Szkoła rodzenia to dzisiaj bardzo często wybierana droga, będąca objawem świadomego rodzicielstwa. Większość przyszłych mam może w ten sposób poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Co daje szkoła rodzenia i czy warto korzystać z jej zajęć?
Kiedy kobieta przechodzi swoją pierwszą ciążę jest pełna obaw. Nie ma pojęcia co ją czeka, zarówno w trakcie samej ciąży, jak i planowanego później porodu. Szuka odpowiedzi na dręczące ją pytania, czyta poradniki, książki, zagląda na internetowe fora. Mimo to dalej czuje się niepewnie. Wolałaby skorzystać z porad osób doświadczonych. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie szkoła rodzenia.
Jak wybrać szkołę rodzenia?
Żeby podjąć odpowiednią decyzję, należałoby się najpierw zastanowić czego od takiej szkoły oczekujemy, a także w jaki sposób właściwie chcemy rodzić. Czy wolimy, żeby był przy nas partner, czy też zależy nam na porodzie w samotności. A może zdecydujemy się na poród w wannie? Ze znieczuleniem lub bez. Kiedy odpowiemy sobie na wszystkie te pytania, będzie można wreszcie przejrzeć konkretną ofertę, którą prezentuje każda szkoła rodzenia.
Na początku zapytajmy o to, jaka jest tematyka wykładów. Być może nie wszystkie tematy w równym stopniu nas interesują. Być może tylko sama technika przygotowań do porodu, a w tym względzie również jest znaczna różnica w ofertach, jakie przedstawia dana szkoła rodzenia.
Zajęcia praktyczne są zwykle bardzo ważne. Często ważne jest to, czy szkoła działa przy szpitalu. Jeżeli tak, to dzięki temu istnieje szansa, że podczas zajęć poznamy położną, która odbierze dziecko w trakcie porodu. Nie warto podejmować decyzji wyłącznie na podstawie opowiadań znajomych czy rodziny. Każda z nas przecież może zwracać uwagę na inne aspekty. Dlatego przez dokonaniem wyboru warto odwiedzić daną szkołę i sprawdzić na własnej skórze, czy zajęcia tam będą nam odpowiadały.
Czy szkoła rodzenia to dobry pomysł?
Nikt nie zmusi kobiety do tego, by chodziła na tego typu zajęcia. Jednak szkoła rodzenia to miejsce, w którym poznamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dzięki niej wyzbędziemy się lęków i będziemy cierpliwie oczekiwać na dzień porodu – bez strachu. Zazwyczaj boimy się tego, co nie jest nam dobrze znane. Dlatego właśnie szkoła rodzenia jest sposobem na to, by poznać prawdziwe historie i konkretne rozwiązania, oparte na doświadczeniu innych. Możesz w ten sposób rozwiać swoje lęki, ale również dowiedzieć się rzeczy bardzo praktycznych, np. co powinnaś zabrać ze sobą na poród do szpitala.
Zajęcia najlepiej zacząć w trzecim trymestrze lub ewentualnie pod koniec drugiego. Idź na zajęcia zrelaksowana, przygotuj sobie listę pytań, bo chociaż zajęcia odbywają się według ustalonego schematu, to w każdej chwili możesz dopytać o to, czego nie zrozumiałaś lub co cię szczególnie nurtuje.
Co daje szkoła rodzenia?
To pytanie, które zadaje sobie każda niezdecydowana, przyszła mama. Dzięki tego typu zajęciom przede wszystkim nauczysz się metod, które pozwolą Tobie opanować ból. Porozmawiasz o tym, co tobie wolno i o jaką pomoc możesz prosić. Omówicie wszelkie za i przeciw związane ze znieczuleniem zewnątrzoponowym oraz przygotujesz się do samego porodu nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.
Porozmawiacie także o tym jak przebiega sam poród. Omówicie dokładnie każdą kolejną fazę. Dzięki temu będziesz wiedziała, czego możesz się po każdej z nich spodziewać. Zapewne poruszycie temat relaksu w trakcie porodu, gdyż warto dobrze wykorzystać czas pomiędzy skurczami, żeby maksymalnie odpocząć i rozluźnić. Poród będzie dobrym doświadczeniem, jeżeli i matka i ojciec odpowiednio się na niego przygotują. Dlatego szkoła rodzenia zapewni, że w trakcie zajęć omówicie również to, jak ważna jest obecność i pomoc ojca w czasie porodu.
Jak wyglądają zajęcia?
Szkoła rodzenia to nie typowa instytucja, ze stolikami i ławkami. Czekają tam na Ciebie raczej wygodne fotele lub krzesła. To nie tylko teoria, którą należy wykuć, będzie także wiele zajęć praktycznych, które są tak naprawdę najbardziej pomocne. Ubierz się więc wygodnie i zabierz ze sobą obuwie na zmianę. Spotkasz się tam z położną, psychologiem, a czasami nawet z lekarzem. Będziesz mogła zadawać pytania i wdawać się w bardzo interesujące dyskusje.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!