Strona główna Związki Dlaczego należy i warto przebaczać

Dlaczego należy i warto przebaczać

2594
0
warto przebaczać
Zawsze warto przebaczać dla siebie a nie innych

Zawsze warto przebaczać, niezależnie od tego co się wydarzyło. Nie oznacza to jednak, że wszystko ma zostać po staremu. Zobacz jak radzić sobie z problemem przebaczenia.

Przebaczenie jest pojęciem, z którym spotykamy się na co dzień. Często zdarza się, że najbliższa nam osoba zrobi coś, co bardzo nas dotknie. Mimo to jednak nasuwa się nam  myśl, że przecież warto przebaczać. Dlaczego?

Przebaczenie zapewnia spokojne sumienie

Jednym z głównych powodów, dla którego warto przebaczać jest spokój naszego sumienia. Nie ma nic cudowniejszego niż harmonia, która panuje na co dzień w relacjach międzyludzkich, a także w życiu w ogóle. Samo przebaczenie ma wiele wspólnego z wiarą osoby, która została zraniona. Mimo to jednak nawet Ci, którzy nie wierzą w żadne wyższe istoty odczuwają spokój poddając się mocy przebaczenia.

Co oznacza przebaczenie?

To nie jest tylko słowo, które rzucone gdzieś w gąszcz pomiędzy inne ma moc odpuszczania grzechów. Fakty są takie, że do samej decyzji o przebaczeniu trzeba dojrzeć emocjonalnie. Rana, która została zadana musi się zabliźnić. Dopiero wtedy będziemy w stanie wybaczyć prawdziwie. Bo tylko w ten sposób warto przebaczać… Czy relacje z osobą, która zadała nam ból, skrzywdziła w jakikolwiek inny sposób będą takie jak wcześniej? Przekonać można się o tym z czasem.

Kiedy najbardziej warto przebaczać?

Coraz częściej słyszy się o rozbitych małżeństwach. O związkach bez przyszłości bo zdradził, czy zdradziła… Bo skłamał(a), bo żył(a) podwójnym życiem. Kiedy taka wiadomość wychodzi na jaw, myśli się tylko o jednym. By zakończyć związek i zapomnieć o tym co było. Później jednak, kiedy emocje opadną, przychodzi czas na „zimny prysznic” i refleksje. Bo przecież to taka prawdziwa, książkowa wręcz miłość. Bo zdarza się tylko raz w życiu i tyle pięknych chwil razem przeżyli. Bo może był jakiś kryzys? I dlatego któreś z nich szukało pocieszenia w ramionach innej osoby?

Może wystarczyłoby porozmawiać, dać sobie jeszcze jedną szansę. Może w takiej sytuacji warto przebaczać? Zwłaszcza, kiedy są małżeństwem i doczekali się gromadki dzieci, które przecież darzą miłością i ojca, i matkę. Może warto schować dumę w kieszeń? Postarać się odbudować i zaufanie i wcześniejsze relacje? Jeżeli dwoje ludzi prawdziwie się kocha, to naprawdę warto przebaczać.

Przebaczenie z „szantażem”

Decydując się na to podarowanie kolejnej szansy często popełniamy poważny błąd, który prowadzi do błędnego koła. Otóż wyraźnie zaznaczamy, że odpuszczamy winy osoby, która wyrządziła nam jakąś krzywdę ale stawiamy warunek. Zazwyczaj mówimy, że wybaczymy, jeżeli już nigdy więcej nie powtórzy się dana sytuacja. I chociaż wydawałoby się nam, że zaznaczając ten fakt jesteśmy w stosunku do drugiej osoby fair, to jednak ona odbiera to zupełnie inaczej.. Bo dana przez nas obietnica przebaczenia, może zostać przez nas cofnięta. Fakt ten często doprowadza do tzw. spirali, która przez psychologów jest także nazywana błędnym kołem.

Do decyzji o przebaczeniu trzeba dojrzeć

Aby nie dopuścić do tego błędnego koła, musimy mieć stuprocentową pewność, że jesteśmy w stanie przebaczyć bezwarunkowo. Do takiej decyzji trzeba jednak dojrzeć, a osoba, która regularnie wystawiana jest na próby, przez swojego partnera, ma zazwyczaj zaniżone poczucie własnej wartości i każdy kolejny „strzał” traktuje jako porażkę. W takiej sytuacji czasami zdarza się tak, że osoba zraniona, stara się tym rzekomym przebaczeniem wzmocnić poczucie własnej wartości tłumacząc sobie to tak, że jeżeli wybaczy, będzie dobrym czy też szlachetnym człowiekiem.

Nie chodzi tutaj też o słuszne  czy moralne postępowanie.. Najważniejszy w przebaczeniu jest fakt odzyskania tej równowagi, która gdzieś się zatraciła. A odzyskamy ją tylko wtedy, kiedy będziemy żyli w zgodzie ze swoim sumieniem i będziemy mogli powiedzieć przede wszystkim sobie, że nie czujemy się zranieni/skrzywdzeni.. że popełniony błąd już nas nie boli. Że odpuszczamy wszystkie winy bezwarunkowo i jesteśmy w stanie żyć w zgodzie z osobą, która nas skrzywdziła. Warto przebaczać, i chociaż sam fakt wybaczenia nie jest równoznaczny z zapomnieniem o winie, czy też z powrotem do relacji sprzed danego wydarzenia, to jednak wiele znaczy dla obydwu stron. Nawet jeżeli faktu tego nie poprzemy słowami, a prawdziwie przebaczymy, druga strona odczuje to z pewnością.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.