Strona główna Zdrowie i uroda Jak używać kosmetyków by były naprawdę skuteczne

Jak używać kosmetyków by były naprawdę skuteczne

784
0
używanie kosmetyków
Warto czasem przyjrzeć się bliżej jak prawidłowo używać kosmetyków by były skuteczne

Różnorodność i wielość zastosowań kosmetyków może dzisiaj przysparzać zawrotu głowy. Tylko nieliczne kobiety i jeszcze mniej mężczyzn się w tym wszystkim nie gubi oraz wie jak naprawdę używać kosmetyków, by były skuteczne. Trzeba się nie tylko orientować w markach i konkretnych potrzebach, ale także w składach INCI. Z tego powodu używanie kosmetyków wcale nie jest często takie proste, na jakie się wydaje.

Zdarza się, że wydajemy setki złotych na kosmetyki, które ani nie spełniają naszych oczekiwań, ani obietnic producenta. Duży wpływ ma na to, czy tak naprawdę wiemy jak prawidłowo używać kosmetyków oraz czy umiejętnie je dobieramy. Ten problem w szerokim zakresie nie dotyczy tylko kobiet, ale również i mężczyzn.

Regularne stosowanie kosmetyków to podstawa pielęgnacji

Prawda jest taka, że w wielu przypadkach, brak efektów działania danego kosmetyku spowodowany jest tym, że nie stosujemy go regularnie. Albo nakładamy go wtedy gdy nam się przypomni, albo szybko się zniechęcamy, bo oczekujemy spektakularnych efektów i to najlepiej od razu. Tymczasem nie ma co oczekiwać cudów od drogeryjnych specyfików, zazwyczaj potrzebują one trochę czasu by zadziałać. Efektów jednak nie będzie żadnych jeśli będziemy nakładać np. krem raz po raz, jak wpadnie nam w ręce. Konsekwencja działania to podstawa, by używanie kosmetyków mogło być skuteczne!

Instrukcja na opakowaniu powinna pomóc w prawidłowym użyciu danego produktu

Warto czytać instrukcje na opakowaniu, czasem zdarza się jednak, że trzeba trochę z danym kosmetykiem poeksperymentować tak, by był odpowiedni do naszych potrzeb. Np. odżywka, którą według zaleceń producenta powinnyśmy nakładać na całe włosy, tymczasem według naszych odczuć za bardzo obciąża włosy. Zamiast wyrzucać ją do kosza, nakładaj odżywkę tylko na końcówki. Wszystko jednak w granicach rozsądku, jeśli np. na opakowaniu napisano, by nie stosować kremu w okolicach oczu… nie rób tego! Używanie kosmetyków niezgodnie z przeznaczeniem może czasem być szkodliwe.

Prawidłowe przechowywanie kosmetyków jest bardzo ważne

Ściśle należy za to stosować się do instrukcji przechowywania danego produktu. Pamiętaj, że produkt niewłaściwie przechowywany, np. w zbyt dużej temperaturze, na słońcu lub w niedomkniętym opakowaniu, może nie tylko stracić swoje właściwości, ale też zaszkodzić Ci bardziej niż pomóc. Nie należy też używać kosmetyków po terminie ważności.

Uwaga! Oprócz daty przydatności kosmetyku do użycia, zwracaj także uwagę na czas otwarcia kosmetyku. Zazwyczaj na opakowaniu podany jest okres przez który kosmetyk zachowuje swoje właściwości od otwarcia, np. 6M (6 miesięcy od otwarcia). Trudno jednak byś pamiętała datę otwarcia każdego kosmetyku, dlatego dobrze by było gdybyś gdzieś to notowała, np. na opakowaniu o ile jest to możliwe. Używanie kosmetyków przeterminowanych może negatywnie wpłynąć na naszą skórę.

Używanie kosmetyków na co dzień

By prawidłowo używać kosmetyków, należy także przestrzegać zasad ich aplikowania. Najważniejsza zasada to higiena. Zawsze myj ręce przed aplikacją kremu, inaczej rozniesiesz bakterie z rąk nie tylko na skórę, ale też na całe opakowanie kremu. Drugą zasadą jest umiar. Coś co pomaga w niewielkiej ilości często może zaszkodzić w nadmiarze, dlatego nigdy nie przesadzaj z aplikacją kosmetyków. Przykładowo, zbyt duża ilość odżywki obciąży włosy, a zbyt duża ilość szamponu może je nadmiernie wysuszyć i utrudnić ich rozczesywanie. Warto zawsze używać kosmetyków w ilościach określonych przez producenta.

Jak dobierać kosmetyki?

Zawsze powinnyśmy dobierać kosmetyki pod swój rodzaj cery czy włosów. Niezalecane jest wykańczanie kosmetyków po kimś, zwłaszcza gdy ma zupełnie odmienny rodzaj cery. Jeśli nie wiesz jaka jest Twoja skóra i jakich kosmetyków potrzebujesz, możesz udać się po poradę do kosmetyczki. To samo tyczy się włosów, innego odżywiania potrzebują włosy niskoporowate, a innego wysoko. Stosowanie nieodpowiednich masek i odżywek może nawet jeszcze bardziej zaszkodzić włosom. Dobrej rady odnośnie doboru kosmetyków, powinien udzielić nam fryzjer.

Najważniejszy jest skład, a nie opakowanie

Postaraj się zawsze zwracać uwagę na skład kosmetyków. Dobra reklama, piękna modelka i znana marka nie zawsze są gwarancją skuteczności produktu. Poczytaj trochę na temat szkodliwych i drażniących składników produktów kosmetycznych, a następnie postaraj się analizować skład kosmetyków przed zakupem. Warto również zwrócić uwagę na coraz popularne kosmetyki organiczne, zawierające jedynie składniki naturalne. To bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych produktów chemicznych. Warto używać kosmetyków naturalnych z wielu powodów, zarówno zdrowotnych jak i estetycznych.

Jeśli kupujesz jakiś kosmetyk ze względu na to, że zawiera olejek arganowy? sprawdź ile tak naprawdę go w tym kosmetyku jest. Często bowiem zdarza się tak, że reklamowany składnik, występuje w kosmetyku w ilościach bardzo śladowych. Pamiętaj, że najwięcej w kosmetyku jest tego składnika, który znajduje się na początku listy. Dobrym patentem na omijanie kosmetycznych bubli jest czytanie opinii użytkowniczek danego kosmetyku, np. na forach internetowych. Pamiętaj jednak, że coś co komuś się przysłuży, niekoniecznie musi przypaść do gustu Tobie.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.