Strona główna Nauka i kariera Umiejętności zawodowe – Co dzisiaj warto umieć

Umiejętności zawodowe – Co dzisiaj warto umieć

1671
0
umiejętności zawodowe
Kluczowe na rynku pracy umiejętności zawodowe obecnie dotyczą głównie technologii informatycznych i zarządzania

Opracowanie niniejszego artykułu oparto na danych, opublikowanych przez portal społecznościowy LinkedIn, największy serwis zawodowy tego typu. Zaprezentowano w nim najbardziej poszukiwane przez pracodawców w 2013 roku umiejętności zawodowe.

LinkedIn to portal społecznościowy, dedykowany dla społeczności zawodowej, z liczbą 259 mln zarejestrowanych użytkowników na całym świecie. Dzięki formule rejestracyjnej oraz monitoringowi aktywności uzyskuje on wiele informacji o aktywności na rynku pracy. Użytkownicy samodzielnie wpisują posiadane umiejętności zawodowe oraz doświadczenie, dzięki czemu mogą być skutecznie wyszukiwani, a w konsekwencji zatrudniani przez przyszłych pracodawców. W ten sposób powstaje ogromna baza danych o pracownikach, umożliwiająca łatwiejsze docieranie do właściwych osób. Na ich podstawie pracodawcy mogą dokonywać wstępnej rekrutacji, bez tradycyjnego CV i listu motywacyjnego.

Umiejętności zawodowe to klucz do sukcesu?

Na tej podstawie LinkedIn dokonał analizy zebranych informacji i pogrupował umiejętności zawodowe w poszczególne kategorie. Sprawdzono również aktywność w zakresie zatrudnienia oraz zainteresowania poszczególnymi profesjami. Dzięki temu możliwe było wskazanie tych najbardziej atrakcyjnych na rynku pracy w minionym roku.

Niżej zaprezentowano 25 umiejętności zawodowych, które wg LinkedIn są najbardziej pożądane przez pracodawców.

Listę podano w oryginalnym, angielskim zapisie:

 1. Social Media Marketing
 2. Mobile Development
 3. Cloud and Distributed Computing
 4. Perl/Python/Ruby Programming
 5. Statistical Analysis and Data Mining
 6. User Interface Design
 7. Digital and Online Marketing
 8. Recruiting
 9. Business Development/Relationship Management
 10. Retail Payment and Information Systems
 11. Business Intelligence
 12. Data Engineering and Data Warehousing
 13. Web Programming
 14. Algorithm Design
 15. Database Management and Software
 16. Computer Graphics & Animation
 17. C/C++ Programming
 18. Middleware and Integration Software
 19. Java Development
 20. Software QA and User Testing
 21. PR and Communications
 22. Software Engineering Management
 23. Information Security
 24. Strategy and Strategic Planning
 25. Storage Systems and Management

Słabe strony listy najlepszych umiejętności zawodowych

Można również zauważyć, że dane prezentowane przez LinkedIn nie obejmują wszystkich możliwych profesji, z kilku zasadniczych powodów. Najważniejsze z nich dotyczą ograniczonego zainteresowania tym sposobem rekrutacji pracodawców chcących zatrudnić pracowników niżej wykwalifikowanych lub posiadających umiejętności zawodowe w bardziej tradycyjnym zakresie. Docieranie do takich pracowników ma często wymiar bardziej lokalny, bez wykorzystania technik globalnych. Również nie wszyscy pracownicy poszukują pracy przy pomocy takich serwisów jak LinkedIn.

Serwis wskazuje, iż najbardziej cenione są umiejętności związane z nowymi technologiami. W następnej kolejności występują kwalifikacje w zakresie nowoczesnych technik zarządzania oraz komunikacji. Dotyczy to zarówno planowania strategicznego, marketingu internetowego, rekrutacji pracowników czy rozwoju mediów społecznościowych. Można z tego wywnioskować, iż wszystkie wymienione profesje wpisują się w najbardziej dochodowe, z punktu widzenia pracodawców, biznesy. Nie oznacza to jednak, że popyt ogranicza się jedynie do tych wymienionych na liście. Nie obejmują one np. wielu innych nauk inżynierskich, medycznych czy biotechnologicznych, mogących mieć w przyszłości równie wspaniałe perspektywy w zakresie zatrudnienia.

Konkluzje i trendy na temat poszukiwanych profesji

 • Najbardziej cenione umiejętności zawodowe oparte są na technicznym przygotowaniu pracowników oraz zdolnościach w zakresie nauk ścisłych. Stanowią one odzwierciedlenie rozwoju wiodących gospodarek światowych, opartych na wiedzy.
 • Wiele umiejętności zawodowych dotyczy gromadzenia, przetwarzania oraz prezentowania danych, wskazujących na silną potrzebę zarządzania informacją. Związane są one z ogólnoświatowym trendem w zakresie budowy systemów gromadzenia i wyszukiwania wiedzy.
 • Poszukiwane umiejętności zawodowe w zakresie zarządzania skupiają się głównie na potrzebie wzrostu korporacyjnego, znajdowania wykwalifikowanych pracowników oraz nowych źródeł dochodów.

Powyższa lista nie daje pełnego obrazu potrzeb współczesnego rynku pracy, jednak może stanowić cenne źródło wiedzy na temat dominujących trendów. Warto się jednak zastanowić czy nie warto więcej popracować nad którąś z własnych umiejętności zawodowych, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość.

źródło: LinkedIn

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.