Strona główna Dzieci Idealna matka – Dlaczego nie warto nadmiernie się starać

Idealna matka – Dlaczego nie warto nadmiernie się starać

1380
0
idealna matka
Idealna matka to rola dla większości kobiet

Wiele kobiet jest przekonanych, że idealna matka to ich najważniejsza rola życiowa. Praktyka pokazuje jednak, że efekty nadmiernych starań nie przynoszą większych korzyści dziecku, a cały wysiłek służy jedynie poczuciu spełnienia kobiety.

Wiele matek zapewne chciałoby uchodzić za idealne, jednak cały proces wychowawczy i własne trudności często na to nie pozwalają. Warto więc zastanowić się co jest w tym zakresie najważniejsze i jakich błędów przede wszystkim warto unikać.

Czy istnieje idealna matka?

Wiele mam dąży do perfekcji w swojej rodzicielskiej roli i z tego właśnie powodu wydaje im się, że są złymi matkami. Nie istnieje jednak perfekcyjny wzorzec rodzicielstwa – tak samo, jak nikt nie jest doskonały. Błądzić jest rzeczą ludzką. Najlepiej zadbasz o swoje dzieci, nie dążąc za wszelką cenę do doskonałości. Oto parę argumentów na rzecz tej tezy:

1. Twoje dzieci również będą dążyły do perfekcji

Jeżeli obsesyjnie próbujesz kontrolować każdy aspekt swojego życia, twoje dzieci będą przejmować takie zachowania. Towarzyszyć im będzie ciągła obawa przed popełnieniem błędu oraz niska samoocena. Czy wybaczasz sobie własne błędy? Nie warto rozpamiętywać swoich porażek. Z każdego potknięcia płynie jakaś nauka, a każda mama ma do nich prawo. Nauka na własnych błędach jest również bardzo korzystna dla rozwoju dziecka – powinnaś wziąć to pod uwagę, póki twoje pociechy jeszcze są małe.

2. Zrób, co w twojej mocy

Nie możesz oczekiwać od dziecka doskonałości, lecz powinnaś wymagać, by robiło wszystko najlepiej, jak potrafi. Rodzice stanowią dla dzieci wzorzec zachowań, daj więc dobry przykład własnym postępowaniem – bądź najlepszą mamą, jaką być możesz, a pewne niedoskonałości potraktuj jako dobrodziejstwo inwentarza. Twoje dzieci będą się starały dawać z siebie wszystko, jednocześnie nie obawiając się błędów. Tak na prawdę idealna matka to kobieta, która popełnia błędy, ale działa z całym sercem.

3. Wprowadzasz w swojej rodzinie stresową atmosferę

Dążenie do perfekcji to złudna droga, na końcu której nic na ciebie nie czeka. Przez twoją pustą ambicję cierpi cała rodzina. Takie postępowanie prowadzi do nieporozumień i może wywoływać konflikty. Krótko mówiąc, wizja matki idealnej nie idzie w parze z obrazkiem szczęśliwej rodziny! Każda mama powinna dawać dużo ciepła i pewności, a także pomagać uporać się z różnymi błędami i niepowodzeniami.

4. Idealna matka tak na prawdę nie istnieje

Nie ma ludzi doskonałych i nie ma doskonałych wykonawców żadnych życiowych ról. Jeżeli dążysz do perfekcji, twoje wysiłki skazane są na niepowodzenie. Możesz najwyżej zostać świetną mamą i tego się trzymaj. Doceń swoją rolę i nie psuj chwil spędzonych z dziećmi potrzebą ciągłej kontroli.

5. Możesz stracić życiową równowagę

Gdy skupiasz się na jednym obszarze swojego życia, inne mogą na tym ucierpieć. Rola matki jest bardzo istotna, lecz nie może stać się dla ciebie jedyną. Jesteś zapewne również żoną / partnerką, siostrą, córką czy pracownicą. Także te role wymagają wysiłku oraz uwagi – nie zapominaj o nich! Dzieci na dłuższą metę nie będą nigdy szczęśliwe widząc cię w bardzo okrojonej roli życiowej. Idealna matka powinna zawsze dbać o siebie i swoje największe życiowe namiętności i pasje.

6. Sama siebie wpędzasz w stres

Dążenie do perfekcji jest niesamowicie stresujące. Życie w ciągłym napięciu negatywnie odbija się na zdrowiu, a przede wszystkim nie pozwala ci czerpać przyjemności z macierzyństwa. Perfekcjonizm jest jednym ze źródeł ludzkiego nieszczęścia. Dawaj z siebie tyle, ile możesz, ciesz się życiem i zachowaj wiarę we własne siły. Dobra mama uczy się na błędach i zawsze patrzy przed siebie. Pamiętaj, że każdy twój stres odbije się na twoich dzieciach, nawet gdy będziesz starać się go usilnie ukryć.

7. Rób postępy

Zamiast starać się być doskonałą matką, próbuj robić postępy we wszystkich aspektach tej roli. Pamiętaj, że błędy nie muszą być czymś złym, nie powinnaś więc oceniać się zbyt surowo. Musisz sama siebie zaakceptować jako dobrą – lecz nie perfekcyjną – matkę oraz żonę. Twoje dzieci kochają cię taką, jaka jesteś – nie zapominaj o tym! Mama jest tylko jedna, dlatego tej roli nie można zepsuć. A idealna matka to zawsze tylko wyobrażenie, a nie prawdziwe życie. Macierzyństwo to nie wzór geometryczny czy precyzyjna i uniwersalna formuła.

Nieważne, jak bardzo się będziesz starać, i tak nie zostaniesz idealną mamą. Wystarczy, że będziesz wspaniałą rodzicielką. Spędzaj więcej czasu z dziećmi zamiast rozpamiętywać błędy. Czy wciąż jeszcze zaprzątasz swoje myśli dążeniem do perfekcji?

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.