Strona główna Dzieci 7 sekretów by wychować szczęśliwe dziecko

7 sekretów by wychować szczęśliwe dziecko

3104
1
szczęśliwe dziecko
Szczęśliwe dziecko

Wiadomo powszechnie, że natura i wychowanie silnie wpływają na stan emocjonalny, jakim można opisać nasze dziecko. Chociaż prawdą jest, że jabłko rzadko daleko spada od jabłoni, to istnieje wiele argumentów za tym, by rodzice efektywnie wspomagali rozwój młodego pokolenia. Poniżej wskazujemy jak wychować szczęśliwe dziecko.

Wielu rodziców zastanawia się jak wychować szczęśliwe dziecko. Zapewne nie wszystko od nich zależy, ale istnieje wiele wskazówek, które mogą istotnie zwiększyć tego prawdopodobieństwo. Warto zatem kierować się wskazaniami wynikającymi z pewnych doświadczeń i starać się postępować według sprawdzonych reguł.

Najważniejsze wskazówki, by wychować szczęśliwe dziecko

Można zrobić bardzo wiele by ograniczyć szkodliwy wpływ wielu aspektów życia w dzisiejszym świecie, a także by wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko. Trudno jest wpływać na oddziaływanie każdego czynnika zewnętrznego, jednak należy dokonywać właściwych wyborów i unikać zbędnego ryzyka. Z tego względu powinnością rodziców jest tworzenie warunków i nawyków do spożywania zdrowych produktów, dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także umożliwianie dostatecznego wypoczynku. Takie działania zawsze zwiększają szanse na wychowanie szczęśliwych ludzi.

1. Szczęśliwe dziecko zawsze powinno widzieć w Tobie radość życia

Powinno mieć to miejsce nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Zobaczenie promiennego uśmiechu i tańca światła w oczach rodzica zawsze wzmocni jego szczęście. Nigdy nie należy zapominać jaki ma się wpływ na swoje otoczenie. Bądźcie świadomi obecności swoich bliskich i pokazujcie swój uśmiech. Powitanie zawsze powinno być serdecznie, jakbyśmy wracali do domu po kilku latach nieobecności.

Przy małych dzieciach należy często głośno wypowiadać swoje imię. Dźwięk niektórych słów na całe życie zostaje w umyśle i tworzy silny związek emocjonalny w rodzinie. Pomyśl o tym z perspektywy dorosłego. Często pamięta się takie zdarzenia z dzieciństwa, więc starajcie się zapewnić takie swoim dzieciom. Dostarczajcie swoim najmilszym najwspanialsze uczucia. Należy jednak pamiętać by były one dla nich bardzo widoczne i wyjaskrawione.

2. Naucz dziecko, że czasem może się nudzić

Większość rodziców wyraża instynkt bawienia się z dziećmi, kiedy te nie mają co robić. Jeżeli nie posiadamy czasu ani energii to nie należy za wszelką cenę ulegać potrzebom dzieci i rzucać dla nich wszystko. W takich przypadkach istnieje pokusa wyręczenia się czymś innym, najczęściej telewizją, absorbującą uwagę. Takie rozwiązania zawsze ograniczają rozwój dzieci, gdyż są pasywne i bierne z natury.

Dzieci powinny za wszelką cenę rozwijać swoją wyobraźnię by mogły rozkwitać emocjonalnie i intelektualnie. Należy zatem namawiać je do wyzwań. Najlepszą metodą jest stawianie zadań. Jednak efektywność tej metody zależeć będzie od własnego przekonania, szczerości oraz przemyślanych scenariuszy. Daj również czasem dziecku czas na bezczynność, by mogło samo rozpocząć działania, z własnej inicjatywy. Należy wówczas delikatnie podsuwać rozwiązania lub dostarczać narzędzi do tworzenia.

3. Ograniczcie dziecku dostęp do mediów

Ten problem wspomniano w poprzednim punkcie. Nakładane ograniczeń na działanie mediów przynosić ma pozytywne skutki w zakresie rozwoju kreatywności. Należy zapewnić szeroki zakres uwagi oraz rozwijać zdolność zachowywania spokoju. Wasze dziecko zdąży jeszcze w życiu nadrobić czas nie spędzany przed telewizorem, jeśli tylko zechce w przyszłości.

