Strona główna Rozwój osobisty Muzykoterapia – Co daje i w czym może nam pomóc

Muzykoterapia – Co daje i w czym może nam pomóc

2256
0
muzykoterapia
Muzykoterapia może dawać doskonałe efekty relaksacyjne

Od bardzo dawnych czasów ludzie dopatrują się w muzyce właściwości terapeutycznych. Czy rzeczywiście muzykoterapia może przynosić oczekiwane efekty? Jak i kiedy warto z niej korzystać?

Coraz więcej lekarzy zaczyna doceniać korzystny wpływ, jaki wywiera muzyka na stan zdrowia pacjentów. Dlaczego muzykoterapia jest tak popularna i w czym tak naprawdę może nam pomóc?

Czym jest muzykoterapia?

Sensem muzykoterapii jest przede wszystkim wykorzystanie dobroczynnego wpływu muzyki na ludzki organizm. Muzyka oddziałuje nie tylko na nasze psychiczne samopoczucie, ale i na nasze zdrowie np. poprzez obniżenie ciśnienia lub złagodzenie dolegliwości bólowych. Wyróżnia się dwa rodzaje muzykoterapii: aktywną, gdy pacjent śpiewa, gra na instrumentach, porusza się w rytmie muzyki oraz receptywną, która polega na biernym słuchaniu muzyki.

Dla muzykoterapii nie ma prawie żadnych ograniczeń, nie liczy się wiek, płeć ani zdolności muzyczne. Muzyka jest świetnym, tanim i ogólnodostępnym lekarstwem! Warto pamiętać jednak, że żeby muzykoterapia przynosiła pożądane efekty, musi być prowadzona przez wykwalifikowanego muzykoterapeutę. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ tylko specjalista jest w stanie dobrać dla nas odpowiedni rodzaj muzyki, dostosowany do naszego schorzenia.

Muzykoterapia podczas ciąży

Stosowanie muzykoterapii zaleca się np. kobietom w ciąży! Muzyka ma bowiem korzystny wpływ na samopoczucie matki i dziecka oraz jego rozwój. Co ciekawe, dzięki zdolnościom muzyki do łagodzenia bólu, muzykoterapia coraz częściej znajduje swoje zastosowanie również na porodówkach!

Wpływ muzyki na działanie poszczególnych układów naszego organizmu

Zakres działania muzyki na nasz jest ogromny! Oddziałuje np. na: układ krwionośny, skutecznie obniżając  ciśnienie i tętno, na układ hormonalny, zwiększając wydzielanie endorfin, a obniżając wydzielanie hormonów stresu, czy na nasze mięśnie, skutecznie je rozluźniając.

Muzykoterapia dla wcześniaków

Według badań, muzykoterapia może pomagać w stymulacji dzieci urodzonych przedwcześnie. Co ciekawe, wcześniaki które słuchają muzyki, znacznie szybciej przybierają na wadze!

Muzykoterapia w rehabilitacji

Coraz częściej muzyka odgrywa także istotną rolę w rehabilitacji pacjentów. Przykładowo u osób po przebytym wylewie, które były poddawane muzykoterapii zaobserwowano lepsze postępy w nauce mowy, a u osób poddawanych rehabilitacji ruchowej, zwiększoną motywację i wytrzymałość. Muzykoterapia ma także swoje zastosowanie w terapii osób cierpiących na nowotwór, zmniejsza bowiem intensywność skutków ubocznych chemioterapii (np. mdłości), ale także wpływa znacząco na nastrój pacjentów.

Wpływ muzykoterapii na problemy ze snem

Według lekarzy, słuchanie spokojnej muzyki przed snem, zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z zasypianiem, a także poprawia jakość snu. Jest do doskonały sposób relaksacji i wprowadzania umysłu w stan odprężenia.

Jaki rodzaj muzyki jest najlepszy?

Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na pobudzeniu, to powinniśmy słuchać szybszej muzyki, a jeśli na uspokojeniu, to tej wolniejszej. Warto wspomnieć, że wśród muzykoterapeutów szczególnie docenia się muzykę Mozarta, której przypisuje się bardzo ciekawe właściwości (nadano im nawet specjalną nazwę: efekt Mozarta): między innymi przyśpieszanie procesu uczenia oraz poprawę zdolności pamięciowych.

Jest to wykorzystywane zarówno w stymulowaniu niemowląt, jak i w nauczaniu starszych dzieci czy studentów. Należy jednak pamiętać, że duże znaczenie dla powodzenia muzykoterapii mają indywidualne preferencje pacjenta, jeśli nie przepada on za określonym typem muzyki, to terapia może przynieść zupełnie odwrotny efekt (np. zamiast uspokoić tylko go rozdrażni).

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.