Strona główna Dzieci Zarodek, płód, noworodek – jak rozwija się dziecko?

Zarodek, płód, noworodek – jak rozwija się dziecko?

226
0
zarodek a dziecko

Kiedy właściwie zaczyna się ciąża? Gdy dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem? A może w chwili zagnieżdżenia zarodka? I kiedy zarodek zamienia się w płód, a płód w noworodka? Wszystko wyjaśniamy w poniższym tekście.

Kiedy zarodek, a kiedy płód?

Zagnieżdżenie zarodka to „finał” zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie. Powstała w ten sposób zygota zmierza do jamy macicy. Kształtuje się „po drodze” jej warstwa zewnętrzna, z której później powstanie łożysko, oraz wewnętrzna, z której rozwinie się zarodek.

Zagnieżdżenie zarodka, czyli implantacja, może, choć nie musi dawać zauważalne przez kobietę objawy. Takim symptomem może być niewielkie krwawienie. Wynika to z faktu, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest mocno ukrwiona pod wypływem hormonów takich jak progesteron i estrogeny.

Ile dni po zapłodnieniu następuje zagnieżdżenie zarodka? Proces implantacji rozpoczyna się w szóstym lub siódmym dniu po zapłodnieniu. W tym czasie embrion przylega do nabłonka błony śluzowej macicy, ale nie jest z nią trwale połączony. Około dziewiątego dnia zaczyna umiejscawiać się w tym nabłonku. Mniej więcej 12. dnia po zapłodnieniu następuje całkowita implantacja zarodka – blastocysta wnika w błonę śluzową macicy.

Etapy rozwoju zarodka

Jakie są etapy rozwoju zarodka? Po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem następuje szereg podziałów prowadzących do powstania zarodka mającego połowę chromosomów pochodzącą od mamy, a drugą od taty. Jest też ustalana płeć dziecka – jeśli z plemnika zostanie przekazany chromosom X, będzie to dziewczynka, a jeśli Y – urodzi się chłopiec. Okresem zarodkowym nazywa się czas od 2. tygodnia do 8. tygodnia życia wewnątrzmacicznego. Jest to czas organogenezy, kiedy różnicują się tkanki i powstaje większość narządów dziecka.

Czym jest implantacja zarodka?

Na etapie blastocysty zarodek może przyłączyć się do błony śluzowej macicy – i właśnie ten etap nazywamy implantacją. Prawidłowe miejsce zagnieżdżenia zarodka to górna, tylna i boczna ściana macicy.

Kiedy zarodek zagnieżdża się w macicy?

Jak wygląda rozwój zarodka? Proces implantacji rozpoczyna się w szóstym lub siódmym dniu po zapłodnieniu. Zagnieżdżenie się embrionu w macicy skutkuje wzrostem produkcji hormonów – w tym estrogenu, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Ich działanie pomaga przygotować organizm do zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju dziecka, m.in. przez stymulowanie tworzenie łożyska. Jednocześnie skutkuje zatrzymaniem miesiączek i może powodować, że po jakimś czasie zaczniesz obserwować także inne objawy wskazujące na ciążę.

Okres zarodkowy – co się dzieje z dzieckiem?

Pęcherzyk ciążowy (gestational sac) jest inaczej nazywany jajem płodowym. Jest strukturą najwcześniej widoczną podczas badania USG we wczesnej ciąży. Jego obecność w jamie macicy można stwierdzić już między 4. a 5. tygodniem ciąży. Jest kulistego kształtu i zazwyczaj znajduje się w górnej części macicy. Zawiera on między innymi pęcherzyk zarodkowy, zarodek oraz błony owodniowe. Od zewnątrz jajo płodowe otacza kosmówka. Około 9. tygodnia pęcherzyk ciążowy zostaje wypełniony przez worek owodniowy i od tego momentu nie używa się już nazwy pęcherzyk ciążowy, a zastępuje się ją „pęcherzem płodowym”. Tutaj też rozgranicza się używanie nazw: zarodek a płód.

Okres płodowy – jak przebiega?

Serce dziecka jest pierwszym narządem, który zaczyna samodzielnie funkcjonować w jego organizmie. Swoją pracę rozpoczyna już w 22. dniu życia wewnątrzmacicznego, a między 4. a 7. tygodniem powstają w nim przegrody, dzielące je na cztery jamy – dwa przedsionki oraz dwie komory.

Od około 6. tygodnia ciąży podczas USG lekarz jest w stanie uwidocznić zarodek i akcję jego serca. To wtedy rodzice pierwszy raz mogą usłyszeć bijące serduszko ich dziecka.

Poprzedni artykułJak wybierać sukienki na różne okazje?
Następny artykułDamskie sukienki
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.