Strona główna Rozwój osobisty Stres – 8 skutecznych sposobów jak go pokonać

Stres – 8 skutecznych sposobów jak go pokonać

1933
2
stres
Warto nauczyć się jak na co dzień pokonać stres

Wielu ludzi nie radzi sobie z nerwowymi sytuacjami jakie napotykają w życiu. Warto wtedy nauczyć się jak pokonać stres i odzyskać spokój. Jest na to kilka wypróbowanych sposobów, które można wspólnie łączyć. W niniejszym artykule wskazujemy na najważniejsze z nich.

Nie da się ukryć, iż codzienna egzystencja może z trwałym napięciem, które wymaga skutecznych sposobów by pokonać stres. Każdego dnia miotamy się pomiędzy wymagającą pracą i często jeszcze bardziej wymagającym życiem prywatnym – w takiej sytuacji niemal niemożliwością jest wydarcie dla siebie choćby chwili spokoju. Starając się to wszystko ogarnąć, jesteśmy ciągle w biegu, ciągle czymś zajęci, a w myślach ciągle wybiegamy o krok naprzód. A co by było, gdyby bezczynność okazała się tak samo produktywna jak nieustanna aktywność?

Jak pokonać stres?

Kohelet mawiał, iż jest „czas rzucania kamieni i czas ich zbierania”. Często zapominamy pozbierać nasze własne kamienie, które rozrzuciliśmy – rozpraszamy swoją energię w wielu różnych kierunkach. Nie musimy jednak żyć według codziennej rutyny – odważmy się ją przerwać i zaspokoić wreszcie nasze potrzeby oraz pragnienia. Poziom stresu można kontrolować. Nadszedł czas, aby pozbierać kamienie i odzyskać wewnętrzną równowagę. Wypróbuj 8 ćwiczeń, które pomogą ci pokonać stres i powitać spokój w sercu oraz umyśle:

Inspirująca medytacja

Medytacja to wspaniały sposób by pokonać stres i odzyskać spokój ducha. Możesz ją z powodzeniem dostosować do własnych potrzeb. Są tylko trzy ogólne zasady, których musisz przestrzegać, aby medytacja odniosła skutek: znajdź sobie spokojne miejsce, zamknij oczy, oddychając głęboko i oderwij umysł od spraw doczesnych. Możesz teraz pomyśleć o czymś przyjemnym lub wyczarować przed oczami cudowną wizję – cokolwiek zapragniesz! Tu nie ma miejsca na ból i zmartwienia, nie gonią cię terminy i nikt na ciebie nie naciska. Ten świat zamieszkują wyłącznie przepiękne projekcje twojej duszy. Spokój ogarnia każdą cząstkę twego jestestwa, ty zaś oddychasz nową nadzieją, wyrzucając z serca wszelkie swoje lęki.

Ćwiczenia fizyczne

Nie jest tajemnicą, iż aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na cały ludzki organizm, pobudzając krążenie i wzmacniając serce. Ćwiczenia niwelują również stres, dzięki endorfinom, które wytwarza mózg w odpowiedzi na wysiłek fizyczny. Oprócz tego uprawianie sportu wspomaga koncentrację, a także odwraca naszą uwagę od codziennych problemów. Ćwicz to, co lubisz: od tenisa, poprzez bieganie i pływanie, aż po jogę. Pamiętaj, iż pozostając aktywnym, możesz mimowolnie i  bardzo skutecznie pokonać stres!

Samotne słuchanie muzyki

Znajdź jakieś odosobnione miejsce i włącz swoją ulubioną piosenkę. Pamiętaj, iż melodia powinna być powolna, spokojna i kojąca, i naprawdę do ciebie przemawiać. Nie zajmuj się niczym innym podczas słuchania. Chłoń słowa i pozwól melodii przepływać przez twoje ciało. Oddychaj w rytm utworu. Stwórz sobie playlistę specjalnie na takie okazje. Puszczaj muzykę tak długo, aż naładujesz swoje baterie. Muzykoterapia to jeden z bardzo łagodnych i sprawdzonych sposobów na zszargane nerwy. Dzięki dobrej muzyce można przenieść się w zupełnie inny wymiar i pokonać stres przez jego wyparcie ze świadomości. Warto więc możliwie często praktykować jej słuchanie i czerpać niezwykłą przyjemność.

