właśnie terapia ciała i umysłu, pomagająca poradzić sobie ze stresem, może wspomóc naturalne leczenie łuszczycy. Modlitwa, medytacja lub hipnoza może pomóc każdemu. Badania wykazały, że osoby, które przed fototerapią medytowały miały lepsze efekty z leczenia, niż osoby, które przed zabiegiem tego nie robiły.

2. Łuszczyca a ćwiczenia i picie wody

Picie wody i ćwiczenia mogą wydawać się zbyt proste, by mogły być skuteczne. Jednakże prawda jest taka, że są to dwie proste metody, które wspierają leczenie łuszczycy. Jeśli chodzi o kąpiel to nie powinno się wybierać zbyt gorącej wody. Wszystko to dlatego, że taka woda nazbyt wysusza skórę i może ją bardziej rozpalić.

Moczenia ciała przez 15 minut w ciepłej kąpieli wspartej solą z morza martwego lub płatkami owsianymi może złagodzić swędzenie skóry i pomóc w złuszczeniu naskórka. Należy jednak pamiętać, by po wyjściu z kąpieli jak najszybciej wetrzeć w skórę krem lub balsam. Ma to na celu uszczelnienie skóry i zatrzymanie w niej wilgoci. Dzięki temu skóra się uspokoi i złagodzi występowanie plam.

3. Łuszczyca a miejscowe stosowanie naturalnych środków zaradczych

Istnieją trzy naturalne środki ekologiczne, które wykazały pozytywne działanie na łuszczycę: oregon winogron (10%) w kremie, awokado i witamina B12, oraz krem z aloesu (0,5%) i śmietany.

Badania wykazały, że stosowanie homeopatycznego kremu zawierającego ekstrakt z oregonu winogron może być skuteczną i dobrze tolerowaną metodą przy łagodnym i umiarkowanym stopniu łuszczycy. Wcześniejsze badania wykazały, że krem zawierający awokado i Witaminę B12 może także przyczyniać się do zmniejszenia objawów łuszczycy. Liczne badania przeprowadzone z użyciem zawierającego 0,5% aloesu wykazały, że może on również mieć pozytywne działanie na leczenie łuszczycy, a jednocześnie nie wykazały dla tej metody żadnych skutków ubocznych.

4. Łuszczyca a homeopatia i inne alternatywne metody leczenia

Homeopatia to kolejny rodzaj alternatywnego leczenia, w którym mamy pozytywne wyniki działania. Badania wykazały, że leczenie homeopatyczne u pacjentów z łuszczycą powoduje poprawę objawów, a także ogólne polepszenie stylu życia.

Akupunktura i medycyna chińska mogą również okazać się pomocne dla niektórych osób cierpiących na łuszczycę. W medycynie chińskiej łuszczyca postrzegana jest jako choroba wywołana zastojem krwi. Lekarze chińscy często w takim przypadku przepisują zioła, takie jak kurkuma, żedoria (podobny do imbiru) Dang gui, czerwona piwonia i sarsaparilla. Dittany, sophora i tribulus to również zioła, które mogą być skuteczne w złagodzeniu swędzenia skóry.

Jeśli jesteś zwolennikiem medycyny ajurwedyjskiej to możesz spróbować terapii Panchakarma. Terapia ta polega na zmianie diety i wykorzystaniu środków pochodzenia roślinnego, które ma na celu odtrucie organizmu. Często w takiej sytuacji zalecana jest właśnie dieta wegetariańska. Zabiegi Panchakarma to czasochłonne ghee i lecznicze lewatywą.

5. Łuszczyca a stosowanie odpowiedniej diety

Przy łuszczycy dieta jest kluczowa. Jeśli masz nieszczelne jelito to niestrawione białka i tłuszcze mogą przez nie przenikać, torując drogę w krwiobiegu, co może spowodować reakcje alergiczne. Jeśli nic się z tym nie zrobi to działanie to może doprowadzić do poważniejszych chorób, nie tylko do łuszczycy. Chodzi między innymi o depresję, niepokój, migreny, bóle głowy, bóle mięśni, a także chroniczne zmęczenie. Badania wykazały, że jest powiązanie między łuszczycą a nieprawidłową i małą przepuszczalnością jelit. Odpowiednia dieta może wyleczyć jelita, a w następstwie tego również łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.

