
Opracowanie niniejszego artykułu oparto na danych, opublikowanych przez portal społecznościowy LinkedIn, największy serwis zawodowy tego typu. Zaprezentowano w nim najbardziej poszukiwane przez pracodawców w 2013 roku umiejętności zawodowe.
LinkedIn to portal społecznościowy, dedykowany dla społeczności zawodowej, z liczbą 259 mln zarejestrowanych użytkowników na całym świecie. Dzięki formule rejestracyjnej oraz monitoringowi aktywności uzyskuje on wiele informacji o aktywności na rynku pracy. Użytkownicy samodzielnie wpisują posiadane umiejętności zawodowe oraz doświadczenie, dzięki czemu mogą być skutecznie wyszukiwani, a w konsekwencji zatrudniani przez przyszłych pracodawców. W ten sposób powstaje ogromna baza danych o pracownikach, umożliwiająca łatwiejsze docieranie do właściwych osób. Na ich podstawie pracodawcy mogą dokonywać wstępnej rekrutacji, bez tradycyjnego CV i listu motywacyjnego.
Umiejętności zawodowe to klucz do sukcesu?
Na tej podstawie LinkedIn dokonał analizy zebranych informacji i pogrupował umiejętności zawodowe w poszczególne kategorie. Sprawdzono również aktywność w zakresie zatrudnienia oraz zainteresowania poszczególnymi profesjami. Dzięki temu możliwe było wskazanie tych najbardziej atrakcyjnych na rynku pracy w minionym roku.
Niżej zaprezentowano 25 umiejętności zawodowych, które wg LinkedIn są najbardziej pożądane przez pracodawców.
Listę podano w oryginalnym, angielskim zapisie:
- Social Media Marketing
- Mobile Development
- Cloud and Distributed Computing
- Perl/Python/Ruby Programming
- Statistical Analysis and Data Mining
- User Interface Design
- Digital and Online Marketing
- Recruiting
- Business Development/Relationship Management
- Retail Payment and Information Systems
- Business Intelligence
- Data Engineering and Data Warehousing
- Web Programming
- Algorithm Design
- Database Management and Software
- Computer Graphics & Animation
- C/C++ Programming
- Middleware and Integration Software
- Java Development
- Software QA and User Testing
- PR and Communications
- Software Engineering Management
- Information Security
- Strategy and Strategic Planning
- Storage Systems and Management
Słabe strony listy najlepszych umiejętności zawodowych
Można również zauważyć, że dane prezentowane przez LinkedIn nie obejmują wszystkich możliwych profesji, z kilku zasadniczych powodów. Najważniejsze z nich dotyczą ograniczonego zainteresowania tym sposobem rekrutacji pracodawców chcących zatrudnić pracowników niżej wykwalifikowanych lub posiadających umiejętności zawodowe w bardziej tradycyjnym zakresie. Docieranie do takich pracowników ma często wymiar bardziej lokalny, bez wykorzystania technik globalnych. Również nie wszyscy pracownicy poszukują pracy przy pomocy takich serwisów jak LinkedIn.
Serwis wskazuje, iż najbardziej cenione są umiejętności związane z nowymi technologiami. W następnej kolejności występują kwalifikacje w zakresie nowoczesnych technik zarządzania oraz komunikacji. Dotyczy to zarówno planowania strategicznego, marketingu internetowego, rekrutacji pracowników czy rozwoju mediów społecznościowych. Można z tego wywnioskować, iż wszystkie wymienione profesje wpisują się w najbardziej dochodowe, z punktu widzenia pracodawców, biznesy. Nie oznacza to jednak, że popyt ogranicza się jedynie do tych wymienionych na liście. Nie obejmują one np. wielu innych nauk inżynierskich, medycznych czy biotechnologicznych, mogących mieć w przyszłości równie wspaniałe perspektywy w zakresie zatrudnienia.
Konkluzje i trendy na temat poszukiwanych profesji
- Najbardziej cenione umiejętności zawodowe oparte są na technicznym przygotowaniu pracowników oraz zdolnościach w zakresie nauk ścisłych. Stanowią one odzwierciedlenie rozwoju wiodących gospodarek światowych, opartych na wiedzy.
- Wiele umiejętności zawodowych dotyczy gromadzenia, przetwarzania oraz prezentowania danych, wskazujących na silną potrzebę zarządzania informacją. Związane są one z ogólnoświatowym trendem w zakresie budowy systemów gromadzenia i wyszukiwania wiedzy.
- Poszukiwane umiejętności zawodowe w zakresie zarządzania skupiają się głównie na potrzebie wzrostu korporacyjnego, znajdowania wykwalifikowanych pracowników oraz nowych źródeł dochodów.
Powyższa lista nie daje pełnego obrazu potrzeb współczesnego rynku pracy, jednak może stanowić cenne źródło wiedzy na temat dominujących trendów. Warto się jednak zastanowić czy nie warto więcej popracować nad którąś z własnych umiejętności zawodowych, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość.
źródło: LinkedIn
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!