Strona główna Styl życia Szpital – Jak wybrać dobry

Szpital – Jak wybrać dobry

761
0
szpital
Dobry szpital oferuje znacznie lepsze warunki leczenia

Niekiedy stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki lekarskiej, a my bardzo chcemy wybrać dobry szpital do przeprowadzenia leczenia. Nie jest to łatwe, zwłaszcza pod wpływem presji otoczenia i strachu. Co wtedy robić i czym się kierować? Jak wybrać dobry szpital? Postaramy się podpowiedzieć.

Nikt nie lubi szpitali, jednak bywa tak, że nasza wizyta w murach szpitala jest nieunikniona. Spędzimy tam zaledwie kilka dni, lub dłuższy czas – na przykład z powodu rehabilitacji lub przechodzonej po operacji chirurgicznej rekonwalescencji. Nie zawsze mamy czas na to, by wybrać dobry szpital, jeżeli jednak nasz pobyt w tym miejscu jest wcześniej zaplanowany, warto zorientować się, który ze szpitali oferuje dla swoich pacjentów najlepsze warunki.

Zastanów się, czy dany szpital Tobie odpowiada

Nie ma już rejonizacji. Masz prawo wybrać taki szpital, który w stu procentach spełni  Twoje wymagania. Warto wcześniej zrobić wywiad wśród znajomych i rodziny, którzy mieli okazję sprawdzić warunki szpitalne na własnej skórze. Zapytaj o opiekę, o godziny odwiedzin a nawet o posiłki. Ważna jest oczywiście także wykwalifikowana kadra lekarska. Jeżeli stwierdzisz, że warunki panujące w szpitalu tobie odpowiadają wybierz się na „przeszpiegi„. Szczególnie, jeżeli planujesz pobyt na oddziale położniczym. Na co wówczas zwrócić szczególną uwagę chcąc wybrać dobry szpital?

Sprawdź odległość do szpitala

Kobieta, która spodziewa się dziecka chce jak najwięcej czasu spędzić w domu – zwłaszcza w pierwszej fazie porodu. W związku z tym postanawia uśmierzać ból domowymi sposobami i licząc skurcze. Przychodzi jednak taki moment, że trzeba wziąć do ręki spakowaną torbę i wyruszyć do szpitala. Nigdy nie wiadomo ile będzie trwała ostateczna faza porodu, dlatego tak ważne jest to, by szpital znajdował się jak najbliżej miejsca zamieszkania ciężarnej kobiety.

Zapytaj o opinie o danym szpitalu

Na pewno ktoś z Waszych znajomych rodził w ostatnim czasie. Podpytajcie te kobiety o to, jak oceniają opiekę położnej, zarówno nad noworodkiem jak i nad rodzącą. Jeżeli potrzebujecie bardziej szczegółowych danych zaopatrzcie się w codzienną prasę, w której co jakiś czas można trafić na publikację z rankingiem szpitali. Można również zajrzeć na zestawienie szpitali klinicznych w Polsce dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Sprawdź, jakie ma wyposażenie

Dobry szpital to Twój komfort i szybsze dochodzenie do siebie. Być może chcielibyście „rodzić razem„? W taki układzie bardzo wygodna będzie opcja, w której to można skorzystać z oddzielnej sali. Jeżeli kobieta jest mało odporna na ból, powinna również mieć możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Każdy dobry szpital może je Wam zaproponować. No i inne sposoby na uśmierzenie bólu, a także przyspieszenie porodu. Zapytajcie, czy na przykład możecie rodzić w wodzie. Wielką pomocą jest także specjalna piłka, która przyspiesza zwiększenie rozwarcia.

Podpytaj o statystyki leczenia w danym ośrodku

Dobry szpital to taki, z którego nie zostaniesz odesłana z kwitkiem. Nie wszystkie kobiety rodzą w wyznaczonym terminie, dlatego bywa i tak, że na korytarzu spotyka się ich kilka, i każda z nich wie, że to już. Jeżeli szpital nie jest odpowiednio przystosowany do odebrania kilku porodów na raz istnieje ryzyko, że któraś z tych kobiet zostanie odesłana do innego. A wtedy nie będzie już czasu na dokonywanie wyborów i sprawdzanie jego pozycji w rankingu.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Daj sobie czas na to, by podjąć dobrą decyzję. Zrób listę szpitali, którymi jesteś zainteresowany i na długi czas przed planowanym pobytem w którymś z nich poszukuj informacji na temat danej placówki. Przeglądaj strony internetowe, zadawaj pytania na forach. Zrób swój własny ranking szpitali, oparty na informacjach, które zdobyłeś w różny sposób. Nie czekaj do ostatniej chwili, bo czas jest najgorszym doradcą. Bądź cierpliwy w swych poszukiwaniach i skrupulatnie sprawdzaj wszystko, co budzi Twoje obawy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – pytaj o nie. Pracownicy szpitala mają obowiązek odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułJak napisać dobry biznesplan
Następny artykułWolny związek – Na czym polega
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.