Dieta przy łuszczycy

Zastanawiasz się jak pozbyć się łuszczycy w naturalny sposób? Jak wiadomo, dieta to podstawa zdrowia, nie inaczej jest w przypadku tej choroby. Jest to metoda, która zwalcza nie tylko aktywną część łuszczycy, ale również jej podstawy.

Jeśli chodzi o naturalne składniki diety w leczeniu łuszczycy, to te należy spożywać regularnie. Polecić można te składniki diety również wszystkim tym, którzy szukają skutecznej metody leczenia łuszczycowego zapalenia stawów. Im więcej i częściej będziesz spożywał te produkty, tym szybsze i lepsze zobaczysz efekty.

Łuszczyca a jedzenie probiotyczne

Spożywanie pokarmów bogatych w probiotyki może wspomóc trawienie, zmniejszyć stan zapalny oraz zwiększyć odporność. Sprawdź, czy wybierasz organiczne produkty nabiałowe, jak kefir czy jogurt, a także spożywaj organiczne warzywa. Jest wiele przypadków, w których leczenie konwencjonalne nie przyniosło żadnych rezultatów. Znany jest przypadek osoby, która przez 10 lat borykała się z łuszczycą na piętach, a której tradycyjne leczenie nie pomogło. Osoba ta przeszła na odpowiednią dietę probiotyczną i od razu zauważyła poprawę.

Łuszczyca a pokarmy bogate w błonnik

Poprzez zwiększoną ilość spożywanego błonnika można pomóc w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. To działanie pomoże również w zapobieganiu zaparciom, a także umożliwi naturalne i prawidłowe procesy detoksykacyjne organizmu. Produkty bogate w błonnik to przede wszystkim owoce, warzywa oraz ziarna.

Łuszczyca a pokarmy bogate w przeciwutleniacze

Podobnie jak w przypadku produktów bogatych w białko możemy tutaj wymienić owoce, warzywa, zioła, fasolę oraz orzechy. Jeśli chodzi o produkty, które w zawartości przeciwutleniaczy wiodą prym to są to: jagody Goji, dzikie jagody, żurawina, orzechy pekan, kolendra i fasola. Spożywanie produktów z naturalnymi przeciwutleniaczami jest bardzo ważne, w szczególności dla osób z łuszczycą, u których występuje większe ryzyko zachorowania na raka i choroby serca.

Łuszczyca a pokarmy bogate w cynk

Cynk jest kluczowym skalnikiem przyczyniającym się do utrzymania zdrowej skóry. Niektóre wyniki badań pokazują, że może on pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku stawów wynikających z łuszczycy. Dobrym źródłem cynku są: pestki dyni, wołowina i jagnięcina, pochodzące od zwierząt karmionych trawą, a także kefir oraz ciecierzyca.

Łuszczyca a pokarmy bogate w witaminę A

W witaminę A bogate są warzywa pomarańczowe, żółte oraz zielone liściaste. Dodając te składniki do codziennej diety zwiększasz ilość witaminy A, która jest niezbędna do gojenia się ran. Dobrym źródłem tej witaminy jest marchewka, kantalupa, mango, pomidory, kapusta, jak również arbuz.

Łuszczyca a dzikie ryby

Ryby, takie jak łosoś, śledź czy makrela są doskonałym źródłem witaminy D oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Te dwa składniki odżywcze są kluczowe w leczeniu łuszczycy. Udowodniono klinicznie, że witamina D pomaga przy wielu problemach dermatologicznych. Jeśli cierpisz na łuszczycę, to ryby powinny stanowić główne źródło białka w Twojej diecie, a nie mięsa czy nabiał. Badania wykazały, że taka dieta wspomaga zapobieganie nawrotów choroby łuszczycy.

Łuszczyca a surowy nabiał

Surowe mleko jest zdrowsze od tego, które już zostało przetworzone. Bogate w witaminę D i enzymy surowe mleko może okazać się skutecznym środkiem leczniczym przy łuszczycy.

