Strona główna Dzieci Jak i kiedy zacząć uczyć dziecko czytać

Jak i kiedy zacząć uczyć dziecko czytać

1459
0
kiedy uczyć dziecko czytać
Warto zacząć uczyć dziecko czytać najwcześniej jak się da

Wczesna edukacja dzieci musi być bardzo wszechstronna i dostosowana do warunków oraz indywidualnych zdolności. Dlatego warto wiedzieć kiedy zacząć uczyć dziecko czytać. 

Rodzice kilkulatków, często zastanawiają się, czy już nastał najlepszy moment na to, by uczyć dzieci czytać, czy też raczej czekać z tym, aż dziecko pójdzie do szkoły. Jaka jest prawda? Kiedy powinniśmy zacząć uczyć dziecko czytać?

Czytaj dziecku, kiedy jest jeszcze w brzuchu!

Wbrew pozorom, to nie jest żart! Oswajanie dziecka z czytaniem można rozpocząć już w brzuchu mamy. W jaki sposób? Mamo, tato… czytajcie na głos! Wasze dziecko oswaja się z brzmieniem i tonacją Waszych głosów, ma to duże znaczenie dla jego późniejszego rozwoju. Co więcej, głos rodziców i miarowe czytanie dziecku wpływa uspokajająco zarówno na mamę, jak i na malucha!

Od kiedy powinniśmy uczyć dziecko czytać?

Prawda jest taka, że podobnie jak w przypadku nauki mówienia nie ma ściśle określonej granicy wiekowej, która mówiłaby o tym, kiedy dziecko powinno posiąść tę umiejętność. Najczęściej dzieje się to około 5-6 roku życia, gdy dziecko rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą.

Rodzice mogą jednak oswajać swoje dziecko z czytaniem dużo wcześniej, bez względu na to czy dziecko nauczy się czytać, czy tylko rozpoznawać i nazywać literki, i tak będzie miało to ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Wczesne oswajanie dziecka  z czytaniem ma przede wszystkim za zadanie ułatwić mu późniejszą naukę w przyszłości, a nie sprawić, że w wieku 6 lat będzie 'połykać’ encyklopedię.

Ostrożnie z ambicjami

Wielu rodziców podchodzi do swojego dziecka bardzo ambicjonalnie. Chcą, by było we wszystkim jak najlepsze, by miało łatwiejszy start w dorosłość. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy skutecznie uczyć dziecko czytać, to musimy pozwolić mu na naukę jego naturalnym tempem. Przede wszystkim nauka czytania kilkulatka, wcale nie jest nauką. To zabawa! I tylko ta forma oswajania z czytaniem jest skuteczna. Rodzice muszą pamiętać, że każde dziecko rozwija się swoim naturalnym tempem.

Jeśli Wasze dziecko w wieku 6 lat jeszcze nie czyta, nie znaczy to, że w przyszłości będzie stroniło od książek. Dziecko prędzej czy później nadgoni, a może nawet prześcignie swoich rówieśników.

Zarażaj!

Najprostszym sposobem, by uczyć dziecko czytać, jest zarażenie go książkową pasją. Bądźcie dla niego wzorcem, niech widzi, że dorośli czytają książki, że sprawia im to przyjemność. Podkreślcie jak duże znaczenie ma to dla jego rozwoju. Z uwagą dobieraj książki, które podsuwasz swojemu dziecku, staraj się, by były dostosowane do jego wieku, możliwości, ale i upodobań.

Książki muszą być dla niego atrakcyjne, żeby samo odczuwało potrzebę ich czytania. Łatwiej będzie Ci nauczyć dziecko czytać, jeśli od początku będzie mu się to kojarzyło z czymś ciekawym i atrakcyjnym! Pamiętaj, by czytać dziecku od samego początku, nawet wtedy, gdy jest jeszcze maleńkie i wydaje się nic nie rozumieć. Dziecko nie może kojarzyć książek i czytania z nudą lub stresem, bo na zawsze się do nich zniechęci!

Korzystaj z pomocy

Żeby skutecznie uczyć dziecko czytać, musisz stopniowo oswajać je z tematem, podczas zabaw. Wykorzystaj do tego klocki i puzzle z literkami, wspólnie układajcie wyrazy, opowiadaj dziecku o literkach, ucz ich rozpoznawania. Ważne jest, by na początek nie przesadzić z ich ilością, pamiętaj, że dla dziecka to zupełna nowość. W księgarni znajdziesz również sporo książeczek dla maluchów, które w atrakcyjny sposób wprowadzają je w świat czytania i uczą literek, warto z nich skorzystać.

Pamiętaj, że nauka u dziecka, musi łączyć się z zabawą i możliwie jak najbardziej różnorodną formą. Nie oczekuj od dziecka cudów, a już na pewno nie licz na to, że 3-latek zajmie się książką na dłużej. Dzieci uczą się w ruchu! Jeśli szukasz konkretnych wskazówek, zapoznaj się z osobą Glenna Domana, który opracował skuteczną metodę nauki czytania już u bardzo małych dzieci.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.