Wielu ludzi nie wie jak zapobiegać i leczyć grzybicę stóp. Pierwszym krokiem zawsze powinna być świadomość i profilaktyka. Następnym natomiast wystrzeganie się ryzykownych zachowań. Niżej przedstawiono najważniejsze aspekty tego problemu, a w szczególności jak zapobiegać i leczyć grzybicę stóp.
Grzybica stóp to problem uciążliwy i bolesny, ale wbrew pozorom bardzo powszechny. Wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojego problemu lub też świadomie go ignoruje. Warto wiedzieć nie tylko jak leczyć grzybicę stóp, ale i jak jej zapobiegać.
Kogo dotyczy problem grzybicy stóp?
Prawda jest taka, że każdego. Na infekcję grzybiczą narażeni jesteśmy codziennie, zwłaszcza w miejscach takich jak basen, publiczny prysznic, łazienki w hotelach, szatnie, wszystkie publiczne miejsca w których nasze stopy mają bezpośredni kontakt z podłożem. Na problem ten szczególnie narażone są osoby, które większość dnia spędzają w butach, a ich codzienne obowiązki wymagają od nich dużej aktywności fizycznej. Ryzyko pojawienia się grzybicy wzrasta także podczas ciąży, chorób, które upośledzają system odpornościowy, wyczerpujących diet odchudzających, takich jak choćby dieta kopenhaska, oraz przyjmowania niektórych leków.
Pierwsze objawy grzybicy stóp
Bardzo ważne jest wyłapanie pierwszych symptomów problemu, bo wtedy znacznie łatwiej będzie nam leczyć grzybicę stóp. Tymczasem wielu ludzi na samym początku bagatelizuje objawy, przez co problem się zaostrza i zarażone zostają również paznokcie. Warto wiedzieć jakie są pierwsze objawy problemu :
- zmiany skórne najczęściej między czwartym, a piątym palcem,
- zaczerwieniona, spierzchnięta i swędząca skóra.
W późniejszym okresie objawy się zaostrzają, pojawiają się pęcherzyki, skóra zaczyna się łuszczyć, pękać, pojawia się ból, pieczenie oraz nieprzyjemny zapach. Gdy infekcja obejmie również paznokcie, stają się matowe, zmieniają kolor.
Leczyć grzybicę stóp nie jest łatwo…, więc jak zapobiegać?
Profilaktyka odnosi się głównie do tego by zwracać dużą uwagę na higienę naszych stóp. Nie należy oszczędzać ani na butach, ani skarpetkach, nie męczmy naszych stóp syntetycznymi materiałami. Ważne jest by skóra stóp mogła oddychać, również w butach, wtedy stopy nie będą się tak pocić. Zawsze pamiętajmy by w miejscach takich jak basen, publiczny prysznic itp. nosić klapki. Problem grzybicy stóp jest bardzo powszechny, istnieje, więc duże ryzyko, że ktoś kto kąpie się z nami w basenie lub ktoś kto wcześniej wynajmował hotelowy pokój cierpi na ten problem.
W trakcie codziennej higieny, nie zapominajmy o dokładnym umyciu stóp i przestrzeni między palcami. Nigdy nie bagatelizujmy przemoczonych butów czy skarpetek, stopy muszą być suche!
Należy także pamiętać, że obuwie powinno być tak samo intymną częścią garderoby jak bielizna. Nie pożyczamy nikomu naszego obuwia, ręczników, cążek do paznokci. Jeśli problem grzybicy pojawia się u kogoś z rodziny, należy pamiętać o tym by chronić pozostałych członków rodziny, gdyż grzybica jest bardzo zaraźliwa.
Jak leczyć grzybicę stóp gdy już dojdzie do zakażenia?
Jeśli uda Ci się wychwycić problem zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów, możesz spróbować wyleczyć grzybicę ogólnodostępnymi środkami aptecznymi. Nigdy nie należy jednak za szybko przerywać leczenia (np. zaraz po ustąpieniu objawów). Jeśli problem jest poważniejszy nie należy zwlekać z wizytą u dermatologa. Lekarz oceni jak duży jest nasz problem i zastosuje odpowiednie leczenie.
Istnieją także domowe sposoby leczenia, m.in. przy zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego lub olejku rycynowego. Takie terapie również wymagają odpowiedniej konsekwencji działania i cierpliwości. Efektów można się bowiem spodziewać najczęściej dopiero po kilku tygodniach.
W niektórych, zaawansowanych przypadkach, konieczne jest nie tylko stosowanie kremów miejscowych, ale i leków doustnych. Wizyta u dermatologa jest konieczna by skutecznie leczyć grzybicę stóp. Przy stosowaniu leków na grzybicę należy uzbroić się w cierpliwość, zdarza się, że terapia trochę trwa, nawet jeśli objawy ustąpią, należy zapobiegać nawrotom choroby.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!