Łuszczyca a zioła i przyprawy

Zioła i przyprawy to naturalne źródła antyoksydantów. Kukrumin, składnik kurkumy, znany jest ze swoich silnych właściwości zdrowotnych. W 2012 roku przegląd naukowy zwrócił szczególną uwagę na zdolność kurkumy do zmiany ekspresji cytokin TNF. Jak wiadomo, to one odgrywają znaczącą rolę w rozpoczęciu i kontynuacji występowania zmian łuszczycowych. Dlatego właśnie pacjenci z łuszczycą wykorzystują kurkumę w celu złagodzenia jej objawów. Można zatem obficie i w dużych ilościach wykorzystywać kurkumę do przyprawiania posiłków, mając na uwadze, że bezpieczna dzienna dawka spożywania kurkumy to 1,5-3 gramów.

Łuszczyca a aloe vera

Stosowanie wewnętrzne i zewnętrzne aloesu zwyczajnego działa bardzo kojąco, zwłaszcza na układ pokarmowy i na skórę.

Jeśli jesteś na diecie łuszczycowej, to na pewno powinieneś unikać produktów przetworzonych, cukrów prostych, alkoholu, konwencjonalnego nabiału, tradycyjnych wędlin, uwodornionego oleju oraz smażonych potraw. Należy również ograniczyć spożywanie kofeiny. W niektórych przypadkach zastosowanie diety bezglutenowej pomaga w leczeniu łuszczycy.

Jeśli okaże się, że masz alergię na produkty z glutenem lub inne alergie pokarmowe to powinieneś najpierw skonsultować to z lekarzem i przeprowadzić testy alergiczne. Dzięki temu wyeliminujesz te produkty, na które masz uczulenia, a wybierzesz te, które najbardziej Ci pomogą.

Najlepsze suplementy i olejki eteryczne do walki z łuszczycą

Jeśli zastanawiasz się, w jaki naturalny sposób wesprzeć dietę łuszczycową, to suplementy będą dobrym rozwiązaniem.

Oto pierwsza piątka suplementów, które często poleca się do stosowania wewnętrznego.

1. Kwas solny: 1-3 kapsułki do posiłku

Pomaga w trawieniu białek i zmniejsza objawy łuszczycy.

2. Olej z ryb: 1000-2000 gramów dziennie

Olej z ryb działa przeciwzapalnie i może wspomóc gojenie ran łuszczycowych.

3. Witamina D3: 5000 IU dziennie

Niski poziom witaminy D może być związany z łuszczycą.

4. Ostropest: 250 mg trzy raz na dobę

Ostropest plamisty wspiera detoksykację wątroby i zmniejsza niekontrolowany wzrost komórek.

5. Probiotyki: 50 miliardów jednostek dziennie

Probiotyki poprawiają trawienie poprzez zwiększenie ilości dobrych bakterii przy jednoczesnym wyparciu złych bakterii. Problemy trawienne są często związane z łuszczycą.

Dodatkowe środki zaradcze przeciw łuszczycy

Inne domowe sposoby na zmniejszenie objawów występowania łuszczycy to bulion na kościach, witamina B12 i enzymy trawienne. Ponadto przebywanie 20 minut dziennie na słońcu znacznie poprawia poziom naturalnej witaminy D, która działa terapeutycznie na łuszczycę.

Olejki eteryczne na łuszczycę

Olejki eteryczne przy łuszczycy mogą przynieść ulgę przy zapaleniach skóry i wspierać proces gojenia. W przypadku tej choroby warto przede wszystkim wykorzystywać olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy, olejek kadzidłowy, olejek z mirry, olej kokosowy oraz olejek geranium.

