Strona główna Rozwój osobisty Kreatywność – Jak ją rozwijać

Kreatywność – Jak ją rozwijać

1624
0
kreatywność
Warto całe życie rozwijać swoją kreatywność

W dzisiejszych czasach oryginalność i nietuzinkowość, przy spełnieniu określonych warunków, jest niezwykle ceniona. Dlatego warto stale rozwijać swoją kreatywność, by zapewnić sobie dużo więcej życiowych możliwości. Generalnie nie jest to proste, ponieważ trzeba zmienić sposób myślenia, a następnie postępowania. Jak zatem sprawić, by kreatywność towarzyszyła nam na co dzień?

Umiejętność kreatywnego myślenia ma ogromne znaczenie dla naszego życia, ułatwia rozwiązywanie problemów oraz otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Jest również czynnikiem warunkującym zdobywanie sukcesów życiowych. Czy kreatywnym trzeba się urodzić? Jak możemy rozwijać swoją kreatywność?

Rodzimy się kreatywni

Prawda jest taka, że wszyscy rodzimy się w jakimś stopniu kreatywni. Ba, rodzicom zdarza się nawet narzekać na kreatywność ich dzieci, bo wręcz nie mogą nadążyć za ich pomysłami. W dużej mierze to właśnie od naszego dzieciństwa zależy to, jak bardzo będziemy kreatywni w przyszłości. Proces wychowania i późniejszego, szkolnego nauczania, często tłumi naturalną umiejętność kreatywnego myślenia, kładąc większy nacisk na myślenie schematyczne i naukę regułek. Nie znaczy to jednak, że nie można nad tym popracować, bo zawsze warto rozwijać swoją kreatywność. Warto również zmienić swoje nastawienie do wychowania dzieci, by wszechstronniej i intensywniej rozwijać inteligencję, już na wczesnym etapie ich rozwoju.

Otwórz się na nowe możliwości

Pierwszym krokiem, by rozwijać swoją kreatywność, musi być wyjście poza schemat. Jeśli Twoim myśleniem i postępowaniem rządzą stereotypy lub myślenie o tym „co ludzie powiedzą”, to natychmiast to zmień. Najlepsze pomysły, które najwięcej zmieniły w naszym świecie, początkowo były wyśmiewane i krytykowane przez innych. Nie pozwól, by ktoś stłumił Twój naturalny potencjał. Otwórz się na możliwości jakie daje Ci Twój umysł i otaczający Cię świat. Wielu naukowców, inspiracji do swoich wynalazków poszukiwało w przyrodzie. Gdyby byli zamknięci na świat, gdyby nie umieli obserwować tego co jest dookoła, straciliby szansę na największe odkrycia!

Rozwijaj swoją wyobraźnię, a kreatywność się pojawi

Trudno będzie Ci rozwijać swoją kreatywność, jeśli zlekceważysz potencjał jaki drzemie w Twojej wyobraźni. Pracuj nią nieustannie! Wyobrażaj sobie siebie w rozmaitych sytuacjach, wyobrażaj sobie najbardziej abstrakcyjne sytuacje i rozwiązania problemów. Nie bój się gdybać, zmuś swój mózg do intensywnego wysiłku i przełamania znanych Wam schematów. Co by było gdyby… ma ogromną moc! Pamiętaj też o tym by czytać dużo książek i wizualizować sobie to co czytasz. Wyobraźnia to skarb, który warto pielęgnować. Takie postępowanie warto również zastosować wobec dzieci, które od małego powinny wzrastać w warunkach odpowiednich wyzwań intelektualnych i problemów.

Stale szukaj motywacji

Zastanów się jakie okoliczności sprzyjają kreatywnemu myśleniu. Kiedy do głowy przychodzą Ci najlepsze pomysły? Przed snem? Gdy relaksujesz się na zielonej trawie? Gdy uprawiasz sport? A może wtedy gdy czujesz nad sobą delikatną presję i motywujący stres? Warto śledzić swój tryb myślenia i notować, w jakich warunkach najlepiej myślimy i pracujemy.

Zrób to sam – To pobudza twórczość

Jeśli naprawdę chcesz rozwijać swoją kreatywność, staraj się wykonywać jak najwięcej rzeczy samodzielnie. Chcesz naprawić cieknący kran, ułatwić sobie gotowanie, znaleźć lepsze rozwiązanie dla jakiegoś problemu? Zamiast zdawać się na innych lub szukać gotowych pomysłów, popracuj nad swoim! Eksperymentuj, próbuj, sprawdzaj… to najlepsza droga dla rozwoju Twojej kreatywności! Pamiętaj również, że uczenie kogoś to najlepsza nauka dla nas samych. Dlatego warto stale podejmować działania, nie szukając zawsze gotowych rozwiązań u innych.

Stawiaj sobie wyzwania

Jeśli chcesz się rozwijać, nieustannie musisz stawiać sobie nowe wyzwania. Uwierz, masz w sobie taki potencjał, że podołasz każdej trudności i znajdziesz rozwiązanie każdego problemu. Musisz tylko w to uwierzyć. Dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu może być np. rozwiązywanie zagadek.

Dlaczego warto rozwijać swoją kreatywność?

Kreatywność jest niezastąpiona w rozwiązywaniu problemów i szukania nowych rozwiązań, które pozwolą Ci ułatwić sobie życie. Osoby kreatywne są bardzo poszukiwanymi pracownikami! Pracodawcy cenią sobie niestandardowe podejście do problemu i świeże, kreatywne pomysły. A może obudzisz w sobie jeszcze większe ambicje? Może śladem największych wynalazców i artystów, chcesz pozostawić na tym świecie jakiś ślad? Wynalazek, obraz, piosenkę, książkę, innowacyjne lekarstwo? Świat stoi przed Tobą otworem!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.