Uspokajające afirmacje

Afirmacje to sztuka używania słowa mówionego na własną korzyść. Odpowiednio dobrane treści kształtują system przekonań. Jeżeli regularnie utwierdzasz się w jakiejś kwestii, używając właściwych słów, zaczynasz naprawdę wierzyć w to, co sobie mówisz. Oto pięć skutecznych afirmacji, których powtarzanie pomoże ci, kiedy będziesz potrzebował pokonać stres i szukał odprężenia dla umysłu:

  • Spokój przepełnia mój umysł, ciało i duszę.
  • Mam wszystko pod kontrolą. Jestem spokojny.
  • Pokonuję przeciwności. Podejmuję wyzwania i zwyciężam.
  • Przezwyciężam stres i cieszę się wewnętrzną harmonią.
  • Gdy wdycham powietrze, czuję, jak moja dusza napełnia się spokojem.

Wspomnienia

Przywoływanie wspomnień to wspaniały sposób na ucieczkę od bieżących trosk i krótką wyprawę do szczęśliwszego miejsca. Nie obawiaj się na chwilę zanurzyć w przyjemnych wspomnieniach, które pomogą ci rozluźnić się po długim i męczącym dniu. Można wtedy sięgnąć po stare zdjęcia, przejrzeć kontakty w portalu społecznościowym albo odszukać dawnych przyjaciół w wyszukiwarkach internetowych. Równie dobrym sposobem by pokonać stres jest zapadanie się w marzenia. Można w ten sposób zupełnie odłączyć się od bieżących spraw i udać się w pełni przyjazne środowisko.

Kontakt fizyczny

Przyjazny dotyk może działać jak balsam. Gdy przygniatają cię troski, obejmij ukochaną osobę i trzymaj mocno. Poczuj napływ ciepłej energii, która przepędza twoje lęki i daje siłę by pokonać stres. Przytul się do psa lub kota i pozwól mu się położyć obok ciebie. Połóż głowę na ramieniu przyjaciela. Słowa nie są potrzebne – wystarczy trzymać się za ręce.

Przelewanie myśli na papier

Chwyć kartkę i długopis (tak jak robiłeś w szkole) i weź głęboki oddech. Wyrzuć troski z umysłu i przelej je na papier. Pisz o tym, jak spędziłeś dzień, o swoich problemach lub o tym, co cię denerwuje. Nie używaj komputera – pisz ręcznie. Uwolnij skumulowane emocje. Niech pisanie stanie się twoim wentylem bezpieczeństwa. Żeby skutecznie pokonać stres zawsze warto oddać się jakiejś twórczości. Nie musi to być nic nadzwyczajnego, jednak sam proces może dać niezwykle wiele siły i energii.

Uprawianie hobby

Zaangażuj swój umysł w przyjemną czynność zamiast zamartwiać się tysiącem spraw, które powinny być załatwione do jutra. Zajmij się czymś, co lubisz i co pochłania twoją uwagę – może to być gra, tworzenie sztuki czy gotowanie. Tak samo ważne, jak wykonywanie obowiązków, jest poświęcanie czasu na przyjemności.

Stres jest niestety nieodłączną częścią codziennego życia. Dopóki nad nim nie zapanujemy, będzie wyrządzał naszemu organizmowi duże szkody. Powtarzaj więc omówione wyżej ćwiczenia relaksacyjne i czerp przyjemność z życia w spokoju. Jeśli wyrobisz w sobie odpowiednie nawyki nigdy nie będziesz miał problemów by pokonać stres i zacząć ponownie oddychać pełną piersią.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

2 KOMENTARZE

  1. u mnie się sprawdza sport – pływam i jest mi o niebo lepiej, staram sie też zachować odpowiednią dietę, a jak już nic nie pomaga, to zażywam ziołowy preparat destresan i po sprawie 🙂

  2. W pełni się zgadzam. Najważniejsze to w odpowiednim momencie zdać sobie sprawę i zacząć stosować. doskonale działa na mnie duży wysiłek fizyczny i dalekie wyjazdy.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.