Zabawa w rozwoju dziecka nie pełni tylko funkcji relaksacyjnej. To również bardzo ważny sposób edukacji i zdobywania nowych umiejętności. Stanowi ponadto źródło wielu cennych bodźców, niezbędnych do budowy własnych doświadczeń i poznawania emocji. Czym zatem jest zabawa w życiu dziecka?
Zabawa w rozwoju dziecka odgrywa ogromną rolę, której nie należy sprowadzać wyłącznie do przyjemności i rozrywki. Nie ma lepszego sposobu na naukę, niż właśnie poprzez zabawę! Dlaczego?
Zabawa a pierwsze tygodnie życia
Zabawa w rozwoju dziecka odgrywa ogromną rolę i to już od pierwszych tygodni życia. Samo potrząsanie grzechotką uczy dziecko, że jego działanie przynosi konsekwencje, w postaci określonego dźwięku. Już pierwsze zabawy, choć dorosłym mogą wydawać się nieudolne lub bezsensowne, mają wpływ na rozwój dziecka. Poprzez zabawę dziecko poznaje otaczający je świat.
Bezsensowne zabawy
Rodzicu, zabawy Twojego dziecka, nigdy nie są bezsensowne! One zawsze mają jakiś sens i cel, który niekoniecznie musi być przez Ciebie rozumiany. Nigdy nie należy przerywać zabawy dziecka, nawet jeśli wydaje nam się ona ’głupia’. Dziecko rozwija się swoim rytmem, wykorzystując swój naturalny potencjał.
Poza tym, dziecko ma ogromną wyobraźnię, która znajduje się poza zasięgiem nas, dorosłych. Dzieci, których zabaw nikt nie hamuje, są w przyszłości bardziej kreatywne, samodzielne i twórcze. Jeśli dziecko będzie potrzebowało Twojej obecności lub Twoich pomysłów, z pewnością da Ci to do zrozumienia. Staraj się jednak, by dziecko miało czas i warunki do tego by pobawić się samo. Samodzielna zabawa w rozwoju dziecka odgrywa bardzo istotną rolę!
Zabawy umożliwiają lepsze kształtowanie umiejętności społecznych
Niektórzy rodzice mylnie uważają, że nauka poprzez zabawę tyczy się tylko tego, by uczyć dziecko cyferek, liter, liczenia, czytania… Owszem, zabawa jest tu bardzo przydatna, ale dopiero na późniejszym etapie. Dziecko poprzez zabawę uczy się już wcześniej! Przede wszystkim są to jego umiejętności społeczne, umiejętność komunikacji, nawiązywania kontaktów i odnalezienia się w grupie.
Już niespełna dwuletnie dziecko, próbuje opiekować się misiem lub lalką, próbuje je karmić. Chce czesać mamę i gotować z nią obiad lub próbuje pomóc tacie w majsterkowaniu. Te proste, codzienne czynności są dla niego zabawą, która pomaga mu odnaleźć się w Waszym dorosłym życiu. Zabawa w rozwoju dziecka odgrywa niebagatelną rolę, ponieważ już teraz uczy je współpracy z innymi, wyczula je na bodźce płynące z otoczenia i uczy jak na nie reagować. Już małe dziecko, poprzez zabawę uczy się wyciągać wnioski ze swojego zachowania. To ogromnie ważna umiejętność!
Kiedy zabawa przestaje być zabawą?
Żeby zabawa przynosiła dziecku korzyści i pomagała mu się rozwijać, musi spełniać pewne określone kryteria. Przede wszystkim, zawsze musi być dostosowana do jego wieku i możliwości. Koniecznym warunkiem jest także to, by zabawa ta sprawiała dziecku przyjemność. Jeśli rodzic narzuca dziecku konkretną formę zabawy, a jemu ona nie odpowiada… to nie możemy już mówić o zabawie! Zabawa w rozwoju dziecka ma taką ogromną rolę, przede wszystkim dlatego, że jest naturalnym, niczym niewymuszonym, ale i przyjemnym procesem nauki. Dziecko się bawi, bo tego chce, a uczy się przy okazji.
Angażowanie obu półkul
Dla przyswajania i zapamiętywania informacji ogromnie ważne jest to, by angażować obie półkule mózgu. I to właśnie ma miejsce podczas niemal wszystkich zabaw ruchowych! Jeśli chcemy, by nasze dziecko rozwijało się jak najlepiej, a także nie miało żadnych problemów z nauką, od początku oferujmy mu dopływ różnorodnych bodźców. Śpiew, muzyka, taniec, podskoki, różnorodne faktury materiałów… pamiętajcie tylko, że złożoność bodźców musi być zawsze dostosowana do wieku dziecka.
Dbajcie o różnorodność zabaw
Dziecko na każdym etapie swojego rozwoju potrzebuje różnorodnych rodzajów zabaw i każda z nich ma dla niego duże znaczenie. Czasem dziecko potrzebuje samodzielnej zabawy, takiej gdzie rodzic sprawuje tylko pieczę nad jego bezpieczeństwem, nie ingerując w całokształt jego działań. Czasem potrzebuje zaangażowania ze strony rodziców, ich czasu i uwagi. Sprawdzić się wtedy mogą np. różnego rodzaju gry rodzinne. Z upływem czasu większą rolę zaczną odgrywać zabawy ruchowe i grupowe, towarzystwo innych dzieci również jest bodźcem istotnym dla rozwoju naszego malucha.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić. Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!