Strona główna Rozwój osobisty Talent – 4 skuteczne sposoby na jego odkrycie

Talent – 4 skuteczne sposoby na jego odkrycie

1290
2
talent
Każdy talent należny odkryć i uczynić go użytecznym

Szukasz tajemnej ścieżki do życia pełnego sukcesów? Poszukujesz czegoś, co na pewno gdzieś na ciebie czeka? Koniecznie musisz znaleźć swój wyjątkowy talent! Tak to już jest, że większość ludzi popełnia błąd, biernie czekając na to, aż szansa przyjdzie z zewnątrz i ponosi życiową porażkę. Jak zatem tego uniknąć?

Prawda jest taka, iż najprostszą drogą do sukcesu jest zajrzenie do swego wnętrza. Odkryj, co masz do zaoferowania światu – coś takiego, czego nie ma nikt inny. Odnajdź swój niepowtarzalny talent i wykorzystaj go w konstruktywny sposób. Dowiedz się zatem, dlaczego tak ważne jest odkrycie swoich prawdziwych talentów.

Dlaczego warto zidentyfikować swój wyjątkowy talent i mocne strony

Większość osób do końca życia nie zna swoich wrodzonych talentów oraz atutów – dlatego, iż nie wierzą w ich istnienie lub dlatego, iż nie dostrzegają ich znaczenia. Jeżeli pragniesz osiągać sukcesy, odkrycie swojej wyjątkowości to nie przyjemny dodatek – to konieczność. Dwa poniższe przykłady pomogą ci zrozumieć, dlaczego tak jest:

Talent daje ci największe pole do rozwoju

Obecnie powszechnie przyjmuje się założenie, iż kluczem do sukcesu jest pokonywanie własnych słabości. Ludzie sądzą, iż praca nad sobą w obszarach, w których nie są dobrzy, to najszybszy sposób rozwoju. Mija się to jednak z prawdą. Oczywiście można zdobyć większą wprawę we wszystkim. Praca nad niwelowaniem swoich słabych stron sprawi, iż zamiast być w czymś kiepskim, staniesz się średni. Nigdy jednak nie osiągniesz w niczym autentycznej doskonałości, jeśli nie będzie się za tym krył talent.

Jak mawia Marcus Buckingham: największe pole do rozwoju danej osoby kryje się w jej największych atutach. Odnajdź je więc i wykorzystaj. W ten sposób będziesz w stanie w pełni zrealizować swój potencjał. Nie trać przy tym zbyt wiele czasu na poprawianie własnych słabości, bo mimo wyraźnego postępu, nie osiągniesz w ten sposób prawdziwego sukcesu.

Wykorzystanie własnej głównej cechy wyróżniającej

Tym, co odróżnia cię od innych ludzi, jest twoja wyjątkowa osobowość, włączając w to wszelkiego rodzaju talenty oraz mocne strony, które posiadasz. To jest właśnie największy kapitał, jakim dysponujesz. Aby z niego właściwie skorzystać, na początek należy zdać sobie z niego sprawę. Musisz zrozumieć, iż jesteś wyjątkowy – nikt inny nie posiada takiego zestawu doświadczeń, cech czy umiejętności jak ty.

Nikt nie wyznaje dokładnie takich samych wartości. Twój talent może być ukryty i stanowić unikalny zestaw predyspozycji. Odkrycie swoich mocnych stron to duży krok na drodze do samoświadomości. Znając samego siebie, zyskasz dostęp do swoich wewnętrznych zasobów i będziesz w stanie w pełni z nich czerpać.

Czym tak właściwie jest talent

Talent to twoja mocna strona. To coś, czego wykonywanie lub obmyślanie przychodzi ci bez trudu i daje się wykorzystać w konstruktywny sposób. Nie ma on nic wspólnego z umiejętnościami, które nabyłeś w szkole lub na studiach. Talent jest naturalnym schematem, wedle którego myślisz, odczuwasz czy zachowujesz się.

Psychologowie mawiają, iż 90% tego, o czym codziennie myślimy, jest powtarzalne. Oznacza to, iż większość naszych dzisiejszych myśli to powtórka z dnia wczorajszego i przedwczorajszego? To samo zresztą dotyczy uczuć oraz zachowań. Odkrycie własnych talentów jest zatem jednoznaczne z rozpracowaniem owych schematów, które leżą u podstaw funkcjonowania danej jednostki. Następnie pozostaje już tylko użyć ich na własną korzyść.

Czytaj dalej

2 KOMENTARZE

  1. 1. Zastanów się, co daje ci poczucie siły <-nic. zawsze mam doła, jestem bezwartościowy
    2. Przeanalizuj, na co wydajesz pieniądze <-na alkohol i papierosy
    3. Popytaj swoje otoczenie <-jakie otoczenie? przecież wszyscy mną gardzą.

    jeszcze jakieś złote rady?

    • Plugastwo…Wydaje mi się fundamentalnie najpierw zadać sobie pytania: dlaczego tak robię? dlaczego uważam się za kogoś bezwartościowego? Każdy coś potrafi i każdy człowiek ma swoją wartość. Nie ma przypadku. Pojawiamy się na tym świecie po coś. Jeśli otoczenie Cię nie docenia i sprowadza w dół, to je może zmień? Wartościowi ludzie powinni się nawzajem wspierać. Posiedź w ciszy lub pomedytuj – nie wiem – i odpowiedz koniecznie sobie samemu na te pytania i wyciągnij wnioski – co możesz z tym zrobić.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.