Podczas tych cennych lat, gdy jesteście projektantami decyzji swoich najmilszych, należy upewnić się, że uczą się żyć niezależnie. Nie powinny zbyt łatwo ulegać sugestiom i w większym zakresie formułować własne opinie. Nie jest to łatwe rozwiązanie do zastosowania, szczególnie gdy sami nie mamy właściwych nawyków spędzania czasu.

4. Niech Wasze dziecko wie, że jest ważniejsze od pracy

Do tego celu niezbędny jest częsty kontakt wzrokowy oraz poświęcona uwaga. Nie starajcie się czegoś odkładać na weekend lub wakacje. To nie wystarczy. Trzeba być z dzieckiem jak najczęściej, niezależnie od własnych planów i potrzeb. Trzeba czasem w coś zagrać, porozmawiać o czymś ważnym, zapytać o zdanie, dowiedzieć się co jest dla niego ważne. Należy starać się zadawać pytania i słuchać odpowiedzi. Twoje dziecko zasługuje przynajmniej na trochę Waszej uwagi każdego dnia. Co najmniej kilka minut, w ciągu których nie sprawdzacie swoich e-maili lub nie błądzicie myślami gdzieś indziej. Dając dziecku poczucie ważności dajecie im zastrzyk kiełkującego szczęścia.

5. Pozwól dziecku zrobić kilka zasad

Dobrze jest dać swoim dzieciom poczuć się silniejszymi. Taki stan pozwala na wywołanie w dziecku minimalnej odpowiedzialności i poczucia roli jaką pełni w swoim otoczeniu. Ustalone zasady powinny dawać poczucie bezpieczeństwa oraz wspólnoty rodzinnej. Dotyczyć to może praktycznie wszystkich aspektów życia, nawet tak prozaicznych jak zabawa z psem, sprzątanie po sobie czy codzienna nauka. Poczucie współkontroli pomaga w zrozumieniu praw gospodarstwa domowego, oddziałującego  wewnętrznie i zewnętrznie. Takie działania pozwalają tworzyć i utrwalać właściwe wzorce do naśladowania.

6. Nauczajcie swoje dziecko

Nie zakładajcie, że dzieci wszystkiego nauczą się poza domem.  Nauczanie i uświadamianie w rodzinie jest bardzo ważną pracą. Niezależnie czy Wasze  dziecko uczęszcza do szkoły publicznej, czy prywatnej, czy otrzymuje wszystkie swoje nauki w domu, niezbędny jest wkład rodziców w ich edukację. Ojciec i matka mają zawsze większe możliwości niż najlepsze szkoły. Istnieje wiele umiejętności, których dzieci nie nauczą się nigdzie indziej. Często czynniki takie decydują o dalszym ich powodzeniu w życiu. Kiedy w końcu człowiek się usamodzielnia zostają mu w rękach narzędzia zebrane w trakcie wcześniejszego życia. Te z domu są zawsze najostrzejsze i najbardziej precyzyjne.

7. Kreowanie modelu odpowiedniego zachowania

Jest to jeden z najważniejszych elementów wychowania dziecka. Należy dzieciom pokazywać jak coś się robi, a nie tylko mówić. Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko zawsze pamiętało o innych, powinniście sami pamiętać o nich samemu. Jeśli chcesz, aby Wasze dziecko było szczęśliwe, musisz często uśmiechać się bez wahania. Nie ma nikogo bardziej wpływowego dla dziecka, niż Wy sami. Wykorzystajcie to póki na to czas.

Szczęśliwe dziecko to cel właściwego wychowania

Rozwijanie i wychowywanie szczęśliwego dziecka to ciężka praca, ale jest to powinność każdego rodzica. Jeśli skupicie się na potrzebach dziecka i zapewnicie wszystko, aby jej sprostać, Wasze wysiłki zostaną nagrodzone. Będziecie mieć zdrowe i szczęśliwe dziecko!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.