Strona główna Dzieci Psycholog dziecięcy – Kiedy warto skorzystać

Psycholog dziecięcy – Kiedy warto skorzystać

1261
0
psycholog dziecięcy
Zawsze warto udać się z dzieckiem do psychologa kiedy nie jesteśmy pewni rozwiązania problemów

Wielu rodziców zastanawia się kiedy i z jakich powodów warto udać się z dzieckiem do psychologa. Istnieje co najmniej kilka przesłanek, których nie należy nigdy bagatelizować i rozważyć zewnętrzną pomoc. Psycholog dziecięcy może bowiem najskuteczniej rozwiązać dany problem. Kiedy zatem warto rozważyć taką wizytę?

W wielu rodzinach nadal panuje powszechne przekonanie, że z dzieckiem do psychologa należy się wybrać dopiero wtedy, gdy sprawia poważne problemy wychowawcze. Rodzicom trudno jest przyznać się do tego, że mogą potrzebować tego typu pomocy. Tymczasem to nie jest żaden powód do wstydu. Wizyta w poradni to często najlepsze wyjście, a im szybciej psycholog zdiagnozuje problem, tym łatwiej rodzicom będzie go rozwiązać.

Psycholog dziecięcy może pomóc, kiedy dziecko nie rozwija się prawidłowo

Często zdarza się tak, że trzeba się wybrać z dzieckiem do psychologa, gdy jest ono jeszcze bardzo małe. Wielu rodziców uważa to za bezsensowne, w końcu dziecko nie położy się na kozetce i nie opowie o swoich problemach. Taki tok myślenia spowodowany jest stereotypami związanymi z wizytą u psychologa. Jeśli nasze dziecko rozwija się wolniej od rówieśników, zawsze warto wybrać się na kontrolę do poradni.

Nie znaczy to, że nasze dziecko jest gorsze. Najczęściej okazuje się, że po prostu rozwija się swoim rytmem. Ale jeśli pojawiają się jakieś problemy rozwojowe np. z mową lub motoryką to psycholog szybko je zdiagnozuje i doradzi rodzicom jak powinni pracować z dzieckiem w domu, jakie zabawki będą dla niego najbardziej stymulujące. Taka pomoc jest niezwykle cenna, bo wczesne wychwycenie nieprawidłowości pozwala całkowicie je zniwelować!

Pomoc psychologa, gdy dziecko nagle zmienia swoje zachowanie

Zdarzają się takie sytuacje, gdy dziecko nagle i niespodziewanie całkowicie zmienia swoje zachowanie. Dotyczy to zarówno najmłodszych dzieci, jak i tych starszych. Jeśli dziecko nagle zrobiło się zamknięte w sobie, niechętnie się bawi, jest apatyczne, zaczęło się moczyć, ma problemy ze snem, warto wybrać się z dzieckiem do psychologa.

Rodzicom trudno może być znaleźć przyczynę problemu, zdarza się też tak, że starsze dzieci po prostu nie chcą rozmawiać z rodzicami o problemie i szybciej otworzą się przed obcą, neutralną osobą. Takie nagłe zamknięcie na świat jest szczególnie niepokojącym sygnałem u małych dzieci, gdyż może oznaczać np. autyzm.

Pomoc psychologiczna gdy dziecko jest agresywne

Koniecznie należy wybrać się z dzieckiem do psychologa jeśli wykazuje ono zachowania agresywne. Co ciekawe, problem ten nie dotyczy wyłącznie starszych dzieci. Nawet półtoraroczne dziecko potrafi sterroryzować całą rodzinę! Problemem często pojawiającym się u dzieci jest nie tylko agresja wobec innych, ale i wobec samych siebie, czyli autoagresja. Pojawienie się takich zachowań może świadczyć o tym, że dziecko nie radzi sobie z emocjami, nie potrafi w inny sposób rozładowywać napięcia. Psycholog dziecięcy może mu bardzo pomóc!

Gdy coś się wydarzy… pomóc może psycholog dziecięcy

Zdarzają się takie sytuacje losowe w naszym życiu, że nawet my dorośli, nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. A co dopiero dziecko? Śmierć ukochanego dziadka lub jednego z rodziców, to zawsze ogromna trauma dla dziecka. Jeśli rodzic również nie potrafi sobie poradzić z tą stratą lub nie wie jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, dobrze byłoby wybrać się do psychologa dziecięcego.

Nie bójmy się szukać pomocy w takich sytuacjach i nigdy nie traktujmy wizyty u psychologa jako rodzicielskiej porażki! Tak jak lekarz jest wyspecjalizowany w ratowaniu życia i nikt z nas nie podejmuje się leczenia dziecka na własną rękę, tak psycholog przez wiele lat uczył się jak pomagać w takich sytuacjach!

Gdy dziecko ma problemy w szkole

Jeśli nauczyciel lub wychowawca w przedszkolu zwróci nam uwagę, że nasze dziecko ma problemy, nie czujmy się obrażeni! W takich placówkach pracują wyszkoleni pedagodzy, którzy bacznie obserwują dziecko i potrafią wychwycić nieprawidłowości. W takim przypadku warto udać się z dzieckiem do psychologa. Problemy w szkole mogą przybierać różnorodną formę. Może dziecko jest zamknięte w sobie, nie nawiązuje kontaktu z rówieśnikami, a może ma problemy ze skupieniem w czasie zajęć?

Wizyta u psychologa dziecięcego jest również konieczna, jeśli dziecko ma duże problemy z ortografią, czytaniem lub liczeniem. Może się okazać, że dziecko cierpi np. na dysortografię, dysleksję lub dyskalkulię. Diagnoza jest o tyle ważna, że psycholog nie tylko  doradzi nam jak powinniśmy pracować z dzieckiem, ale też potwierdzi jego dolegliwość wydaniem odpowiedniej opinii. Zaświadczenie takie może znacznie ułatwić dziecku naukę w szkole, np. podczas sprawdzianów czy egzaminów.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.