Strona główna Rozwój osobisty Sposoby na stres – Jak je stosować

Sposoby na stres – Jak je stosować

1202
0
sposoby na stres
Warto nauczyć się kontrolować poziom stresu, gdyż życie stanie się znacznie łatwiejsze

Funkcjonowanie w ciągłym napięciu nerwowym przyczynia się nie tylko powstawania różnych chorób, ale również nie daje szans na dobre życie. Istnieją jednak wypróbowane sposoby na stres które warto codziennie stosować.

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy codziennie narażani na ogrom stresów, a ten w nadmiarze potrafi działać naprawdę wyniszczająco. Dlatego bardzo istotnym jest, by już teraz nauczyć się kontrolować ich pozom i zacząć stosować sprawdzone sposoby na stres.

Kiedy stres jest motywatorem

Warto wiedzieć, że jeśli potrafimy umiejętnie kontrolować poziom stresu, to może mieć on pozytywny wpływ na nasze życie. Umiarkowana ilość stresu, potrafi działać na nas motywująco, skłania nas do podjęcia działania. Reakcja stresowa o ile nie wymknie się nam spod kontroli, pomaga nam zaadaptować się do nowych warunków. Pozwala utrzymać większą czujność, a poczucie zagrożenia wyzwalać może więcej sił do walki.

Jakie sposoby na stres warto stosować?

Generalnie stres nie jest czynnikiem korzystny, zwłaszcza gdy jest zbyt silny i długotrwały. Z tego powodu warto się mu przeciwstawić stosując sprawdzone techniki i metody.

Pozytywne myślenie

Pozytywne sposoby na stres wymagają zmiany naszego nastawienia do rzeczywistości. Umiejętność pozytywnego myślenia ma ogromny wpływ na to czy będziemy potrafili kontrolować poziom stresu. Staraj się zawsze odnajdywać pozytywy sytuacji w której aktualnie się znajdujesz. Może dzięki niej nauczysz się czegoś nowego, wyciągniesz jakieś wnioski? Jeśli stresuje Cię nowe zadanie w pracy lub wystąpienie publiczne, pomyśl o tym, że nikt by Ci tego nie zlecał gdybyś nie był naprawdę dobry w tym co robisz. Zawsze skupiaj się na pozytywach!

Kontroluj swoje myśli

Żeby kontrolować poziom stresu, musisz nauczyć się kontrolować swoje myśli. W sytuacjach stresowych, lubią się wymykać nam spod kontroli, pędząc jak oszalałe. Starajmy się je uspokoić, myśleć o czymś konkretnym (najlepiej o działaniu), zamiast pozwalać naszym myślom podsuwać nam najgorsze scenariusze. Wypróbowane sposoby na stres nie przewidują nieracjonalnego czarnowidztwa. Przed rozmową u szefa, lepiej skup się na konkretach, zamiast wyobrażać sobie, że na pewno wręczy Ci wypowiedzenie. Taki tok myślenia tylko spotęguje Twój stres.

Uwierz  w siebie. To zawsze pomaga

Łatwiej będzie Ci kontrolować poziom stresu, jeśli w siebie uwierzysz. Zawsze bądź pewny siebie i swoich umiejętności. Przecież potrafisz to zrobić, inaczej nikt by Ci tego nie zlecił. Potrafisz to zrobić, przecież robiłeś to już w przeszłości i świetnie Ci szło! Znajomi uwielbiają słuchać Twoich dowcipów, więc czemu miałbyś nie zwalić swoich słuchaczy z nóg? Znalazłeś się w nowej sytuacji, ale to tylko jedno z wielu wyzwań, które na Ciebie czekają. Pomyśl ile trudności już pokonałeś? Ile było sytuacji, w których wydawało Ci się, że nie dasz rady, a okazywało się zupełnie inaczej? Uwierz w siebie i swoje możliwości!

Zacznij wizualizować

Twoja wyobraźnia może być Twoim wrogiem lub przyjacielem, wszystko zależy od tego jak wykorzystasz jej potencjał. Dlatego wszystkie sposoby na stres wykorzystujące wizualizację są tak skuteczne. Zamiast więc wyobrażać sobie najgorsze scenariusze swojej porażki, przywołuj za jej pomocą pozytywne wspomnienia lub wyobrażenia. Przypomnij sobie momenty triumfu, momenty w których przepełniała Cię pewność siebie, momenty w których ktoś Cię pochwalił, skomplementował. Jakie to było uczucie? Przywołaj ten stan!

Myśl racjonalnie, a nie emocjonalnie

Żeby kontrolować poziom stresu, musisz rozebrać sytuację na części pierwsze. Co spowodowało u Ciebie stres? Czego się obawiasz? Czy Twoje obawy są w ogóle uzasadnione? Jakie mają pokrycie w faktach? Staraj się myśleć maksymalnie obiektywnie, a z pewnością stwierdzisz, że Twoje obawy nie mają zbyt wiele wspólnego z racjonalnym myśleniem. Wszystkie trwałe i wypróbowane sposoby na stres wymagają trzeźwego spojrzenia na ten trudny problem. Z tego powodu niezbędne jest czasem zgłoszenie się do specjalisty, który pomoże przywrócić nas na tory racjonalności i obiektywizmu.

Uprawiaj sport dla rozładowania stresu

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na naszą umiejętność kontrolowania stresu, a przede wszystkim pozwala nam wyrzucić z siebie niepotrzebne emocje. Osoby, które nie stronią od uprawiania sportu, są też zazwyczaj bardziej pewne siebie. Wszystkie sposoby na stres wymagają zaangażowania fizycznego. Wynika to z bardzo prostej przyczyny. Ciało ludzkie jest współzależne od umysłu, a jego gorsza kondycja osłabia stan nerwowy.

Przyjrzyj się sobie i otoczeniu

Zastanów się jaki jest Twój tryb życia. Pijesz, palisz, przesadzasz z ilością kawy? Używki mogą wywierać negatywny wpływ na Twoją umiejętność kontrolowania stresu. Przyjrzyj się swojej diecie, czy zawiera wystarczającą ilość potrzebnych Ci witamin i minerałów? Szczególnie istotny jest magnez oraz witaminę B6. Staraj się unikać uczucia głodu, które tylko wzmaga zdenerwowanie, posiłki jedz o stałych porach. Zwróć uwagę na to jak sypiasz, czy Twoja drażliwość nie jest spowodowana niedoborem snu? Jak wygląda Twój dom i miejsce Twojej pracy? Może panuje tam chaos, który wpływa zakłócająco na Twoje dobre samopoczucie?

Zmień nawyki, które mogą powodować stres

Często przyczyną sytuacji stresowych jest zła organizacja pracy lub odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę. Staraj się unikać takich sytuacji, a automatycznie ograniczysz ilość stresów w Twoim życiu. Jeżeli uważasz, że istnieją sposoby na stres, które nie będą wymagały od Cibie wysiłku zmian to się głęboko mylisz. Dlatego warto spojrzeć na siebie nieco obiektywnie i natychmiast dokonać niezbędnych korekt w codziennych nawykach.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.