Strona główna Rozwój osobisty 6 lekcji na osiąganie sukcesu wg Dale’a Carnegie

6 lekcji na osiąganie sukcesu wg Dale’a Carnegie

2829
0
sukces w życiu
Warto poznać zasady Dale'a Carnegie na osiąganie sukcesu w życiu

Osiąganie sukcesu może mieć bardzo różny wymiar i nie tylko pieniężny. Warto poznać uniwersalne zasady, które pozwalają osiągać najbardziej ambitne cele i zamierzenia. Zobacz w jaki sposób radzi jeden z największych motywatorów w biznesie – Dale Carnegie.

Dale Carnegie był słynnym pisarzem i wykładowcą, zajmującym się tematem samorozwoju. Opracował popularne kursy, służące poprawie jakości publicznych przemówień, kształtowaniu zdolności interpersonalnych, poświęcone sztuce pozyskiwania klientów oraz wyznaczenie zasad umożliwiających osiąganie sukcesu. Jest również autorem wielu entuzjastycznie przyjętych książek, m.in.: „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”,Lincoln nieznany” i wiele innych.

Osiąganie sukcesu? Idź za radą Dale’aCarnegie

Dale Carnegie wybił się z rolniczego środowiska w stanie Missouri i zyskał światową sławę. Przekonywał, iż każdy może zmienić stosunek innych ludzi do siebie, podchodząc do nich z pozytywnym nastawieniem. Przyjrzyjmy się teraz sześciu wartościowym lekcjom na osiąganie sukcesu, które są pokłosiem całego życia i pracy Dale’a Carnegie.

1. Podejmij ryzyko. Bez tego nie ma szans na sukces

Nie zadowalaj się przeciętnością i nie zawężaj swoich horyzontów. Często nie potrafimy się sprzedać, zanadto ceniąc własną wygodę. Aby wybić się z tłumu, musisz mierzyć wyżej, a nadto poprzeć swoje ambicje ciężką pracą. Wyobraź sobie, że życie jest grą i nie traktuj go zbyt poważnie. Bądź nowatorski i rób postępy, wykorzystując swoje wrodzone talenty. Wychodzenie z własnej strefy komfortu to podstawowa zasada, umożliwiająca osiąganie sukcesu. Warto pamiętać, że ryzyko to nie hazard. To jedynie podejmowanie nowych wyzwań, które zawsze mogą wiązać się z jakimś niepowodzeniem. Świadome podejmowanie ryzyka daje szansę na stałe uczenie się i rozwój.

2. Zachowaj entuzjazm. On pozwala nie ustawać w trudzie

Nudni ludzie nie wykazują entuzjazmu i nie mają energii, by uwieńczyć swoje starania sukcesem. Powinieneś raźno wstawać rano z łóżka i tryskać optymizmem aż do wieczora. Aby osiągnąć taki stan, możesz przyjąć postawę „Rób to, co kochasz, kochaj to, co robisz”. Dzięki niej dasz z siebie więcej, wykonując swoje codzienne zadania. Jeżeli akurat jesteś nie w sosie, zachowuj się radośnie, a sprawisz tym, iż naprawdę się tak poczujesz! Ludziom optymistycznym i entuzjastycznym osiąganie sukcesu przychodzi znacznie łatwiej. Przyciągają oni dobrą energię z otoczenia, a ich wszelkie działania cieszą się większą aprobatą otoczenia.

3. Kochaj swoją pracę

Musisz nauczyć się kochać swoją pracę, gdyż jest to podstawowy warunek, aby wykonywać ją dobrze i piąć się w górę po szczeblach kariery. Jeśli polubisz swoją pracę, stanie się ona zabawą i będzie sprawiać ci przyjemność. Ponadto nie będziesz ciągle marzył o urlopie. Tak więc podejmij zawód, w którym dobrze się czujesz i spróbuj się rozwinąć na tym polu. Okaże się wtedy, iż wypłata pod koniec miesiąca to tylko dodatkowy bonus! Oczywiście wielu ludzi zapyta, jak kochać swoją nisko płatną i beznadziejnie nudną pracę. Odpowiedź jest prosta. Realizuj się również gdzieś indziej. Osiąganie sukcesu może następować równolegle do pracy zarobkowej. Z czasem hobby czy zainteresowania mogą się stać Twoją pierwszą pracą, z której będzie można swobodnie żyć. Wszystko zależy od zaangażowania i entuzjazmu.

4. Ucz się na błędach

Jesteśmy tylko śmiertelnikami i każdy z nas popełnia błędy. Cała zabawa polega na tym, aby się nie zniechęcać, lecz wyciągać z własnych błędów stosowną naukę na przyszłość. Porażka może stać się odskocznią do dalszej kariery zawodowej. Potraktuj ją jako pretekst do analizy i naprawienia błędów. Nikt nie rodzi się mistrzem, a osiąganie sukcesu to zawsze proces. Odważny człowiek nie ugina się pod razami, które zsyła mu los i ostatecznie powstaje jako zwycięzca.

5. Nie lękaj się lęku

Wielu ludzi po prostu za bardzo się boi, żeby odnieść w życiu sukces. Nie warto do nich dołączać. Wyobraź sobie najgorszy możliwy scenariusz, a następnie ułóż plan na wypadek, gdyby ów scenariusz naprawdę się zrealizował. Odważnie staw czoło swoim lękom, pozbądź się napięcia i kontynuuj to, co zacząłeś. Z czasem zrozumiesz, iż lęk jest jedynie sztuczką umysłu i nauczysz się go ignorować. Osiąganie sukcesu to stałe borykanie się z własnymi słabościami, wśród których lęk stanowi jedną z największych przeszkód.

6. Naucz się wyznaczać priorytety

Efektywne zarządzanie czasem to jeden z kluczy do sukcesu. Postaraj się wykonywać najważniejsze i najtrudniejsze zadania na początku dnia, gdy jesteś rześki i palisz się do działania. Sprawy prostsze i mniej ważne możesz spokojnie załatwić później. Używaj zdrowego rozsądku i inteligencji, aby odróżniać zadania istotne od tych przyziemnych. Przygotuj sobie grafik długoterminowy i plan dnia, by wykonać wszystko w ustalonym czasie, o osiąganie sukcesu stanie się planowym działaniem.

Dale Carnegie uczy, iż w naszych dążeniach nigdy nie powinniśmy wybierać kompromisów. Niech samodoskonalenie się wejdzie nam w nawyk. Skupiajmy się na jakości i dawajmy z siebie wszystko, wykonując wyznaczone zadanie. A jeśli sprawy idą marnie, nie zniechęcajmy się, lecz dzielnie walczmy dalej, nie poddając się. Tak jak głosi hasło firmy Nike: „Po prostu to zrób” – wykonaj dobrze swoje zadanie bez zbędnego hałasu.

Oby przekazana przez Dale’a Carnegie nauka nie poszła w las – bądź najlepszy w tym, co robisz! Daj z siebie wszystko, by rozwinąć swoją karierę i poprawić jakość życia. Osiąganie sukcesu to nic trudnego. Przychodzi samo i niepostrzeżenie, gdy robimy wszystko jak trzeba.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.