  • Olejek z drzewa herbacianego – Wykorzystując przy łuszczycy olejek z drzewa herbacianego, zapobiega się zakażeniu, a także zmniejsza stany zapalne. Dodatkowo wspiera układ odpornościowy, co przyczynia się do wsparcia zdrowia skóry. Badania naukowe potwierdziły korzystny wpływ olejku z drzewa herbacianego na łuszczycę.
  • Olejek lawendowy – Olejek ten ma właściwości uspokajające i przeciwzapalne, dlatego też pomaga w gojeniu skóry, przy jednoczesnej pomocy przy wzroście nowej skóry.
  • Olejek kadzidłowy – Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające oraz przeciwzapalne, dzięki czemu może pomóc w zapewnieniu ulgi przy chorobie skóry.
  • Olejek z mirry – Doskonały na pęknięcia i spierzchnięcia skóry wywołane łuszczycą.
  • Olejek geranium – Geranium poprawia krążenie i zmniejsza stany zapalne, a także pomaga w walce ze stresem.
  • Olej kokosowy – Co prawda nie jest to olejek eteryczny, ale olej kokosowy to świetny olejek bazowy. Olejki eteryczne zawsze należy rozcieńczyć z olejkiem bazowym, zanim się je rozsmaruje na obszary skóry objęte problemami dermatologicznymi. Olej kokosowy ma działanie przeciwzapalne i jest bardzo delikatny oraz nawilżający.

Wymieszaj trzy krople olejku lawendowego z 3 kroplami olejku kadzidłowego, a następnie dodaj do tego łyżeczkę oleju kokosowego. Wymieszaj i natrzyj skórę dotkniętą łuszczycą.

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie olejków eterycznych do aromaterapii przy łuszczycy. Można rozproszyć olejki eteryczne i wykorzystać je jako naturalny sposób na łagodzenie stresu.

Zalecenia dotyczące łuszczycy

Jeśli korzystasz już z konwencjonalnego leczenia, to przed wykorzystaniem innych metod i środków skontaktuj się z lekarzem. Również, jeśli masz jakiekolwiek problemy ze zdrowiem lub trawieniem i stale przyjmujesz jakieś leki, to zanim wzbogacisz swoją dietę o któreś z wyżej wymienionych suplementów, najpierw skontaktuj się z lekarzem. Niektóre suplementy i zioła mogą wchodzić w interakcję z lekami na receptę, takimi jak leki przeciwzakrzepowe i pigułki antykoncepcyjne.

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią to koniecznie musisz skonsultować z lekarzem, zanim rozpoczniesz przyjmowanie konwencjonalnych leków i suplementów na łuszczycę.

Jeśli chcesz stosować olejki eteryczne to najpierw musisz przeprowadzić test alergiczny. Należy rozprowadzić niewielką ilość olejku eterycznego na małym obszarze skóry. W ten sposób upewnisz się, że nie masz reakcji alergicznej na wybrany olejek eteryczny. Poza tym zawsze rozcieńczaj olejek eteryczny w olejku bazowym, np. w oleju kokosowym. Jeśli masz wrażliwą skórę to powinieneś bardziej uważać przy stosowaniu olejków eterycznych.

Podsumowanie

  • Istnieje wiele domowych i naturalnych środków, które zostały potwierdzone naukowo jako skuteczne środki na łuszczycę.
  • Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu jakichkolwiek leków w okresie ciąży, nawet tych naturalnych.
  • Łuszczyca jest kwestią układu odpornościowego, zatem każde działanie mające na celu wsparcie układu odpornościowego przyczyni się do poprawy leczenia łuszczycy.
  • Jedną z najlepszych metod dotknięcia źródła problemu jest stosowanie odpowiedniej diety.
  • Osoby z łuszczycą mogą zauważyć, że niektóre pokarmy zaostrzają chorobę. Dlatego też należy porozmawiać z lekarzem na temat testów z zakresu alergii pokarmowej lub rozpocząć stosowanie diety eliminacyjnej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł koniecznie go polub i podziel się z innymi. Czekamy także na Twój komentarz poniżej.

1 KOMENTARZ

  1. Mam 47 lat, a od ósmego roku życia choruję na łuszczycę , niedawno trafiłam na książkę ” Olejki eteryczne i aromaterapia”, a w niej na pewien przepis: 8 kropli olejku eterycznego z krwawnika, tyle samo z palaczki, 4 z kadzidła, 2 łyżki oleju z orzecha kuki, 2 łyżki oleju jojoba. Tak przygotowany balsam wcieram w chore miejsca, przynosi mi to ogromna ulgę, chore miejsca nie swędzą i łuska jest łagodniejsza. Polecam.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.