Strona główna Dzieci Bajki dla dzieci – Jakie warto pokazywać

Bajki dla dzieci – Jakie warto pokazywać

975
0
bajki dla dzieci
Bajki dla dzieci mogą w uzupełnieniu pełnić również funkcje edukacyjne

Bajki dla dzieci to temat rzeka. Dlatego nie wszyscy wiedzą czym się kierować przy doborze właściwego repertuaru. Warto poszukać odpowiedzi i wybrać te najbardziej odpowiednie i rozwijające wyobraźnię. Jakie bajki dla dzieci będą zatem najbardziej właściwe?

Jakie bajki dla dzieci są najlepsze? Te na których sami się wychowywaliśmy czy te, które są aktualnie na topie? A może bajki w wersji książkowej lub te w telewizji? Czym się zatem kierować?

Najlepsza zawsze jest książka

Najlepsze bajki dla dzieci to zawsze te w formie książkowej. Pozostawiają dziecięcej wyobraźni duże pole do popisu, rozwijają, a wspólne czytanie bardzo zbliża. Książka powinna zawsze być dostosowana do możliwości dziecka, książeczki dla młodszych dzieci nie mogą zawierać zbyt dużej ilości tekstu, a raczej duże, przyciągające wzrok obrazki. Dla małych dzieci fajne są książeczki z bajkowymi rymami, które łatwo wpadają w ucho. Należy też pamiętać, że według psychologów, dzieci poniżej 4 roku życia nie powinny w ogóle oglądać telewizji, książka to zdecydowanie lepszy wybór!

Bajki dla dzieci, które poruszają trudne tematy

Dla niektórych można to zabrzmieć dziwnie… w końcu jak bajki dla dzieci mogą poruszać trudne tematy? A no może! Zarówno w księgarniach jak i w telewizji znajdziemy bajki, które w przykładowy i przyjazny dla dziecka sposób mówią o trudnych tematach, takich jak: domy dziecka, wizyta u dentysty czy nawet śmierć, dzięki czemu dziecku może być łatwiej je zrozumieć.

Najlepsze bajki dla dzieci mają walor edukacyjny

Najlepsze są te bajki dla dzieci, które uczą czegoś ważnego i rozwijają inteligencję. Warto przyjrzeć się programowi telewizyjnemu i wybrać bajki, które np. uczą dziecko języków lub liczenia. Nauka z ulubioną bajkową postacią jest znacznie prostsza!

Bajkowi przyjaciele uczą nas wartości

Bajki dla dzieci są dobre wtedy, gdy nasze dziecko coś z nich wynosi. Niech będą to bajki, które pokazują dzieciom jak ważna jest przyjaźń, rodzina, wzajemna pomoc i troska o bliskich. Dzieci bardzo chłoną prezentowane im obrazy, zadbajmy, więc o to by były jak najbardziej wartościowe.

Tylko bez przemocy

Unikajmy bajek, których jedynym przesłaniem jest ciągła rywalizacja, wojny, przemoc, czyli wszystkich takich, które dają naszym dzieciom zły wzorzec. O wiele lepiej wychowywać dzieci w pozytywnej i przyjaznej atmosferze, dzięki czemu nie nabiorą one zbyt dużej rezerwy do otaczającego świata i strachu przed problemami.

Unikajmy zbytnio „przesyconych” bajek

Czyli takich, które są bardzo kolorowe, bardzo głośne i mają bardzo dużą dynamikę akcji. Jeśli dziecko przyzwyczai się do tak intensywnych i mocnych bodźców, w przyszłości może mieć problemy z koncentracją i nadpobudliwością. Pamiętajmy też, że intensywność bodźców powinna być zawsze dostosowana do wieku. Dziecko dwuletnie może się  np. przestraszyć bajki, która podoba się czterolatkowi.

Ponadczasowe klasyki wśród bajek

Reksio, Bolek i Lolek, Krecik… czyli bajki dla dzieci, które są i będą ponadczasowe! Wielu rodziców wraca do nich z sentymentem i chętnie pokazuje je dzieciom. Nic dziwnego! Nie ma w nich przemocy, przekazują najważniejsze wartości, a do tego są piękne w swej prostocie! Warto pamiętać, że najważniejsze jest by dziecko było szczęśliwe, a jest to możliwe jedynie w otoczeniu właściwych wzorców.

Tylko z umiarem?

Pamiętajmy, że o ile nie ma umiaru w pokazywaniu dzieciom książkowego świata, o ile bajki telewizyjne trzeba ograniczać. Tak jak przy książce dziecko się wyciszy (np. przed snem), tak po telewizyjnym seansie może być jeszcze bardziej pobudzone. Nie traktujmy telewizora jako niani lub zapychacza czasu.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.