Strona główna Rozwój osobisty Samoocena – Jak ją podnieść i osiągać sukcesy

Samoocena – Jak ją podnieść i osiągać sukcesy

1890
1
samoocena
Warto ciężko pracować nad sobą by podnieść swoją samoocenę

Jeżeli chcesz odnieść sukces w życiu codziennym, oddychać pełną piersią i cieszyć się nawet drobnostkami. Twoja samoocena musi być koniecznie wysoka. Pracuj nad tym, a szczęście zacznie Ci sprzyjać. Przynajmniej tak wskazują obserwacje wielu badaczy na świecie. Jak zatem dobra samoocena wpływa na nasze życie?

Wiele osób ma problem z zbyt niską samooceną. Skupiają się na swoich wadach i poniesionych porażkach, zamykają na świat, boją podejmować nowe wyzwania. Warto z tym walczyć i próbować robić wszystko, by samoocena była wysoka. Warto pamiętać, że problemy z poczuciem własnej wartości praktycznie uniemożliwiają osiąganie życiowych sukcesów.

Pracuj nad sobą nieustannie

Często najskuteczniejszym sposobem, by podnieść swoją samoocenę, jest po prostu intensywna praca nad samym sobą. Zastanów się jakie cechy Ci w Tobie najbardziej przeszkadzają i spróbuj coś z nimi zrobić.

Jeśli np. denerwujesz się, bo wiecznie zawalasz terminy, masz problemy z organizacją pracy, to zamiast biernie przyzwalać na taki stan rzeczy, spróbuj je natychmiast zmienić. Notuj, planuj, nakładaj sobie określone ramy czasowe, w których musisz wywiązać się z zadania. Warto przy tym tworzyć zapisane na papierze harmonogramy działania.

Nad każdym mankamentem charakteru można popracować! Jeśli Twoim kompleksem jest np. Twoja sylwetka, zamiast narzekać, opracuj plan zmian i wprowadź go w życie. Zastanów się nad sobą i nad tym na ile z Twoich kompleksów masz wpływ. Często okazuje się, że na większość! Pamiętaj, że wysoka samoocena najczęściej zależny od samego zaangażowania w proces rozwoju, nie zaś od samych efektów.

Zaakceptuj to czego nie zmienisz

Jeśli Twoim największym kompleksem jest cecha, której nie masz szans zmienić np. zbyt duży nos lub niski wzrost… zamiast się zamęczać, po prostu to zaakceptuj. Zastanów się co da Ci ciągłe myślenie o mankamencie, z którym nic się nie da zrobić? Nic! A takie nastawienie tylko pogłębi Twój problem.

Wysoka samoocena wymaga akceptacji własnych wad i niedoskonałości. Ten element bywa jednak najtrudniejszy do zrealizowania, zwłaszcza gdy własne kompleksy były pogłębiane całymi latami. W niektórych przypadkach konieczna jest pomoc specjalisty, który pomoże odnaleźć Tobie nowe punkty odniesienia i nadać nowych wartości. Nie warto unikać pomocy psychologicznej za wszelką cenę! Wszelkie obawy i uprzedzenia nie maja żadnego realnego uzasadnienia, a ewentualna pomoc może diametralnie odmienić Twoje życie.

Bądź dla siebie dobry

To jak wyrażasz się sam o sobie, to jak o sobie myślisz, ma ogromne znaczenie dla Twojej pewności siebie. Jeśli chcesz, by inni byli dla Ciebie dobrzy, to tego samego wymagaj od siebie. Naucz się dbać o swoje dobre samopoczucie, sprawiaj sobie choćby najdrobniejsze przyjemności, uśmiechaj się do swojego odbicia w lustrze, a Twoja samoocena znacznie wzrośnie. Jak inni mogą Cię polubić, jeśli Ty nie darzysz siebie sympatią?

