Strona główna Dzieci Pielęgnacja niemowlaka – Porady i wskazówki

Pielęgnacja niemowlaka – Porady i wskazówki

917
0
pielęgnacja niemowlaka
Warto nauczyć się właściwie pielęgnować skórę u niemowlaka by uniknąć niepotrzebnych problemó

Każdy niemowlak wymaga codziennej pielęgnacji ciała, które może przysparzać wielu kłopotów, zwłaszcza rodzicom bez większego doświadczenia. Jedną z istotniejszych kwestii jest właściwe dbanie o skórę maluszka. Jak zatem to robić? Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja niemowlaka? Przeczytajcie koniecznie nasze wskazówki na ten temat.

Warto pamiętać, że niemowlak ma bardzo delikatną skórę, która jest również bardziej podatna na uszkodzenia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Czasami można również spotkać się z pewnymi problemami dermatologicznymi, takimi jak egzema, naczyniaki czy odparzenia. Podpowiadamy jak umiejętnie pielęgnować skórę u niemowlaka, by uniknąć większych problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja niemowlaka a odpowiednie kosmetyki

Żeby odpowiednio pielęgnować skórę u niemowlaka, musimy zacząć od wyboru odpowiednich kosmetyków. Przede wszystkim muszą to być kosmetyki dostosowane do potrzeb malutkich dzieci. Całkowicie zabronione jest używanie kosmetyków dla dorosłych! Jeśli już wybraliśmy produkt przeznaczony do pielęgnacji niemowląt, zwróćmy uwagę, czy posiada jakieś certyfikaty lub atesty. W dalszej kolejności przyjrzyjmy się jaki jest skład produktu. Kosmetyk taki nie powinien zawierać konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Warto przy tym pamiętać, że niemowlak ma znacznie mniejszą zdolność usuwania chemii z organizmu.

Zwróćmy także uwagę na jego zapach, ważne by nie był zbyt drażniący. Trzeba się liczyć z tym, że pomimo spełnienia powyższych wytycznych, kosmetyk może wywołać u dziecka reakcję alergiczną. Niestety, każdy niemowlak może inaczej zareagować! Coś co u jednego dziecka się sprawdza, u drugiego może spowodować podrażnienie. Jeśli takowe się pojawi, od razu odstawmy kosmetyk i zastąpmy go innym. Przy wprowadzaniu nowych kosmetyków, zawsze uważnie obserwujmy reakcję dziecka. Pamiętajmy także by przy wyborze kosmetyków kierować się zasadą: im mniej tym lepiej. Nie przesadzajmy z ilością kosmetyków aplikowanych na skórę dziecka, gdyż może to przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Ubranka dla małego dziecka

Duże znaczenie dla skóry dziecka mają także tkaniny, z których wykonane są ubranka. Zawsze wybierajmy tylko te w 100% naturalne! Po zakupie ciuszków, bez względu na to, czy były nowe, czy używane, zawsze należy je wyprać. Do prania używajmy tylko delikatnych środków piorących przeznaczonych dla dzieci, a najlepiej włączmy w pralce dodatkowe płukanie.

Nie kupujmy ubranek, jeśli mamy podejrzenia co do bezpieczeństwa użytych materiałów i barwników. Nasz niemowlak może na nie bardzo źle zareagować. Dbajmy również o to by dziecko zawsze było ubrane stosowanie do warunków atmosferycznych. Skóra dziecka nie ma takich zdolności termoregulacji, jak ta u osoby dorosłej, dlatego szczególnie istotne jest by dziecka nie przegrzewać. Zimą zawsze pamiętajmy o rękawiczkach, szaliku i czapce.

Kąpiel niemowlaka

Żeby nasz niemowlak miał odpowiednią pielęgnację i warunki higieniczne warto przestrzegać kilku podstawowych reguł, dotyczących kąpieli małego dziecka. Dbajmy o prawidłową temperaturę wody podczas kąpieli, a do mycia wybierajmy tylko sprawdzone kosmetyki. Pamiętajmy też, że delikatna skóra dziecka nie toleruje pocierania ani szorowania! Poza kąpielą, zwracajmy uwagę na to czy dziecko np. nie ulało lub nie oblało się mlekiem. Jeśli tak się stało, od razu przemyjmy szyjkę dziecka, inaczej może pojawić się tam odparzenie. Codzienna pielęgnacja niemowlaka powinna również uwzględniać sprawdzenie ewentualnych odparzeń.

A pod pieluszką…

Dbając o skórę u niemowlaka, szczególną uwagę musimy poświęcić jego pupie. Skóra na pupie codziennie narażona jest na drażniące działanie moczu i kału, przez co jest znacznie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Zwróćmy uwagę na to, by zawsze bardzo dokładnie oczyścić skórę dziecka. Do przemywania pupy możemy używać chusteczek nawilżonych (najlepiej takich, które nie są zbyt mocno perfumowane, bo mogą dodatkowo podrażniać skórę dziecka) lub jeśli dziecko ich nie toleruje, gazików nasączonych wodą. Wiele zależeć może również od tego, czy używamy pieluszek wielorazowych czy jednorazowych.

Warto wspomnieć, że nie jest konieczne, by po każdym przewinięciu stosować krem ochronny. Róbmy to jednak od razu gdy zauważymy u dziecka jakiekolwiek objawy podrażnienia. Zakup odpowiedniego kremu do pielęgnacji pupy dziecka również nie jest prosty, często jego wybór opiera się na zasadzie prób i błędów, ponieważ praktycznie każdy niemowlak reaguje inaczej.

Pielęgnacja niemowlaka w zależności od pogody

Pamiętajmy również o tym, by odpowiednio chronić skórę u niemowlaka, w zależności od warunków atmosferycznych. Jeśli na dworze jest mróz, koniecznie należy posmarować buzię dziecka kremem ochronnym (tłustym lub półtłustym). W sezonie letnim, pamiętajmy o stosowaniu kremów z wysokim filtrem, ale tylko takich, które przeznaczone są konkretnie dla niemowląt.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.