Strona główna Zdrowie i uroda Dlaczego stosowanie kosmetyków jest ważne

Dlaczego stosowanie kosmetyków jest ważne

1138
0
stosowanie kosmetyków
Zbyt intensywne stosowanie kosmetyków może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i urodę

Stosowanie kosmetyków ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale i zdrowotne. Pozwala ochronić organizm przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz jego szybszą regenerację.Oczywiście dotyczy to dobrej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych, które nie zawierają potencjalnie szkodliwych dla zdrowia dodatków chemicznych.

Każdy z nas, niezależnie od płci i wieku używa mniejszej lub większej ilości kosmetyków. Czy ktoś jednak zastanawiał się po co właściwie to robimy? Dlaczego tak naprawdę stosowanie kosmetyków jest ważne?

Stosowanie kosmetyków a ochrona przed szkodliwymi czynnikami

Stosowanie kosmetyków ochronnych jest niezbędne by zabezpieczyć skórę i włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Mrozy, upały, wysokie promieniowanie UV, suche powietrze, detergenty, uszkodzenia mechaniczne… to tylko niektóre czynniki, które narażają naszą skórę i włosy na uszkodzenia.

Kosmetyki ochronne mają za zadanie możliwie jak najlepiej je chronić. Mowa tu np. o pomadkach, które chronią nasze usta przed popękaniem, kremach do delikatnej skóry rąk, które chronią ją przed mrozem i działaniem detergentów czy maskach i odżywkach, które wzmacniają nasze włosy. Szczególnie istotne kosmetyki ochronne to oczywiście te z filtrem UV. Należy pamiętać, że stosowanie kosmetyków z filtrem UV zalecane jest nie tylko latem, ale i zimą. Wtedy zmniejsza się tylko moc filtra.

Wspomaganie naturalnych procesów organizmu

Zadaniem wielu kosmetyków jest po prostu wspomaganie naturalnych procesów, które zachodzą w naszej skórze. Są to np. kremy czy maski regenerujące. Ważne jest jednak by skórę wspierać, ale jej nie rozleniwiać, czyli dawać jej też czas na to by sama się zregenerowała. Procesy regeneracyjne zachodzą w naszym organizmie naturalnie, jednak stosowanie kosmetyków może ten proces wspomóc lub przyśpieszyć. Warto przy tym kupować kosmetyki sprawdzone i o wysokiej jakości.

Oczyszczanie jest niezwykle ważne

Każdy chyba wie jak ważne jest stosowanie kosmetyków oczyszczających. Ich funkcją jest dogłębne oczyszczanie skóry z nagromadzonych toksyn i zanieczyszczeń, samo przemywanie wodą może bowiem nie wystarczyć. Należy także pamiętać o tym, że wierzchnia część naszego naskórka co jakiś czas złuszcza się i obumiera. Warto wspomóc ten proces stosowaniem dostosowanych do naszej skóry peelingów, należy jednak pamiętać, by robić to maksymalnie 2 w tygodniu. Inaczej skóra nie będzie miała czasu się zregenerować.

Stosowanie kosmetyków, a codzienna higiena

Nie da się ukryć, istnieje ścisły związek pomiędzy stosowaniem kosmetyków, a naszą higieną. Szampony, mydła, żele pod prysznic, antyperspiranty, płyny do higieny intymnej, wszystkie te kosmetyki pozwalają nam zadbać o odpowiedni poziom higieny. Należy także pamiętać, że kosmetyki te nie tylko myją i zwalczają nieprzyjemny zapach, ale też odbierają pożywkę bakteriom, usuwając zanieczyszczenia.

Kosmetyki dla podkreślenia swych atutów

Wiele kosmetyków służy przede wszystkim podkreśleniu naszych atutów i ukryciu niedoskonałości. Mowa tu szczególnie o kosmetykach kolorowych. Poprzez makijaż czy manicure, kobiety podkreślają nie tylko swe zalety, ale i swój indywidualny charakter.

Stosowanie kosmetyków dla lepszego samopoczucia

Stosowanie kosmetyków, szczególnie tych pięknie pachnących potrafi naprawdę poprawić nastrój. Dodatkowo, w trakcie aplikacji kosmetyków, dokonujemy automasażu, co ma duże znaczenie nie tylko dla kondycji i ukrwienia naszej skóry, ale i dla naszego samopoczucia.

Kosmetyki lecznicze

Osobną kategorią kosmetyków, są te, które mają za zadanie zwalczać pewne stany chorobowe. Może być to szampon przeciw łupieżowy czy krem anty trądzikowy. Ich stosowanie może być nam zalecone np. przez lekarza dermatologa.

Kosmetyki naturalne

Zbyt intensywne stosowanie kosmetyków może wpływać negatywnie na procesy samodzielnej regeneracji organizmu. Warto wtedy korzystać częściej z kosmetyków naturalnych i organicznych. Ich działanie cechuje się zwykle znacznie łagodniejszą ingerencją w strukturę tkanek, a zatem pielęgnacja może być stosowana bezpieczniej oraz intensywniej.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.