Dobra samoocena wymaga skupienia się na pozytywach

Wysoka samoocena wymaga skupienia się na swoich zaletach. Jeśli myślisz, że takich nie masz, to uprzedzam: jesteś w błędzie! Każdy je ma, trzeba tylko sobie je uświadomić. Jeśli ktoś powie Ci komplement, podziękuj i zapamiętaj go sobie dokładnie, zamiast z góry zakładać, że był nieszczery.

Rozkoszuj się usłyszanymi komplementami, rozpamiętuj swoje nawet najdrobniejsze sukcesy. Wygrana w szkolnym konkursie, pochwała od szefa lub obiad, który smakował znajomym? Nie ważne jak dawno miało to miejsce. Ciesz się tym! Jak często jest tak, że skupiasz się na swoich niepowodzeniach, czy niemiłych słowach, które Ci ktoś powiedział? Co Ci to daje? Zepsuty humor przez tygodnie, a w konsekwencji obniżona samoocena.

Rozpamiętuj tylko pozytywne wydarzenia, z negatywnych wyciągaj wnioski i puszczaj je w niepamięć! Dobrym sposobem, by Twoja samoocena wzrosła jest spisywanie swoich osiągnięć, zasłyszanych komplementów czy tego za co sami siebie lubimy. Zobaczysz jak szybko lista ta się rozrośnie, a Tobie poprawi się humor za każdym razem gdy do niej zajrzysz. To naprawdę działa!

Uprawiaj sport dla dobrej samooceny

Czasem może się wydawać, że aktywność fizyczna to lekarstwo na wszystko. I w praktyce tak właśnie jest! Znajdź odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportową, ćwicz w domu, biegaj po parku lub zapisz się na siłownię. Podczas uprawiania sportu w Twoim organizmie wydzielają się hormony szczęścia czyli endorfiny, które mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Pamiętaj też, że dzięki aktywności fizycznej poprawi się Twoja sylwetka, postawa… Twoja atrakcyjność widocznie wzrośnie, a to pomoże Ci podnieść swoją samoocenę.

Znajdź sobie hobby

Spróbuj znaleźć sobie zajęcie, które będzie sprawiało Ci przyjemność. Posiadanie pasji pozwala skuteczniej radzić sobie ze stresem, sprawia, że jesteś osobą atrakcyjniejszą zarówno dla siebie, jak i dla innych. Nic tak nie poprawia samooceny, jak świadomość, że jesteśmy w czymś naprawdę dobrzy. Wysoka samoocena zawsze zależy od zaangażowania, niezależnie od naszych zainteresowań

Dbaj o swoje otoczenie

Zastanów się jak duże znaczenie dla Twojej samooceny mają otaczający Cię ludzie. Czy wokół Ciebie nie ma jakichś wampirów energetycznych? Choć określenie to brzmi może zabawnie, to dokładnie oddaje istotę ludzi, którzy mają toksyczny wpływ na nasze samopoczucie. Może masz wokół siebie życzliwych ludzi, którzy uwielbiają wypominać Ci Twoje błędy lub gasić zapał do nowych przedsięwzięć? Ludzi, którzy są zawsze na nie i negują każdy Twój pomysł? Unikaj takich osób, otaczaj się ludźmi pełnymi pozytywnej energii, ciepłych, otwartych, którym obca jest zawiść i zazdrość.

Korzystaj z pomocy, by podnieść swoją samoocenę

Czasem, gdy problem jest poważny, żeby podnieść swoją samoocenę należy skorzystać z pomocy. Od Ciebie zależy jaką przybierze ona formę, możesz wybrać się do psychologa lub skorzystać z pomocy w Internecie. Znajdziesz tam mnóstwo poradników i filmów dotyczących problemów niskiej samooceny. Niska samoocena to duży problem, który może naprawdę sparaliżować nasze życie, dlatego zawsze warto z tym walczyć. Pamiętaj, że samoocena zależy przede wszystkim od Twojego stosunku do swojej osoby. To Ty masz na nią największy wpływ, wykorzystaj to i zmień swoje życie!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.