Strona główna Związki Przytulanie – Dlaczego jest tak ważne

Przytulanie – Dlaczego jest tak ważne

3450
0
przytulanie
Warto czerpać korzyści jakie daje moc przytulania

Bliskość drugiego człowieka jest niezwykle ważnym elementem utrzymania zdrowia psychicznego. Przytulanie jest bez wątpienia jednym z najważniejszych jej wyrazów, ale także elementów budowania i podtrzymywania osobistych więzi z innymi ludźmi. Warto się zatem przyjrzeć na czym polega wielka moc przytulania.

Jeśli myślisz, że częste przytulanie dziecka sprawi, że w przyszłości nie będzie sobie umiało poradzić w życiu lub, że przytulanie jest ważne tylko w dzieciństwie… to znaczy, że nie masz zielonego pojęcia o tym, jaka jest ogromna moc przytulania!

Przytulanie a większa pewność siebie

Największa moc przytulania, tkwi w tym, że znacznie zwiększa naszą pewność siebie. Częste przytulanie dziecka sprawi, że wyrośnie na człowieka o wysokim poczuciu własnej wartości. Ma to również znaczenie wśród osób dorosłych. Gdy przytula nas bliska nam osoba, automatycznie czujemy się lepiej, jesteśmy bardziej pewni siebie i swoich umiejętności.

Przytulanie daje poczucie bezpieczeństwa

Już od momentu naszego urodzenia, przytulanie jest dla nas ważnym sygnałem, który mówi nam, że nie jesteśmy sami. Sygnałem, który mówi nam, że ktoś nas wspiera i pomoże nam w razie zagrożenia. Jest to bardzo istotne dla naszego poczucia bezpieczeństwa. Nie tylko wtedy, gdy jesteśmy jeszcze dziećmi, ale też później w życiu dorosłym. Człowiek potrzebuje obecności innych ludzi, a już szczególnie potrzebuje świadomości, że ma na świecie kogoś bliskiego. Przytulając, okazujemy drugiej osobie, że jest dla nas naprawdę ważna.

Relacje w związku oparte na bliskości

Moc przytulania, szczególnie daje o sobie znać w związkach. Pary, które dużo się przytulają mają większą szansę na stworzenie harmonijnego i wieloletniego związku. Przytulanie ma także wpływ na zwiększenie wzajemnego zaufania.

Moc przytulania, a zdrowie

Przytulanie ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, ponieważ skutecznie obniża poziom stresu, a ten jak powszechnie wiadomo, przyczynia się do wielu groźnych chorób. Im częściej się przytulamy, tym jesteśmy szczęśliwsi, a to może dosłownie wydłużyć nasze życie! Co więcej, według wielu naukowców, przytulanie ma działanie przeciwbólowe! Przytulanie ma szczególnie istotny wpływ dla zdrowego rozwoju niemowląt. Według badań, niemowlęta pozbawione czułości rodziców, częściej narażone są na choroby, gorzej się rozwijają, a nawet umierają! Dlatego tak ważne jest rodzicielstwo bliskości, zapewniające doskonałe warunki rozwoju emocjonalnego.

Przytulanie, a układ hormonalny

O tym jak duża jest moc przytulania, świadczy też to, że ma wpływ na funkcjonowanie naszego układu hormonalnego. Jaki? Pod wpływem przytulania, nasz organizm wydziela hormon Oksytocynę, który wpływa między innymi na wzmacnianie więzi międzyludzkich. Co ciekawe, jakiś czas temu przeprowadzono badania, w których udowodniono, że mężczyźni u których poziom oksytocyny jest wyższy, są mniej skłonni do zdrady! Ponadto pod wpływem przytulania obniża się poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Poczucie bliskości a życiowe sukcesy!

To już fakt! Jeśli chcecie wychować samodzielne i zdrowe dziecko, przytulajcie je jak najczęściej! Nie bójcie się mitów, które głoszą, że wyrośnie Wam maminsynek lub córka niezaradna życiowo. Częste przytulanie to gwarancja wychowania zdrowych, pewnych siebie ludzi, którzy w przyszłości będą w stanie zbudować własną, szczęśliwą rodzinę. Dzieci, które w dzieciństwie doświadczyły bezwarunkowej miłości rodziców i, które pod dostatkiem miały czułości z ich strony, osiągają większe sukcesy w szkole i w pracy!

Bliskość drugiego człowieka jest ważna, niezależnie od wieku

Warto pamiętać o tym, że przytulanie jest ogromnie ważne na każdym etapie naszego życia. Jeśli wydaje Ci się, że potrzeba przytulenia jest oznaką słabości, to bardzo się mylisz! Przytulanie pozwala nam „podładować akumulatory”, dzięki czemu jesteśmy bardziej odporni na stres i lepiej radzimy sobie z szarą codziennością. Warto o tym pamiętać!

Kampanie społeczne na temat bliskości fizycznej

O tym jak wielka jest moc przytulania, świadczą liczne kampanie społeczne, które mają uświadomić ludzi w tym, jak istotna jest bliskość z drugim człowiekiem. Przytulanie ma nawet swój dzień w kalendarzu! Jest to 24 czerwca.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.